Autor
|
Poruka
|
therman
|
03.11.2010. 23:30
Poštovani doktore Richter,
majka sam djevojčice od 16 mjeseci i 27.09. je u vrtiću doživjela bez povoda afebrilne konvulzije,zvali hitnu pomoć i mene,te nas otpravili u bolnicu.U kolima hp je bila vesela,razigrana i prilikom pregleda u ambulanti je citiram iz otpusnog pisma...'po dolasku u našu Hitnu ambulantu bila je dobrog općeg stanja i urednog kliničkog statusa da bi tijekom pregleda u dva navrata u trajanju oko 15 sekundi svaki prestala disati,postala cijanotična uz fiksiran pogled, stisnute šake i elevirane ruke,u opistotonusu.Na primjenu kisika preko maske i klizme diazepama od 5 mg dolazi do prestanka konvulzija te se zaprima na odjel.
PRETRAGE:CRP,KKS,GUK,ABS,ureja,kreatinin,Na,K;Cl,Ca,P,Mg,ukupni bilirubin,AST,ALT,ALP,GGT,LDH,CK,laktat,amonijak-nalazi unutar referentnih vrijednosti
CKS:E 3,8 Hb 107 Hct 0,31; LIKVOR biokemijski i citološki uredan nalaz; BRIS ŽDRIJELA BAKTERIOŠKI:fiziološka flora.;BRIS NAZOFARIKSA BAKTERIOLOŠKI: S.pmeumoniae,Moraxella catharralis;KULTURA LIKVORA:sterilna.FUNDUS OCULI:bez osobitosti.ORL:uredan nalaz;ORL ll:nešto seromukoznog sekreta u nosnim hodnicima,ostali nalazi b.o.;EKG:uredan nalaz,VEEG:bez patoloških grafoelemenata, uz artefakte micanja u budnosti.; CT MOZGA:na seriji MSCT presjeka mozga vidi se infratentorijalno uredno smještena IV moždana komora koja je uredne širine.Supratentorijalno je lll moždana komora medioponirana,uredno široka.Lateralne moždane komore su primjerene širine,uz uočljivu asimetriju temporalnih i okcipitalnih rogova.Nema znakova akutne ishemije,hemoragije,ekspanzivnog procesa ili ekstraaksijalne kolekcije.Analizom u koštanom prozoru ne nalazi se znakova patološke koštane pregradnje.
Feritin,Transferin,Vitamin B12-uredan nalaz.Folna kiselina iznad 20,00 ug/L(RV 3,1-17,5).Periferna krv citološki:po koji reaktivni limfocit,lagana anizopoikilocitoza eritrocita.trombociti polimorfni.Trenutno uzima Ferum lek,a nakon terapije moramo se javiti u Hematološku ambulantu.Dva tjedna nakon izlaska iz bolnice u dva navrata jednom kod kuće sa povodom jer je pala i jednom u jaslicama bez povoda, dolazi do gubitka svijesti sa ukočenim fiksiranim pogledom i prestanka disanja, i večeras ponovo.Telefonskim kontaktom sa dežurnom pedijatricom u bolnici, tvrdi da to nisu bile afebrilne konvulzije već afektivne respiratorne krize (ne znam u čemu je razlika,jednako izgleda).U otpusnom pismu piše da nisu zadovoljeni uvjeti Internacionalne lige protiv epilepsije za postavljanje dijagnoze,te se ne treba uvoditi terapija.Nastaviti život poput svojih vršnjaka.
Oprostite na ovakvom opširnom prikazu,ali već pomalo ludim, ne znam kako i zašto se događa i kada će se ponoviti. Sve je naizgled u redu, ali.... Ima dg. neurorizično dijete (praematurus GD 35 tj. asphyxio subpartu-reanimatio), praćena od 1,5 mj na Goljaku, urednih UZV mozga (4X), kao i EEG-a obavljenog na Goljaku. Izrazito je smireno dijete i nema kod nje baš nikada napada histerije, a jedino ponekad kad bi zaplakala ostane bez zraka i tada puhnem u nju ili zapljeskam da je potaknem da prodiše jer se bojim napadaja.
Da li je možda po Vašem nahođenju još nešto propušteno, veliki ste stručnjak i vjerujem u Vašu prosudbu.
