Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


krpelji


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

anja

10.06.2005. 22:21

Poštovani,

imam dijete od 2,5 godine i živimo uz šumu i unatrag par dana često nalazim krpelje kako hodaju po njoj (po veličini su jako sitni) iako ju sprejam .Posljednja 2 dana 2 su se krpelja uspjela uhvatiti za kožu (jedan kod vrata-taj je bio dosta velik ,a drugi na bedro)no mislim da su tek se uhvatili i uspješno smo ih uklonili ali sam svejedno zabrinuta da ne bi bilo kakvih posljedica.
Šta nam je činiti, trebam li zatražiti kakav antibiotik.za sada nisam nigdje primjetila crvenilo a živimo u području Karlovačke županije.
u kojoj dobi i kada se dijete može cijepiti protiv krpelja i da li je to učinkovito??

Unaprijed hvala na Vašem odgovoru

Dr. Darko Richter

11.06.2005. 10:46

U našem području postoji rizik obolijevanja od dvije bolesti čiji se uzročnici prenose slinom koju krpelj uštrcava dok posiše krv zbog koje se hvata na toplokrvnu životinju odnosno čovjeka. Jedna je virusni krpeljni menngoencefalitis, a druga je bakterijska Lymes-ska (Lyme čit. "Lajm"blunk borelioza. Ako je krepelj zaražen, virus meningoencefalitisa dijete je već dobilo, dok je kod lajmske bolesti potrebno da krpelj "odjsedi" na žrtvi i duže od 24 h. Mala djeca dobi vaše kćeri mogu, doduše, oboljeti od krpeljnog meningoencefalitisa, ali je praktički nepoznato da su od toga imala trajne posljedice tipa paralize ili smrti, za što postoji puno veći rizik u veće djece i odraslih. Postoji profilaktički hiperimuni gamaglobulin ("FSME Bulin", Baxter), koji se mora primijeniti unutar 96 hod ugriza, najbolje unutar 48h, ali u male djece nije reščišćeno da li on više šteti ili koristi, jer su opisane i teže nuspojave. Stoga bih bio sklon da se po pitanju krepljenog meningoencefalitisa sada ne poduzima ništa, a dijete prati slijedećih 6 tjedana. Što se tiče lajmske bolesti, najvjerojatnije nije moglo doći do signifikantnog zaražavanja, jer je krpelj prema vašim riječima uklonjen čim se uhvatio (ako ste u to sigurni). U slučaju zaraze borelijom (koja je uzročnik lajmske bolesti) može u idućih 3-30 dana na mjestu ugriza nastati crvenilo i otok koji se po izgledu uspoređuju s okom bika, pa tada obavezno treba potražiti liječničko mišljenje i napomenuti ugriz krpelja. Liječi se dosta običnim antibioticima (npr. Amoxil), ali dugo,barem 3-4 tjedna. Može, međutim sve proćii bez te početne faze, te se generalizirati u toku nekoliko tjedana i mjeseci, s afekcijom zglobova i živčanog sustava. Liječenje je tada puno kompliciranije, a rješavanje posljedica neizvjesno. S obzirom da vas ovime nisam umirio, najbolje je da se dodatno posavjetujete s epidemiologom u Karlovcu u županijskom zavodu za javno zdravstvo, ili s infektologom u Općoj bolnici na Švarči.