Memantin neučinkovit u liječenju blage faze Alzheimerove bolesti
Nova studija provedena u SAD-u ukazuje da lijek memantin, koji se često koristi za liječenje Alzheimerove bolesti, nije učinkovit u liječenju blage faze Alzheimerove bolesti.
Nova studija provedena u SAD-u ukazuje da lijek memantin, koji se često koristi za liječenje Alzheimerove bolesti, nije učinkovit u liječenju blage faze Alzheimerove bolesti.
Istraživanje provedeno na 509 ispitanika pokazalo je da odrasle osobe sa simptomima poremećaja pozornosti s hiperaktivnošću (ADHD) imaju tri puta veći rizik za razvoj demencije u starosti.
Istraživanje provedeno u Japanu na više od 4.000 ispitanika u dobi od 65 i više godina pokazalo je da su osobe starije životne dobi koje gube zube izložene većem riziku od razvoja demencije.
Prema novoj studiji provedenoj u SAD-u na 24 ispitanika izgleda da ključni problem kod bolesnika s Alzheimerovom bolesti nije nakupljanje proteina beta-amiloida u mozgu nego njegovo sporije uklanjanje iz mozga.
Prema mišljenju znanstvenika, hodanje oko 9 kilometara tjedno, može pomoći u usporavanju kognitivnog propadanja osoba starije životne dobi koje imaju blagi oblik kognitivnog oštećenja ili Alzheimerovu bolest.
Nova studija provedena na 21.123 ispitanika pokazala je da je pušenje velikog broja cigareta u srednjoj životnoj dobi povezano s većom rizikom za razvoj Alzheimerove bolesti ili neke druge demencije.
Rezultati preliminarne studije provedene na 271 ispitaniku u dobi od 65 do 79 godina pokazali su da osobe koje jedu hranu bogatu vitaminom B12 imaju manji rizik od razvoja Alzheimerove bolesti.
Rezultati nove studije koja je provedena na 168 ispitanika ukazuju da visoke doze vitamina B mogu za 30 posto usporiti smanjivanje mozga kod osoba starije životne dobi koje imaju neke od znakova upozorenja za Alzheimerovu bolest.
Rezultati američkog istraživanja provedenog na genetski promjenjenim miševima pokazali su da protein GM-CSF (granulocyte-macrophage colony stimulating factor) koji se stvara kod oboljelih od reumatoidnog artritisa može smanjiti rizik od razvoja Alzheimerove bolesti.
Istraživanje provedeno na 1.400 osoba starije životne dobi pokazalo je da sprječavanje razvoja depresije i dijabetesa te povećanje konzumiranja voća i povrća može doprinjeti smanjenju novih slučajeva demencije.