Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Beba & kikiriki


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

bluedevil.zg

30.01.2014. 16:35

Pozdrav,
puno sam slušao o tome kako je kikiriki opasan alergen, ali eto u 38 godina nisam nikad upoznao osobno a niti čuo o nekome tko je alergičan na kikiriki. Ne velim da alergija ne postoji, ali po mom iskustvu (koje nije veliko, ali ipak uključuje dosta ljudi) je rijetka.
A onda sam naišao na par članaka online gdje hvale putar od kikirikija kao nešto što djeci - bebama može biti dobra, fina, ukusna hrana. Naravno, govorimo o putru od kikirikija koji je potpuno gladak, bez komadića kikirikija, te koji nije soljen. Meni osobno je to vrlo drago jelo, a vele da djeca to vole.

Mislio sam probati - dati djetetu od 11 mjeseci malo putra od kikirikija uz Petit Beurre keks koji voli, pa vidjeti, no velim - ukućani me gledaju kao serijskog ubojicu i maltene ne smijem spomenuti riječ "kikiriki" u istoj sobi u kojoj je dijete.

Čitajući odgovor dr. Richtera na ovom forumu a glede potencijalne alergije dječaka na jagode, kad je rekao (dr. Richter) kako će rado sjesti s dječakom na krevet pa zajedno pojesti porciju-dvije jagoda sa šlagom, htio sam pitati vrijedi li isto i za kikiriki? Velim, po onome što sam uspio skupiti, kikiriki je opasan kad je slan, kad postoje komadići koje dijete ne prožvače ali guta, te ako ima one tanke ljuskice koje se lijepe za sluznicu usta, grla, itd. Dakle, ako toga nema, dijete najvjerojatnije neće imati nikakvu alergiju, odnosno šanse da ima alergiju na kikiriki jednake su šansama da ima alergiju na jabuku, špek ili koricu kruha.

Hvala na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

06.02.2014. 13:15

Nažalost je alergija na kikiriki sve češća, koji puta se nalazi i u isključivo dojene djece (pretpostavlja se da je do nastanka preosjetljivosti došlo putem majčinog mlijeka ili preko kože (naročito kože koja je suha i ispucana kao kod djece s atopijskim dermatitisom). U SAD-u je učestalost alergije velika obzirom da se tamo koristi ovaj putar puno više, no i u Europi je sve češća. Ukoliko u bližoj obitelji nema članova s atopijom (alergijama) tada nema čvrstih dokaza da bi davanje ove namirnice povećalo izglede za nastanak alergije.