Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Konjugirano pneumokokno cjepivo


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

nina2703

06.01.2009. 14:25

Imam djevojčicu staru 9,5 mjeseci i na redovitoj kontroli kod pedijatra preporučeno nam je da je cjepimo konjugiranim pneumokoknim cjepivom. Zanima nas da li postoje bilo kakvi rizici i nuspojave kod primjene tog cjepiva. Prilikom dosadašnjeg savjetovanja kod medicinskog osoblja naišli smo na podvojena stajelišta oko primjene rečenog cjepiva, a u literaturi nemožemo naći podatke o rizicima, vjerojatno jer je cijepivo novijeg datuma. Zanima nas dali može uzrokovati posljedice u kasnijoj životnoj dobi cijepljene osobe. Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

06.01.2009. 19:45

Prevenarom se cijepi zadnjih desetak godina, pa o "kasnijoj dobi" nema podataka. Što su vam to "podvojena mišljenja". Na čemu se podvajaju?
Ja savjetujem cijepiti.

nina2703

06.01.2009. 22:30

Pod podvojenim mišljenjem podrazumjevam da mi pedijatar predlaže cjepljenje, dok mi epidemiolog ne savjetuje iz razloga što kaže da nema potrebe tako mladi organizam izlagati tome, te da u slučaju oboljenja još uvijek ta bakterija dobro reagira na antibiotik. Još mi je također napomenula da se za neka od novijih cjepiva utvrdilo da u kasnojoj dobi izazivaju neke od bolesti kao što su dijebetes itd. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

07.01.2009. 10:55

I na ovom forumu bilo je pitanja o dijabetesu i cijepljenju (probajte preko tražilice) a upravo se, u tim "propalim" istraživanjima, nisu istraživala "novija" cjpeiva, već ona najklasičnija: DiTePer, MoPaRu i sl. No, nema opasnosti niti od njih. Nadalje, to da netko odlično reagira na antibiotik, nije kontraindikacija za cijepljenje, jer, tu vam vaš izvor (epidemiolog) nije spomenuo da bolest u neke djece ide tko brzo, da antibiotik više ne moće vratiti stanje na početni položaj: ili napreduje u smrtni ishod, ili u trajne neurološke posljedice. Slična "podovojena mišljenja" čuo sam i prigodom cijepljenja djece protiv gripe. No, kada sam nekim od epidemiologa postavio pitanje: da dođe ptičja gripa, i da imamo cjepivo, biste li roditelje odgovarali od cijepljenja samo zato da organizam to preboli prirodnim putem i da kasnije ne bude eventualnog dijabetesa ili slično, dobio sam odgovor da je to "niski udarac". Prema tome, među onima koji znaju, nema podvojenih mišljenja. Tko želi, a nema kontraindikaciju, može se cijepiti. Možete si sami zamisliti ovo: ako ste znali za cjepivo, kojim se cijepi cijela Sjeverna Amerika i većina zemalja EU, te sve zemlje koje si to mogu priuštiti financijski, a ipak ga niste dali svojem djetetu, te mu se, nesrećom, desi invazivna penumokokna bolesti, to si ne biste tako lako oprostili. Mogu vam usput reći da mnogi epidemiolozi upravo rade na tome da se, od ove 2009. godine, Prevenar omogući barem nekoj, rizičnoj djeci, te izvori koje ste citirali očito nisu u punom tijeku stvari.