Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


alergija


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Tina

06.12.2004. 23:56

Moj sin sada ima 2 godine i 2 mjeseca. Od malena je imao problema s alergijama i pomoću raznih kombinacija u prehrani zaključila sam da bi se alergija mogla odnositi na bjelanjak i malo na kravlje mlijeko. NAPOMINJEM da sam više puta od svog doktora tražila da ga uputi na testiranje, ali on nije smatrao da je alergija bila strašna (možda i nije, ali svejedno) i da je premali. Sada sam se konačno izborila za uputnicu kod dermatologa i nadam se daće mu napraviti potrebne pretrage. Uglavnom djetetu sam počela davati kravlje mlijeko sa godinu i pol dana i nisam sigurna dali su povremena pogoršanja na koži bila njime uzrokovana. U zadnjih 15-ak dana počela sam sinu davati kozje mlijeko i primjetila sam poboljšanja na koži, porastao mu je apetit i općenito izgleda bolje. S obzirom da kozje mlijeko baš i nije najbolji izbor, zanima me kolika je minimalna količina kravljeg mlijeka koju mali minimalno mora popiti ili u slučaju da mi se smiluju i odluče ga testirati (sada je veliki pa će biti "puno lakše"blunk i ako se pokaže da je još uvijek alergičan, može li kozje mlijeko potpuno nadomjestiti kravlje uz eventualne dodatke prehrani (inače mu je prehrana vrlo raznovrsna i kvalitetna)?

Dr. Darko Richter

07.12.2004. 10:40

Nakon što dijete počne jesti raznovrsnu hranu, obično tijekom drugog polugodišta prve godine života, nikakvo mlijeko nije više bitni dio prehrane, a neke ga osobe i ne podnose. Kozje mlijeko je nešto masnije od kravljeg i ne sadrži dovoljno folne kiseline, koja spada u skupinu vitamina B. Nedostatak se može očitovati za par godina kao megaloblastična anemija, ali samo u slučaju da je dijete na isključivoj prehrani kozjim mlijekom, jer folne kiseline ima u povrću, jetri, mliječnim prerađevinama, mesu. Što se tiče moguće alergije, to treba utvrditi pregledom: ima li ekcem ili neurodermitis, ili ne, i ima li drugih alergijskih manifestacija (na koži, dišnom sustavu, probavnom sustavu), ili ne. Zatim treba učiniti prick test. Dermatolog je, po mojem dosadašnjmem iskustvu na našim zemljopisnim širinama, lošiji izbor za dijete s atopijskom bolesti, makar i kože, u usporedbi s pedijatrijskim alergologom. Ako se odluči na testiranje, odmah mi javite, da to zajedno proslavimo.