Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


alergija na vodu


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Danica

18.03.2005. 10:03

Mojoj djevojčici (6 godina) se iznenada prije otprilike 2 mjeseca na dlanovima pojavio osip na dlanovima za vrijeme kupanja u kadi. Dlanovi i prsti su bili smežurani od vode i posuti sitnim bijelim zrncima i pekla ju je koža. Mislila sam da je od kuglice ulja za kupanje, pa drugi put nismo ništa stavljali u kadu, samo običnu vodu, i opet se to dogodilo. Pojavljivalo se već nakon nekoliko (desetak) minuta boravka u vodi, tako da je i tuširanje i igranje s igračkama za vodu izvan kade bilo vrlo nezgodno. Sve bi se obično smirilo nakon pola sata. Obzirom se pri pranju ruku sapunom ili šamponom ništa ne događa, jer ne traje valjda dovoljno dugo, stvarno sam uvjerena da je to reakcija na običnu čistu (?) vodu. Da li je moguće da su u pitanju neki dodaci u vodi? Mislim da se situacija ipak malo po malo popravlja, jer sad već treba oko pola sata do pojave prvih simptoma, pa onda sušimo ruke i bježimo iz vode. Dijete se inače jako voli kupati i često smo odlazili u bazen, ali ovu reakciju ne mogu povezati s ničim drugim osim s vodom doma.

Zahvaljujem na odgovoru

Dr. Darko Richter

18.03.2005. 19:50

Ovdje se možda radi o akvagenoj urtikariji, iako klinička slika nije, prema vašem opisu, baš tipična. Obično nastaju prave urtike, tj. svrbljivi plikovi tipa koprivnjače i crvenilo u roku od nekoliko minuta od uranjanja dijelova tijela u vodu, prvenstveno ruku. Akvagena urtikarija nije alergija na vodu, već je nealergijska urtikarija koju provocira voda. Drugi provokacijski faktori mogu biti pritisak, zagrebanje kože, sunce, konzervansi, itd. U podlozi je najčešće autoimuni poremećaj u koži, koji je čini podložnom za izbijanje koprivanjače na spomenute, za zdravu kožu inače indiferentne, faktore. Dakle, ako je ovo akvagena urtikarija, riječ je o kroničnoj urtikariji koja je najčešće autoimuni poremećaj. Ovdje ima nekoliko pretraga koje bi valjalo učiniti, npr. potraga za raznim autoantitijelima u organizmu, kao i specifična auroantitijela protiv IgE i receptora za IgE. Ako je istina, kroničnoj se urtikariji pomaže strogom dijetom bez konzervansa i salicilata te kroničnom upotrebom antihistaminika. Može potrajati nekoliko godina. Na kraju, vaš mi opis baš ne liči na sve ovo.