Autor
|
Poruka
|
Marina
|
24.08.2004. 11:07
Postovana/i,
imam djevojcicu staru 8,5 mjeseci. U rodilistu je primila BCG i do danas nema nikakvog oziljka na ruci. Zanima me, je li nuzno da se pojavi oziljak? To pitam, jer sam citala da se oziljak obicno pojavljuje par mjeseci kasnije, a to kod nas nije slucaj.
Bila bih zahvalna kad bi mi malo bolje obasnili tu situaciju.
Unaprijed zahvaljujem i srdacno Vas pozdravljam.
|
Dr. Darko Richter
|
24.08.2004. 22:08
Ako je cijepljenje uspjelo na kraju se razvije ožiljak. No, prije toga, tijekom 2-3 tjedna od aplikacije BCG-a, ne vidi se ništa. Zatim se kroz par tjedana stvara ljubičasti prištić koji zapravo u sebi sadrži neku vrstu gnoja od cjepnih klica i upalne reakcije na te klice, da bi kroz daljnjih nekoliko tjedana došlo do zaraštavanja tog prištića ožiljkom. Ako ničeg od ovoga nije bilo, dijete u stvari nije bilo cijepljeno.
|
Marina
|
25.08.2004. 12:53
Postovani dr. Richter,
zahvaljujem na brzom odgovoru, te Vas molim da mi date savjet sto mi je ciniti?
Na redovitu kontrolu idemo za 2 tjedna.
Srdacan pozdrav
|
Dr. Darko Richter
|
25.08.2004. 13:30
Ništa. Vaš pedijatar će djetetu s 12-24 mj. učiniti PPD probu koja testira kontakt s tuberkuloznomklicom (divljom ili cijepnom). Ako PPD bude negativan, ne bi trebalo činiti ništa. AKo bude pozitivan, treba raščistiti nema li dijete slučajno tuberkuloznu infekciju, au tom bi slučaju trebala određeni stupanj antituberkulozne terapije. Također ovisi i o stanju u obitelji tj. kućanstvu glede tuberkuloze. Ako nitko nikada nije ništa imao, tada ne treba forsirati BCG cijepljenje.
|
Marina
|
26.08.2004. 10:25
Postovani dr. Richter,
najljepsa Vam hvala na iscrpnim odgovorima. Sada sam mirnija, iako mi je otac pocetkom 60-ih bolovao od TBC-a, a uzrok su bili losi zivotni uvjeti, sto kod nas nije slucaj. Nadam se da ne moram brinuti.
Srdacno Vas pozdravljam
|
Dr. Darko Richter
|
26.08.2004. 21:37
Ako je vaš otac imao tuberkulozu, a živo je s vama u istom kućanstvu, onda je vrlo moguće da tuberkuloznih klica imate i vi, a onda i vaša djeca. To vam je tako, tu vam nikakvi loši, pa dobri uvjeti ne čine razliku. Klice si traže domaćina, i ne pitaju za standard, a loš standard utječe samo na njihovo lakše kruženje, jer su u lošem standardu ljudi po definiciji u većem broju zbijeni na manji prostor. Za prijenos tuberkuloznih klica dovoljno je tri tjedna po 8 sati dnevno boraviti s nekim kojih ih ima u dišnom traktu, makar i u malom broju, pa da ih dobijete i vi. Da li će nastati bolest, to se ne može predvidjeti na individualnoj bazi, iako imunokompromitirani često i brzo dobiju otvorenu bolest (npr. osobe s AIDS-om), a ostali po stopi od 1-5% godišnje.
|
Marina
|
28.08.2004. 12:29
Postovani dr. Richter,
mogu Vam samo reci da je moj otac bolovao od TBC-a kao momak, te je bio hospitaliziran oko godine dana, a ja sam se rodila 15-ak godina kasnije.
