03.05.2024. 15:2030.03.2011. 12:15
| Mr. sc. Dean Delić, dr. med. | Cybermed d.o.o.
Liječenje endometrioze provodi se lijekovima ili kirurškim putem.
Ciljevi liječenja endometrioze jesu olakšati bol, usporiti rast endometrioma, poboljšati plodnost (ako žena želi imati djece) i/ili spriječiti povratak bolesti nakon uspješnog liječenja.
Opcije liječenja uključuju analgetike poput nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID-a) i hormonske terapije poput oralnih kontracepcijskih tableta, i gonadotropin – otpuštajućih hormona.
Pacijentica se može podvrći laparoskopskoj operaciji za uklanjanje endometrijskih lezija, ali se lezije mogu vratiti nakon operacije. Neke žene koriste i nutricionističku terapiju i komplementarno liječenje.
Ova liječenja često ne ispunjavaju potrebe žena koje žive s endometriozom i sigurna su i/ili učinkovita tek ograničeno vrijeme. Primjerice, liječenja analozima GnRH učinkovita su, ali se mogu koristiti tek određeno vrijeme zbog nuspojava koje uključuju i slabljenje kostiju.
Žena bi trebala sa svojim liječnikom raspraviti o svim opcijama liječenja kako bi zajednički utvrdili najbolji dugoročni, holistički plan liječenja koji će najbolje odgovarati ženinim potrebama.
Australski znanstvenici razvili su novi test za dijagnosticiranje endometrioze, iscrpljujućeg stanja koje pogađa jednu od devet australskih žena i djevojaka. Ovo dostignuće predstavlja značajan korak u otkrivanju endometrioze u ranoj fazi bolesti.
21.11.2024. 22:5021.11.2024. 22:38
| BMJ | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Žene s poviješću endometrioze i fibroida (mioma) maternice mogle bi imati povećani dugoročni rizik od prerane smrti, pokazalo je veliko istraživanje provedeno u SAD-u.