Konzumiranje sirovog voća ipak ne snižava krvni tlak?
Istraživanje provedeno na 4.680 ispitanika srednje životne dobi, ukazuje da osobe koje više jedu sirovo voće ili piju voćne sokove, ne moraju nužno imati i niži krvni tlak.
Istraživanje provedeno na 4.680 ispitanika srednje životne dobi, ukazuje da osobe koje više jedu sirovo voće ili piju voćne sokove, ne moraju nužno imati i niži krvni tlak.
Prema mišljenju američkih znanstvenika kemijski spoj koji se može naći u crvenom mesu mogao bi objasniti zašto su ljubitelji odrezaka i slanine izloženi većem riziku od srčane bolesti.
Nova studija pokazala je da je brzo hodanje jednako dobro kao i trčanje za snižavanje povišenog krvnog tlaka, kolesterola, te smanjivanje rizika od dijabetesa, tri ključna čimbenika za razvoj srčane bolesti.
Analiza 33 studije pokazala je da se povećanjem kalija u našoj prehrani, te smanjenjem konzumiranja soli, može sniziti krvni tlak, a samim time i smanjiti rizik od moždanog udara.
Od 01. do. 30. travnja 2013. diljem Hrvatske održat će se programi u okviru ovogodišnjih "Dana preventive". Program obrađuje sve aktualne teme i probleme prevencije u Hrvatskoj, i dio je procesa integracije svih dionika u preventivi. Središnja tema ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja (7. travnja) je hipertenzija, a dan se obilježava pod geslom: Control your blood pressure.
Analiza sedam studija pokazala je da konzumiranje energetskih pića može produljiti QT interval. Poznato je da je produljeni QT interval indikator abnormalnog srčanog ritma.
Studija provedena na više od 900 srčanih bolesnika, prosječne dobi od 62 godine, pokazala je da anksioznost (tjeskoba, strah) i depresija u kombinaciji sa srčanom bolesti utrostručuju rizik od smrti.
Prema rezultatima nove studije provedene na više od 13.000 ispitanika, sedam zdravih životnih navika, ne samo da mogu smanjiti rizik od srčane bolesti, nego i od raka.
Američko istraživanje provedeno na 118 ispitanika s normalnom funkcijom mozga, u dobi od 47 do 89 godina, pokazalo je da povišeni krvni tlak (hipertenzija) u osoba s genetskim rizikom od Alzheimerove demencije može potaknuti razvoj beta-amiloidnih plakova u mozgu, zaštitnog znaka demencije.
Bez dovoljno sna, dolazi do povišenja krvnog tlaka i hormona stresa, smanjene tolerancije na glukozu i debljanja, a svi ovi čimbenici mogu povećati rizik od bolesti koronarnih arterija, ističu američki stručnjaci s University of Alabama, Birmingham.