CmD
|
21.03.2011. 10:56
Uvaženi gospodine doktore, prije registracije na ovaj forum dosta dugo sam čitao Vaše odgovore koji mi se jako dopadaju, i javljam Vam se upravo zbog njih jer smatram da ste iskren čovjek koji ljudima ne prodaje maglu. Meni je potrebno upravo to, gola istina, jer smo zahvaljujući činjenici da smo totalni laici za medicinu moja supruga i ja gotovo pred nervnim slomom.
Ovdje ću Vam postaviti par kratkih pitanja na koje bih zamolio odgovor, a također ću Vas zamoliti da mi putem privatnog maila ovog foruma dostavite Vaš privatni mail iz više razloga. Prvi je taj što će post koji Vam budem tamo poslao biti poprilično dug, a drugi što bih Vas volio posjetiti (stanujem u BiH) i nagraditi za sve što budete učinili za naše dijete.
Naša kćerka (sada ima 12 godina) je rođena na vakuum. Prilikom rođenja zadobila je hematom na lijevoj strani glavice koji je nestao prirodnim putem. Uredno je prošla sve liječničke kontrole i finalni nalazi su bili u redu. Par dana poslije njenog rođenja sam ustanovio da joj je lijeva rukica gotovo nepokretna zbog čega sam je okretao na desni bok kako bi se malo više pozabavila njom, i par mjeseci poslije je uredno i bez problema micala i igrala se sa obje ruke. U svojoj četvrtoj godini imala je prve konvulzije koje su doktori povezali sa salmonelom. Dosta godina poslije, u svojoj 11 godini života imala je napad pri čemu su doktori rekli da može biti epileptični (lice joj je bilo blijedo, zurila je u jednu tačku, kada smo joj se obraćali sporo je reagovala, na kraju se onesvjestila i počela tresti čvrsto stežući čeljust). Zadnji napad je imala prije oko sedmicu dana u snu kada se počela tresti ritmički sasvim naglo i neočekivano pri čemu su joj oči su bile okrenute "ka gore desno". Pokušao sam uraditi ono što mi je rekao naš doktor pedijatar, a to je da ostanem miran i zabilježim sve ono što je zahtjevao od mene (vrijeme trajanja napada, ponašanje, da li je bilo pjene na ustima i sl.). Nakon ovog napada konstatovano je da naša djevojčica ima epilepsiju, propisana joj je terapija (tagretol) i stoga bih Vas najljubaznije zamolio da mi odgovorite na slijedeća pitanja:
- Da li epileptični napad može izazvati neprozračena soba koju su gosti doslovce "zatrovali" nikotinom (njena majka i ja ne trošimo cigarete)?
- Da li moje dijete može igrati košarku, odbojku, i rukomet na časovima tjelesnog odgoja? Njena majka i ja jako strahujemo od udaraca lopte u njenu glavu što s obzirom na ove sportove nije nemoguće, zbog čega smo si mi kao laici za medicinu umislili da od ovoga može dobiti potres mozga. Ovdje se "cijepamo na dvije polovine" i jako smo razočarani jer ne želimo da dijete bude "drugačije od ostalih" zahvaljujući izolaciji (izbjegavanju) časova tjelesnog odgoja zbog čega će vjerovatno biti drugačije tretirano i od ostatka svog "malog društva", a ujedno je želimo zaštiti od bilo kakvih povreda.
- Koliko naše dijete može raditi za računarom u toku jednog dana, i koje je najbolje vrijeme za to? Ja sam diplomirani informatičar i želio bih joj pokloniti svo svoje znanje ovoga svijeta koje sam stekao, ali sada nekada umjesto toga jednostavno odem u drugu sobu i isplačem se kao malo dijete jer sam čuo da i rad za računarom može potaknuti epileptični napad.
- Da li se MR bitno može promijeniti za godinu dana? Prošle godine je radili MR koji je sasvim uredan.
Velika hvala na odgovorima.
|
Darko Richter, dr. med.
|
21.03.2011. 13:05
Sad ovako: i ja i forum su za vas besplatni, makar nismo ni u kakvom obveznom zdravstvenom osiguranju. Idealna kombinacija: sloboda i besplatnost. Tako da ne brinete o nagrađivanju.
Vaša pitanja:
- Da li epileptični napad može izazvati neprozračena soba koju su gosti doslovce "zatrovali" nikotinom (njena majka i ja ne trošimo cigarete)? NE.
- Da li moje dijete može igrati košarku, odbojku, i rukomet na časovima tjelesnog odgoja? Njena majka i ja jako strahujemo od udaraca lopte u njenu glavu što s obzirom na ove sportove nije nemoguće, zbog čega smo si mi kao laici za medicinu umislili da od ovoga može dobiti potres mozga. Ovdje se "cijepamo na dvije polovine" i jako smo razočarani jer ne želimo da dijete bude "drugačije od ostalih" zahvaljujući izolaciji (izbjegavanju) časova tjelesnog odgoja zbog čega će vjerovatno biti drugačije tretirano i od ostatka svog "malog društva", a ujedno je želimo zaštiti od bilo kakvih povreda. PREDUVJET SVIH AKTIVNOSTI JEST DA JE EPILEPSIJA DOBRO KONTROLIRANA. AKO POD TEGRETOLOM NEMA NAPADA, I AKO JE EEG UREDAN, ONDA JE POD KONTROLOM I MOŽE RADITI VIŠE-MANJE ŠTO JOJ DRAGO.
- Koliko naše dijete može raditi za računarom u toku jednog dana, i koje je najbolje vrijeme za to? Ja sam diplomirani informatičar i želio bih joj pokloniti svo svoje znanje ovoga svijeta koje sam stekao, ali sada nekada umjesto toga jednostavno odem u drugu sobu i isplačem se kao malo dijete jer sam čuo da i rad za računarom može potaknuti epileptični napad. TO OVISI O TOME DA LI SE KOD NJE NAPADI PROVOCIRAJU SVJETLUCAJUĆIM PODRAŽAJEM (FOTOSTIMULACIJA). AKO JE, NPR., KOD SNIMANJA EEG-A KOD FOTOSTIMULACIJE DOŠLO DO IZBIJANJA PATOLOŠKIH VALOVA, ONDA SIGURNO NIJE PREPORUČLJIVO BULJITI U EKRAN, BILO KOJI. TO DOGOVORITE SA SVOJIM NEUROPEDIJATROM.
- Da li se MR bitno može promijeniti za godinu dana? Prošle godine je radili MR koji je sasvim uredan. MOŽE, ALI U OVOM SLUČAJU NEĆE.
|
CmD
|
21.03.2011. 18:35
Moja supruga, kćerkica, i ja smo Vam jako zahvalni na Vašim odgovorima. Svakako ćemo Vas poslušati i dodatno konsultovati našeg pedijatra kako ste i predložili - u principu to i radimo, ne pravimo se puno pametni i ne zalazimo u nama "nepoznate zone", naš jedini problem u vezi ovoga je što našeg pedijatra ne možemo kontaktirati uvijek istog momenta kada imamo potrebu jer čovjek ima previše pacijenata i posla zbog čega nekada moramo čekati poprilično dugo, a nas ovo jednostavno ubija jer djevojčica pamti, slika, komponuje, uči, razumije... za deset... i onda se najednom "isključi" .
Veliki pozdrav doktore, želim Vam svako dobro, puno zdravlja, sreće, i sve najbolje.
|