Krvni test za DNK tumora može predvidjeti recidiv melanoma
Praćenje razine fragmenata DNK u krvi koje izbacuju umiruće tumorske stanice može točno predvidjeti ponovnu pojavu raka kože znanog kao melanom, pokazuje nova studija.
Melanomi se najčešće razvijaju na područjima tijela koja su bila izložena suncu kao što su leđa, noge, ruke i lice. No melanomi mogu također nastati i na područjima koja nisu puno izložena suncu kao što su tabani, dlanovi i korijen nokta. Ti skriveni melanomi češće se javljaju kod tamnoputih osoba.
Znakovi koji upućuju na melanom:
Melanom se ne pojavljuje uvijek na madežu. Može se pojaviti i na koži normalnog izgleda.
Normalni madeži su uglavnom ujednačene boje, npr. žućkastosmeđe, smeđe ili crne, čvrstih rubova koji ih odvajaju od okolne kože. Ovalnog su ili okruglog oblika i obično im je promjer manji od 6 mm.
Većina ljudi ima od 10 do 40 madeža koji uglavnom nastanu do četrdesete godine života. Mada se izgled madeža može s vremenom promijeniti, neki starenjem mogu i nestati.
Značajke neobičnih madeža koje ukazuju na melanoma ili druge oblike raka kože utvrđuju se prema mnemoničkom pravilu ABCDE kojeg je razvila Američka akademija za dermatologiju:
Druge sumnjive promjene na madežu su:
Izgled kancerogenih (zloćudnih) madeža je vrlo različit. Kod nekih se javljaju sve gore navedene promjene, dok drugi mogu imati samo jednu do dvije neobične značajke.
Dogovorite pregled kod liječnika ako primijetite bilo kakve neobične promjene na koži.
Zadnja izmjena: 20.08.2019.