Malarija povezana s rizikom od raka u djetinjstvu


Malarija povezana s rizikom od raka u djetinjstvu

Izgleda da infekcija s parazitom Plasmodium falciparum koji uzrokuje malariju kod ljudi, doprinosi razvoju Burkittovog limfoma, najčešćeg raka u djetinjstvu u ekvatorijalnoj Africi i Novoj Gvineji, ukazuje nova studija.

Saznanje da malarija ima izravnu ulogu u povećanju rizika od raka u djetinjstvu znači da bi mjere za smanjenje tereta malarije u Africi također mogle smanjiti učestalost Burkittovog limfoma.

Burkittov limfom je rak koji utječe na B stanice, važne stanice imunološkog sustava koje proizvode antitijela. Iako je Burkittov limfom rijedak rak u svijetu, njegova prevalencija je deset puta veća u područjima s konstantnom prisutnošću malarije uzrokovane s P. falciparum. Pet različitih vrsta Plasmodiuma može uzrokovati malariju kod ljudi, ali samo je P. falciparum povezan s Burkittovim limfomom.

Burkittov limfom čini manje od 1% ne-Hodgkinovih limfoma, no čini oko 30% ne-Hodgkinovih limfoma u djetinjstvu, te se ubraja u jednu od najbrže rastućih neoplazmi.

Ova studija otkrila je značajno povišenu ekspresiju enzima nazvanog AID (aktivacijom inducirana citidin deaminaza) u B stanicama tijekom malarije uzrokovane P. falciparum kod djece, što ukazuje na izravnu ulogu malarije uzrokovane P. falciparum kod Burkittovog limfoma zbog uloge AID-a u razvoju spomenutog limfoma.

Obilježje Burkittovog limfoma je translokacija gena nazvanog MYC, genetska mutacija gdje DNK prekida jedan kromosom i veže se za drugi. Enzim AID je neophodan za translokaciju MYC-a, zbog čega njegova prisutnost kod pacijenata s malarijom ukazuje na ulogu malarije uzrokovane P. falciparum kod Burkitttovog limfoma.

Izvor:
The Journal of Immunology