Hvala Vam najljepsa na iscrpnim odgovorima. Iznijet cu pedijatri Vase misljenje, te vjerujem da ce se sloziti s Vama
Primite srdacan pozdrav
|
Dr. Darko Richter
|
29.08.2004. 18:44
To da je davno bolovao, prije vašeg dolaska na svijet, samo smanjuje, ali nipošto ne eliminira rizik da povremeno i dalje neosjetno luči tuberkuloznu klicu u svojoj bronhlanoj sluzi. Prema tome, svaki podatak da bilo tko, tko je ikada imao TB, a s kime ste proveli barem svakodnevno 3 tjedna po 8 ha u istom kućanstvu, ukazuje na rzik, a ne umanjuje ga.
|
AM
|
01.09.2004. 02:08
"Ništa. Vaš pedijatar će djetetu s 12-24 mj. učiniti PPD probu koja testira kontakt s tuberkuloznomklicom (divljom ili cijepnom). Ako PPD bude negativan, ne bi trebalo činiti ništa."
Moja curica nije imala ožiljak od besežiranja u rodilištu, s 10 mj joj je rađen PPD koji je bio negativan i tada je opet besežirana. Ako sam dobro shvatila Vi smatrate da nije trebala dobiti BSG? U obitelji nije bilo kontakata s tuberkulozom. Hvala.
|
Dr. Darko Richter
|
01.09.2004. 13:54
Dobro ste me shvatili, a u izvjesnoj mjeri shvatili su to i odgovorni za program cijepljenja, te se, od iduće godine, sprema novi pravilnik u kojem neće biti rebesežiranja samo zato što je PPD negativan. Ipak, ako se ne nađe ožiljak, BCG će se ipak učiniti (ponoviti). Kao stručnjak, recimo, odgovoran da sagledavam i stanje populacije u kojoj djelujem, slažem se i s tim postupkom ponavljanja, a kao stručnjak zadužen npr. za svoje vlastito dijete, slažem se sam sa sobom: tj., da, ako dijete nije eksponirano tuberkulozi (a što se smatra ekspozicijom vidi gore), tada mu cjepna zaštita od tuberkuloze nije vitalna, a to inače vrijedi za sve bolesti. Npr. ovdje s nitko ne cijepi od žute groznice, osim ako ne putuje u rizične krajeve, itd. Prema tome, citirani savjet dat je onako kako bih ga dao za vlastito dijete. Katkada takve savjete možda treba izbjegavati, pa stati iza službenih preporuka, što sada i činim, a vama na pitanju zahvaljujem.
|
Ana
|
13.09.2004. 15:30
pozdrav!
imam 14 godina i idem u 7 razred. u prosli petak sam besezirana u lijevo rame. inace imam uzasno osjetljivu kozu i kosarkasica sam. dosad sam primila 2 vrlo velika oziljka od beseziranja. pa me zanima kakav oziljak sad mogu ocekivati i zasto uopce djevojke mojih fizickih karakteristika (mrsave, visoke) redovito prime velik BCG oziljak u rame??
Hvala
|
Dr. Darko Richter
|
13.09.2004. 18:19
Besežirali su te prema tekućem programu cijepljenja, a što se već iduće godine mijenja, no za tebe više nema značenja.
Sada nije moguće reći kakav će ti biti ožiljak, no svakako će opet nekakav biti, tako da ćeš ih ih imati ukupno 3. Tvoja visina i mršavost nemaju puno veze s nastajanjem ožiljka, već na to utječe opća sklonost generiranju vezivnog tkiva nakon traume ili infekcije, te žestina imunološke reakcije na BCG cjepivo. Kada te jednog dana netko u inozemstvu ili iz inozemstva upita što će ti čak tri BCG ožiljka, da oni imaju maksimalno po jedan, jedino što ćeš im moći odgovoriti jest da si djetinjstvo odradila negdje na brdovitom Balkanu i da s time ulazimo u Europsku uniju, ma što oni o tome mislili. Na temelju toga mogu misliti otprilike slijedeće: da kod nas pršti tuberkuloza na svakom koraku, ili da nemamo lijekove za tuberkulozu pa se cijepimo svaki čas, makar to i ne pomagalo baš onako kako su si to zamislili oni koji kreiraju program cijepljenja, ili da imamo jako puno AIDS-a pa se netko trudi da, nakon što se dobije AIDS, ne dobije tuberkuloza. Osobno sam bio glasno protiv tog "mahnitanja" s docjepljivanjam protiv tuberkuloze, i, čini mi se da su me konačno "čuli" na nadležnim razinama, iako im je dosta dugo trebalo.
|