Najljepše Vam zahvaljujem i s poštovanjem,
zahvalna mama
..
|
Darko Richter, dr. med.
|
04.11.2010. 00:35
Ne znam kako bi se čisti epileptički napad mogao zamijeniti s epileptičkim napadom kao posljedicom akutnih respiratornih kriza, koje se onda nazivaju akutnim respiratornim cerebralnim krizama. Ako se zacene, i ostane bez zraka, jer se izdisaj produži, i ne uspijeva pokrenuti udisaj, onda su to akutne respiratorne krize, povezane s nekom vrstom boli, frustracije i sl. Ako se napadi apneje i ukočpenosti javljaju bez ovoga, to liči na idiopatsku epilepsiju.
|
therman
|
04.11.2010. 11:45
Najljepše Vam hvala na odgovoru i molim da me uputite, naravno ako možete, što nam je dalje činiti i na koji način utvrditi što se s njom uistinu događa, da joj mogu ikako pomoći i da li Vam se i osobno možemo javiti. Hvala Vam od srca još jednom, jer vjerojatno i sami znate da je to vrlo ružna slika kojom mi se čini kao da mi je dijete umire, a da ustvari ne znam što joj je u biti i kako dalje.
S poštovanjem.
|
Darko Richter, dr. med.
|
04.11.2010. 22:05
U otpusnom pismu piše vam dijagnoza, koju, ali, meni tajite.
Ja ne mogu znati više od onih koji su vaše dijete pratili u bolnici i poduzimali dijagnostičke korake, uključujući i isljeđivanje detaljno opisa događaja, jer to je ključno za odluku. Negdje sta citirali da u otpusnom pismu stoji kako nema elemenata za epilepsiju.
Možda da odete na kontrolu kod tih bolničkih liječnika, ili zajedno sa svojim drom primarne zaštite malo bolje pročitate otpusno pismo, uključjući i dijagnozu.
|
kisobran11
|
08.12.2010. 19:51
Poštovani dr.Richter
majka sam 21-mjesecnog djecaka, kojeg sam dobila iz druge uredne trudnoce, rodenog u 42tj. prirodnim putem bez ikakvih komplikacija sve do sada.
Prije jedno godinu dana djecak je pao s kauca na glavu i poceo plakati kada smo ga digli u ruke on se samo onesvjestio to je za mene bio pravi šok koji je u mojoj glavi trajao vječnost pa zapravo i neznam koliko mu je trebalo da se osvijesti i kako je izgledao, drugi put se desilo (prije 2mj) da se zagrcnuo bombonom i poceo se gušit kad sam ga uzela u krilo opet se onesvjestio al se brzo osvjestio kad sam ga udrila po ledima da izbaci bombon i nastavio sa svojom aktivnoscu kao da se nista nije desilo, treci put je u jaslicama plesao na muziku kako kaze teta pao i udario se kako ona kaze nista strasno kako on zna i poceo plakati kad ga je ona uzela u krilo samo se ponovno onesvjestio kako je to njoj isto prvi put nezna koliko je trajalo, kad se osvjestio trazio je da ga spusti i nastavio sa igrom i zadnji put dva dan nakon toga je istrcao iz jaslica na cestu ja sam se zaderala na njega, a auto mu je doslovno ispred nosa prošlo, kad sam ga digla u krilo opet se onesvjestio to je opet trajalo par skunda i kad je došao sebi jedino je bio ljut na mene drugo je sve bilo ok. Tada smo otisli pedijatrici koja je rekla da se najvjerojatnije radi o afektivnim respiratornim krizama i uputila nas neuropedijatru i dala kratke upute kako da se ponašamo ako se opet dogodi. I dogodilo se dok je trcao pao je niz stepenice ja sam potrcala za njim i kad sam ga tila dignut u krilo osjetila sam da se gubi pa sam ga ostavila na podu i odvratila mu pozornost i bilo je sve ok.Danas smo bili u neuropedijatra koja nas je toliko isprepadala da sam sad ja u nesvesti. Njena dijagnoza je atonicki napadaj, al i da njegov hod nije dobar da "hoda na sirokoj osovini" i posla nas na eeg. Sada mene zanima kakve veze ima hod s napadajima? Da napomenem on je jedno jako živahno djete koje strasno puno pada al ja sam sve to prepisivala njegovoj živosti i ogromnoj brzini. Da li su to afektivne respiratorne krize , molila bih Vas Vase mišljenje .Unaprijed zagvaljijem.
|
Darko Richter, dr. med.
