Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


e.coli i nakon terapije antibiotikom kod dječaka


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

mamalana

04.11.2009. 20:10

poštovani dr. Richter,

imamo dečkića starog 6 mjeseci. Nikako da se riješimo beštija u stolici i/ili urinu.
S dva mjeseca (1.7.) u urinu Enterococcus sp 10 na 3. (bez terapije)
S tri mjeseca (1.8.) ponovljen urin Streptococcus haemolyticus grupe B 10 na 4. (bez terapije)
S četiri mjeseca (2.9.) ponovljen urin E. coli 10 na 4. (bez terapije)
S cca. pet mjeseci (24.9.) urin opet E.coli 10 na 5 - terapija Klavocin sirup 10 dana po uputi pedijatrice.
S šest mjeseci (2.11.) urin opet E. coli 10 na 4.

S tri mjeseca (1.8.) u stolici Clostridium difficile toxin AI/IIIB pozitivan, zadnji nalaz stolice uredan (davali smo mu probiotik). Proljev s puno sluzi koji ga je mučio zadnja tri mjeseca je također nestao i stolica je napokon ok.

U zadnje vrijeme uočavamo da lošije spava, lošije jede, djeluje nezadovoljno i kenjkavo.. Inače dobro dobiva na težini (ima 8 kg), do prije dva tjedna isključivo dojen. Od drugog do četvrtog mjeseca života imao je jako izražen AD, koji se povukao uz moju restriktivnu dijetu bez mlijeka i jaja i pojačanu njegu. Ima poprilično jako izražene, napuhane podočnjake.

Budući da je njegova pedijatrica rekla, citiram, da ni sama ne zna što napraviti, molim Vas da me uputite kojim putem krenuti !!!

Hvala Vam!
Lana

Darko Richter, dr. med.

04.11.2009. 21:50

Osnovno je pitanje zbog čega je s 2 mj. rađena urinokultura, koja je bila uredna, i zbog čega je, nakon što je bila uredna ponavljana, i opet bila uredna, i zašto je i nakon toga ponavljana, itd.?
Za pitanje klostridija u stolice javite se u Kliniku za infektivne bolesti.
A atopijski dermatitis je indikacija za alergološko testiranje, dok, normalni nalaz urina nikako nije indikacija za ponavljanje urinokulture. Kod nas je sve naglavačke.

mamalana

04.11.2009. 22:30

prva urinokultura rađena je radi povišene temperature (nakon četiri dana 38,5), ponavljane su da se vidi da li se radilo o kontaminaciji ili će biti potrebna terapija, sve po uputi pedijatrice. to očito nije bilo potrebno.
ali što je s ovom e.coli? brine nas jer se opet danima pojavljuje nekakva čudna, za njega atipična, temperatura od oko 38.

a što se tiče AD-a, stvarno se brzo povukao kad smo maknuli jaja i mlijeko (za tri tjedna) i sad je koža već duže vrijeme potpuno ok pa nismo ništa poduzimali. ne mislite valjda da će se neman vratiti i da se stanje normaliziralo slučajno, nevezano za dijetu? preporučite nam daljni tijek jer ćemo poduzeti sve da ga poštedimo groznog čohanja, nespavanja i crvenila koje smo prošli!

Darko Richter, dr. med.

04.11.2009. 22:45

Dijete s atopijskim dermatitisom treba alegološki testirati. Što tu drugo treba mudrovati?
A za urinokulture, uzimane bez suvisle indikacije, ne bih mogao komentirati niti davati korisne savjete. S njima možete povezivati sve na ovome svijetu, od temperature, do inapetencije, nervoze, pogoršanja atopijskog dermatitisa, kasnijeg izbijanja zubi, itd., što god vam srce želi. Ja sam sklon malo egzaktnijoj medicini, a klonem se "medicine" koja je nastala kao komplikacija same sebe.

mamalana

05.11.2009. 00:05

znači li to da e.coli, jer za uzimanje urinokulture nije bilo realnog razloga, trebamo ignorirati?

Darko Richter, dr. med.

05.11.2009. 10:40

Rebus sic stantibus, budući da stvari stoje kako stoje, urin i urinokulturu treba izvesti na čistac. Tj. uzeti urin kako treba i dobiti ppuzdani nalaz. Ja sam svojedobno, da se prekine vječito uzimanje urinokulture, znao učiniti suprapubičnu punkciju: dijete bi dobili piti ili bilo na malo bržoj infuziji, ležalo na leđima, sestra bi stisnula spolovilo, tako da urin ne može pobjeći, i, kada bi se za 1/2-1 h mjehur napunio, tankom iglom i brizgalicom ušlo bi se u mjehur okomito iznad pubične kosti i aspirirao urin. Takav urin nema nikakve kontaminacije, i samo 1 kolonija znači uroinfekt. Svi tako uzeti urini bili su sterilni, u tim spomenutim slučajevima never-ending-urine-cultjures. Danas se uzima kateter-urin. Možete otići privatno u Polikliniku Helena, ili doći na Rebro.
To vam je sve nalik na slijedeću sličicu: ja dobijem jedan poveći dijamant iz Konga, ali neobrušen. I dam ga brusiti nekom u Zagrebu, a ne u Antwerpenu. I što dobijem?

mamalana

05.11.2009. 16:55

uzeto na znanje.. hvala!