Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astma- flutiform/cjepivo vodene kozice- pitanje za dr. Richtera

Mari55

Poštovani,

Dječak 6 g, unazad pola godine nakon par bronhoopstrukcija i upala pluća,hospitalizacije je dijagnosticiran - astma.
Prvo je koristio flixotide 50 pa 125, nakon toga prelazi na flutiform 50 1-2 potiska 2 x dnevno, za sada uz flutiform je bilo bronhitisa no liječen uspješno kod kuće.
1. Mene zanima da li je uloga flutiforma upravo ova- da ne dolazi do bronhoopstrukcija i komplikacija ,odnosno da li je uopće moguće tako dobro pogoditi terapiju da do brinhitisa i ne dolazi baš svaki put u nekoj virozi ?
2. Vodene kozice i astma- da li je poželjno dijete cijepiti radi mogućih komplikacija koje su navedene uz samu bolest- bakterijska upala pluća,iskreno do sada nisam smatrala vodene kozice nešto opasnima dok nisam ušla u jednu grupu o cijepljenju i sada sam u dilemi...ne bih htjela radi prekomjerne roditeljske brige djetetu napraviti medvjeđu uslugu na kraju...
Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

1. Mene zanima da li je uloga flutiforma upravo ova- da ne dolazi do bronhoopstrukcija i komplikacija ,odnosno da li je uopće moguće tako dobro pogoditi terapiju da do brinhitisa i ne dolazi baš svaki put u nekoj virozi ?
- Naravno da je uloga flutiforma upravo to da ne dolazi do recidiva bronhoopstrukcija. I, rezultata već ima, kao što pišete, ali terapiju treba malo bolje ugoditi, tako da napada opće više nema. Katkada (vrlo rijetko) to se nu uspije, ali ima danas i za to lijeka (biološka terapija).
2. Vodene kozice i astma- da li je poželjno dijete cijepiti radi mogućih komplikacija koje su navedene uz samu bolest- bakterijska upala pluća,iskreno do sada nisam smatrala vodene kozice nešto opasnima dok nisam ušla u jednu grupu o cijepljenju i sada sam u dilemi...ne bih htjela radi prekomjerne roditeljske brige djetetu napraviti medvjeđu uslugu na kraju...
- Na znam što smatrate da bi bila medvjeđa usluga: dijete cijepiti, ili dijete ne cijepiti. Čim jednom roditelj upita za neko cijepljenje, a koje inače nije u obveznom programu, odgovor jest potvrdan: da, cijepiti, ako nema kontraindikacija, a nema iha ako je jedini problem koji ima astma i terapija astme. Naime, ako se ta bolest z ačije cijepljenje se roditelj zanima, desila, pa se desile još neke komplikacije, onda bi se moglo postaviti pitanja a zašto se dijete nije cijepilo, kad se za to izričito pitalo. Dakle, cijepite dijete, ako do sada nije preboljelo vodene kozice. Ima i drugi razlog, a to jest da starenjem, osobito dohvaćanjem puberteta i odrasle dobi, vodene kozice poprimaju znatno teže forme no u predškolskoj dobi.

Mari55

Zahvaljujem se na odgovorima,

Što se tiče cjepiva dječak inače ima također govorne poteškoće te je u spektru autizma sa blažim simptomima, cijepljen je uredno do sada , te nije bilo nikakvih problema.

U vezi terapije za astmu, drago mi je čuti da je moguće tako dobro uštimati terapiju jer je ove i prošle godine zbog tih bronhoopstrukcija dosta izostao sa terapija na koje mu je potrebno ići, a s obzirom da kroz mjesec dana opet kreće na iste gdje će također dolaziti djeca koja pohađaju neku vrstu kolektiva ( dječak ne pohađa vrtić) bitno mi je da koristi pravovaljanu terapiju i na pravovaljan način ( jučer sam vidjela da vi savjetujete volumatic , a mi cijelo vrijeme koristimo aerochamber plus flow wu koji stoji u uputama od flutiforma , znači tu nam je pogreška ) da ne dolazi do tih komplikacija.

Također moram napomenuti da u poslijednjih 6 mj je dječakov liječnik,pedijatar bio dr. Raos tako je i tu bila točna i pravovaljana dijagnostika sa odličnom medikamencijom za kod kuće koja bi dječaku pomogla kroz par dana. S obzirom da na žalost navedeni liječnik više ne radi vrlo nam je bitno imati kvalitetnoga pulmologa koji će dječaka voditi.

On je na alergološkom testiranju (prick test i mediteranski prick postigao neg vrijednosti, histamin 10 mm), nalaz od krvi za cjelokuonu obradu za sada nemam.
Bio je hospitaliziran zadnji puta zbog recidiva bronhoopstrukcije, akutne parcijalne respiracijske insuficijencije te akutnog rinosinuitisa.

Mislite li da je potrebno flutiform pojačati ili je potrebno koristiti još nešto uz njega ?

Također ,možemo li doći k vama po drugo mišljenje , također imam mlađe dijete koje je sklono bronhitisima no u dosta blažoj verziji ,pa također i tu imam stvari koje mi nisu jasne. Došla bi sa obadvoje djece .

Hvala puno.

Darko Richter, dr. med.

Naravno da je moguće postići potpunu kontrolu astme u 95% slučajeva, ako je dijete suradljivo i tehnika inhalacije dobra.
No to, i ostalo što navodite, teško se može objašnjavati uokviru ovog prozorčića, može se efikasno i zorno riješiti kod pregleda, Poliklinika DermaPlus, Kaptol 26, Zagreb.

Mari55

Hvala Vam. Jasno sve.

Lp.

Darko Richter, dr. med.

Ako slučajno planirate doći u DermaPlus, molim vas dami donesete isprint ovog razgovora, osim dosadašnjih nalaza.