|
08.12.2010. 22:25
Afektivne respiratorne cerebralne krize događaju se u pravilu u plaču, i to tako da dijete u nekoj frustrirajućoj situaciji (npr. pad, udarac, povik roditelja, strah, injekcija, neudovaljvanje nekom hiru, i sl.) zaplače, i onda u kada krene s izdahom, nikako da ga prekine, ne može udahnuti, a kada to učini, čuje se stridor (struganje) grla. to još zoveme narodski zacenjivanje. Prođe do polaska u školu, ali, kada je tako intenzivno da dijete pad au nesvijet, a može dobiti i hipoksične konvulzije (grčeve, kao epileptički napad), onda tome treba posvetiti malo više pažnje, a to se svodi na izbjegavanje ili trenutno saniranje situacija koje ga dovode do zacenjivanja.
Ovdje ja ne vidim da on to radi u plaču, ili vi o tome šutite, pa mi niti ne izgleda kao afektivna resp. cerebralna kriza, i svakako treba učiniti neuropedijatrijski pregled i obradu u pravcu neke epilepsije.
|
kisobran11
|
09.12.2010. 14:06
Postovani
zao mi je sto nisam dobro naglasila da je to uvijek vezano uz neku traumu nakon koje sljedi plač i kad ga uzmemo u krilo on tada(za vrijeme plača) izgubi svijest. Samo još mi ni Vi niste odgovorili kakve veze ima njegov hod s nesvjesticom i do kada se djeci tolerira taj "široki hod".(inace motoricki mu je razvoj cak isao ubrzano propuzao je s 6mj, dizao se na noge uz pridrzavanje za nesto s 8mj, prije se naucio dignuti na noge bez predrzavanja (10mj)nego se samostalno pustio u šetnju, što je s obzirom na sve tek s12mj).Opet napominjem jako je zivahan i brz sa smanjenom paznjom na sve. Zhvaljujem.
|
Darko Richter, dr. med.
|
09.12.2010. 16:40
Onda ima afektivne respiratorne cerebralne krize.
Namjerno vam nisam odgovorio na pitanje o nekakvom hodu i sl. Problem ne postoji.
|
zey7
|
25.06.2014. 10:10
Poštovani,
prošli četvratak je naša djevojčica koja ima 3,5 godina ujutro došla u našu sobu te je vidjela tatu koji je došao s puta i počela se s njime igrati. malo se lupila o rub kreveta s guzom, ali nije plakala već je rekla da je boli, par seklundi nakon toga se izvila prema nazad (kao što top ona inače radi te se na taj način igra, pa nismo sigurni jel padala ili se igrala)dok ju je muž držao, no odjednom je primjetio da nešto nije u redu. imala je neki čudan zvuk kao "k", ali relativno tih (njegova pretpostavka da joj je jezik pao dok je visila), ispravio ju je te je i dalje imala taj zvuk i prazan pogled, zatim ju je digao i dalje je imala prazan pogled te ju je odnio na kauč i u tom trenutku je izgledala pomalo sivkasto, kao da je uplašena i pitala je "tata zašto mama plače". sve skupa je trajalo manje od 10 sekundi, jako kratko i sve nam je mutno.nije izgledala kao da ne diše niti je bila plava. ona kaže da se bacila i da ju je tata dignuo i odnio na kauč. ovaj dio u sredini nismo sigurni jel se sjeća. otišli smo na rebro, uzeli joj krv, napravili nekoliko pretraga krvi, urin, pregled fundusa oka, EEG ujutro nakon spavanja i sve je potpuno uredno. poslali nas doma i rekli da pratimo. dijagnoza cerebralni napad u opservaciji,afektivna cerebralna respiratorna kriza. Jako smo uplašeni.Molim Vas Vaše mišljenje te što još možemo učiniti, a da ne čekamo novi napad jer nas je jako strah da ne bi pala i ozlijedila se ozbiljno. Je li moguće da je to neka vrsta epilepsije?da li se epilepsija može dokazati nekim pretragama i koje bismo još pretrage mogli napraviti a da nije ct ili mr koje zahtjevaju uspavljivanje dijeteta?
