Kontracepcija

gljivična infekcija

sdjendjo

Dobar dan!

Zanima me da li je moguće da partner oboli od vaginalnih gljivica ako je pri nekoliko spolnih odnosa korišten prezervativ? U ovom slučaju partner nema nikakvih neuobičajenih simptoma.

Hvala i lijep pozdrav

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nije moguće. Gljivice i inače nisu spolno prenosiva bolest, javljaju se kod ljudi kojima je iz nekog razloga oslabljen imunitet.

pikachu

Poštovana doktorice, u zadnjih dva mjeseca primjetila sam prije same menstruacije obilan bjelkast iscjedan i svrbež te nekakva čudna bol i peckanje prilikom samog spolnog odnosa. Otišla sam kod svoje ginekologice i ona mi je rekla da imam gljivičnu infekciju i dala mi je kremu Rojazol i vaginalete Gyno Daktrin (nadam se da sam točno napisala naziv). Također je istu kremu dala mom partneru da je i on koristi.
Ono što mene sad zanima je da li ta gljivična infekcija može utjecati na plodnost (bilo kod mene ili partnera)?
Da li je potrebno nakon što se iskoriste vaginalete i potroši krema nastaviti sa istim tretmanom?
Da li je prilikom spolnog odnosa sada preporučljivo koristiti kondome?

Unaprijed hvala na Vašim odgovorima.

pikachu

I još jedno pitanje sam zaboravila big-smile
Vaginalete sam koristila dok sam imala menstruaciju (na uputstvu piše da se može koristiti i za vrijeme menstruacije). Da li je to bilo pogrešno? Jel se time smanjila učinkovitost i djelotvornost samih vaginaleta?

Natalija Beljo, dr. med.

Obično ih ne savjetujem koristiti za vrijeme mjesečnice, ali nema nikakvih posljedica za plodnost.