Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Distonija


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Miro

05.02.2006. 00:02

Našem je djetetu sa dva mjeseca UZ pregledom utvrđeno moždano krvarenje II. stupnja (jače desno). Zbog toga smo već od trećeg mjeseca starosti provodili vježbe razvojne gimnastike. To je bilo moguće do otprilike 7. mjeseca kada više nije bilo spremno na suradnju. Nakon toga smo oko 1,5 mjeseci radili terapiju po Vojti kako bi ubrzali neuromotorni razvoj i stimulirali puzanje. Kada je dijete propuzalo fizijatar nam je savjetovao da više ne forsiramo vježbanje jer je dijete motorički bilo prilično dobro. Nalazi EEG-a i UZ-a su također potvrdili da je sve u redu, osim što ponekad ima opistotoničkih izvijanja (u ljutnji ili umoru), a ponekad i drži palac u šaci
Sada ima 10 mjeseci, odlično puzi sa lijepo ispruženim prstićima, dobro prihvaća i prebacuje predmete, a u razvoju je i pincetni hvat. Razvijene su prednje i bočne obrane. Problem je što se već neko vrijeme uspravlja pri čemu se bolje i češće služi lijevom nogom, dok desnom iskoračuje u stranu, a pri samom stajanju gazi prema unutra. Desna noga još uvijek ima više prisutan mislim "valgus" stopala (savija palac prema gore). Fizijatar nam je sugerirao da ne branimo ustajanje, ali niti da ga posebno ne potičemo, već da mu damo da puzi koliko ga je volja. O krivom iskoraku i stavu je rekao da je to prisutno kod mnoge djece i da se to s vremenom ispravlja, jer to je posljedica kašnjenja i nekoordiniranog razvoja rotacije tibie i fibule nogu.
Međutim, iz nekog razloga nismo imali mira i posjetili smo privatnu polikliniku za razvojnu gimnastiku gdje smo doživjeli u najmanju ruku šok. Prema tamošnjoj dijagnozi stanje našeg djeteta vodi prema šepanju što povlači za sobom nekoordinirano i ubrzano hodanje, to dovodi do nemogućnosti razvoja fine motorike i koncentriranja na svijet oko sebe. Sve vodi dalje prema nedostatku pažnje i nemogućnosti koncentriranja, asocijalizaciji i povlačenju djeteta u sebe ili izraženoj agresivnosti te kasnije i delikvenciji. Rečeno nam je da nam garantiraju da će nam dijete šepati ako slijedećih najmanje 6 mjeseci ne bude vježbalo barem 4 sata dnevno. Život djeteta prema preporukama treba izgledati ovako: jelo, spavanje, vježbanje, a ostatak vremena se nosi u rukama kako ne bi radilo krive pokrete.
Zanima me kako je moguće da se stručna mišljenja i dijagnoze toliko razlikuju, jer to nisu nijanse već potpuno oprečni stavovi. Strah nas je koga slušati kako ne bi krivo postupili i kasnije se kajali. Možemo li se obratiti još nekome specijalistu fizijatru ili fizioterapeutu te potražiti potvrdu za jednu od navedenih dijagnoza.
Oprostite na preopširnom tekstu. Unaprijed hvala na odgovoru.
Zabrinuti roditelji.

Dr. Darko Richter

05.02.2006. 22:06

Moje prvo, osnovno i do daljnjega jedino pitanje, a ujedno i vama odgovor: zašto je djetetu rađen UZ mozga sa 2mj.? Ako se postavi krivo pitanje, NIKADA se ne može doći do pravog dogovora. Pogrešno je misliti, u što nas i vas uvjeravaju od osnovne škole, da samo treba pitati i stalno treba pitati i da nijedno pitanje nije glupo. Evo, krajnje je glupo, a to sada osjećate po vlastitoj zabrinutosti, iz čista mira piati kakav je ultrazvuk mozga djeteta od 2 mj, bez povoda - il ivi mislite da povod nije bitan za rasplitanje vašeg problema?

brigita

08.02.2006. 16:07

Dragi Miro, ja (koja nisam doktor) mislim da itekako morate potražiti još koje stručno mišljenje zbog dobrobiti svojeg djeteta. S obzirom na odgovor doktora Richtera (koji je malo odlutao u filozofske vode), mislim da to drugo tj. treće mišljenje ne trebate tražiti na ovom forumu.