Neki oralni antibiotici povezani s povećanim rizikom od teških osipa


Neki oralni antibiotici povezani s povećanim rizikom od teških osipa

Dvije klase često propisivanih oralnih antibiotika, sulfonamidi i cefalosporini, povezane su s najvećim rizikom za ozbiljne osipe od lijekova koji mogu dovesti do posjeta hitnoj službi, hospitalizacija pa čak i smrti, prema novoj studiji.

Ozbiljne kožne nuspojave na lijekove (cADR) ili teški osip na lijekove skupina su rijetkih, ali potencijalno po život opasnih odgođenih reakcija koje zahvaćaju kožu i, često, unutarnje organe. Neke od ovih reakcija nose stope smrtnosti od 20 do 40%. Iako mnoge različite skupine lijekova mogu uzrokovati ozbiljne kožne nuspojave na lijekove, antibiotici su među najčešće prijavljenim okidačima za te reakcije.

U ovom istraživanju su svi antibiotici bili povezani s većim rizikom od ozbiljnih kožnih nuspojava na lijekove u odnosu na makrolide, no sulfonamidi i cefalosporini bili su povezani s najvećim rizikom.

Jednako tako, pokazalo se da je otprilike 1 od 8 pacijenata koji su se javili hitnoj pomoći s ozbiljnim kožnim nuspojavama na lijekove povezanim s antibioticima bio hospitaliziran, vjerojatno zato što su njihove reakcije bile teže ili zbog zabrinutosti oko mogućih komplikacija.

Iako su rijetke, ove teške reakcije na lijekove mogu biti opasne po život. Pacijenti bi trebali biti svjesni osipa, groznice i drugih simptoma koji se mogu pojaviti tjednima nakon što je počelo uzimanje lijeka, pa čak i nakon što je prestala terapija antibioticima.

Smatra se, da je ovo također još jedan razlog više zašto bi antibiotike trebalo propisivati ​​samo kada su doista potrebni.

Izvor:
JAMA