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
26.06.2014. 10:10
Opisani događaj i potom učinjena obrada ukazuju da je riječ o tzv. prigodnom cerebralnom napadu. Dakle dijete izgubi svijest, ukoči se, katkad ima kratkotrajne trzaje kao posljedicu nedostatnog dotoka kisika ili šećera u mozak. To se najčešće događa kada padne tlak uslijed boli, kod stajanja u vrućim prostorima ili kada dijete prestane disati u plaču - kada se caceni (tzv afektivne respiratorne krize). Epileptički napad dolazi u pravilu bez nekog povoda (npr zbog boli ili sl.). Slijedom navedenog slažem se da nije potrebno ništa dodatno činiti u smislu dijagnostike. Uobičajena je preporuka da se dijete prati, u slučaju pojave nekih drugih smetnji ili ponavljanja smetnji će se odlučiti da li je potrebno nešto drugo.
|
zey7
|
27.06.2014. 00:50
Poštovani doktore, zahvaljujemo Vam se na odgovoru. Moramo priznati da nam je sada puno lakše, te da ste nam to jako lijepo razjasnili, no pitali bismo Vas još nešto. Dakle, dijete je baš taj vrući dan bilo bez jela ujutro skoro do 10 sati jer je uporno htjela vidjeti šta je tata kupio i donio s puta pa je totalno logično objašnjnje da joj je mogao pasti tlak ili šećer, no naše pitanje je da li u tom slučaju, ako je izgubila svijest na kratko, može ostati s otvorenim očima i praznim pogledom budući da je to bio slučaj? također nas zanima što dalje očekivati, da li će joj se to od sada ponavljati češće ili je to najvjerojatnije bio splet okolnosti?
|
zey7
|
30.06.2014. 17:35
Poštovani doktore, zahvaljujemo Vam se na odgovoru. Moramo priznati da nam je sada puno lakše, te da ste nam to jako lijepo razjasnili, no pitali bismo Vas još nešto. Dakle, dijete je baš taj vrući dan bilo bez jela ujutro skoro do 10 sati jer je uporno htjela vidjeti šta je tata kupio i donio s puta pa je totalno logično objašnjnje da joj je mogao pasti tlak ili šećer, no naše pitanje je da li u tom slučaju, ako je izgubila svijest na kratko, može ostati s otvorenim očima i praznim pogledom budući da je to bio slučaj? također nas zanima što dalje očekivati, da li će joj se to od sada ponavljati češće ili je to najvjerojatnije bio splet okolnosti?
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
01.07.2014. 10:35
Da, moguće je da zbog pada šećera tako izgleda napad. Ali se obično dijete ne oporavi spontano, tako da je to manje vjerojatno bilo uzrokom opisanog događaja. Kada je tlak u pitanju, čim dijete dođe u horizontalu (legne) tlak bude dovoljan za neometano funkcioniranje mozga. Samo treba izbjegavati zagušljive i pregrijane prostore, naročito duže stajanje u njima.
|
zey7
|
01.07.2014. 13:25
Poštovani,
unaprijed isprike zbog upornog dopisivanja, no samo bismo željeli shvatiti što se dogodilo. Da rezimiramo, pretpostavka je da joj je ujutro oko 10 sati, jer je bila bez jela i bilo je jako vruće u sobi te nakon udarca u guzu, pao tlak te je izgubila nakratko svijest, no ostale su otvorene oči, i čini nam se kao da je imala male kratke trzajeve (nismo 100% sigurni). Došla je k sebi kroz par sekundi (napominjem da nije pala na pod jer ju je muž držao te ju je dignuo u zrak, odnio na krevet te posjeo (dakle nije bila u horizontali)). Dakle naše poslijednje (nadamo se ) pitanje bi bilo- jesmo li dobro shvatili da je najvjerojatnije bio pad tlaka (iako su oči ostale otvorene i nije bila mlohava već normalna ili malo ukočena s mogućim kratkim trzajevima), a ne epi napad? Lijep pozdrav i veeeeeliko hvala
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
07.07.2014. 19:05
Točno. Jednostavnije rečeno - epileptički napad se javlja kada postoji bolest epilepsija, a toga kod vas nema. Prigodni cerebralni napad (epizode smetenosti, konvulzije i slično) se javljaju u sklopu već navedenih događanja (pad tlaka zbod boli, vrućine ili zbog pada šećera. I jedni i drugi napadi su slične pojavnosti (izgleda) samo je bitno razlučiti koji je mogući uzrok. Prema svemu navedenom nema elemenata koji bi zadovoljavali kriterije za postavljanje dijagnoze epilepsija.
|