Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


marijana1


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

marijana1

09.02.2008. 21:10

Prvo da vam se zahvalim na odgovoru vezanom za govor mog unuka. Sviđa mi se Vaš način razmišljanja u kojemu ima evidentno puno znanja, ali i doze humora što svakako ovu situaciju mogućih pitanja i odgovora koji su ipak u suštini uvijek tjeskobni i obojeni tugom i zabrinutošću onog tko postavlja pitanja, čini ipak nešto ležernijom. Dobra Vam je ona s Crnogorcem koji nije govorio, ali meni je ipak ostao "grop" u želucu spominjanjen nekakvog pervazivnog poremećaja. što da radimo s tim poremećajem? Ako jest to što navodite kakva je prognoza? što treba dalje učiniti, jer to do sada nitko nije spominjao.
A onu majku koja pita za povraćanje šlajma, bi trebalo naučiti pristojnosti bez obzira na njezinu ležernost, zar ne?
Pozdrav i svako vam dobro. nadam se Vašem odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

10.02.2008. 04:55

Dao sam vam neku diferencijalnu dijagnozu, u kojoj je sigurno prognostički najlošiji pervazivni razvojni poremećaj. Ali, ako nitko to nije spominjao, to je dobra znak, iako mene zanima tko su ti iza riječi "nitko", i što su spominjali (za razliko od onoga što nisu spominjali).
O pervazivnom razvojnom poremećaju možete se informirati tako da u tražilicu google utipkate "pervasive developmental disorder" i pogledate item-e od Wikipedia-je, na dalje (http://en.wikipedia.org/wiki/Pervasive_developmental_disorder).

marijana1

11.02.2008. 11:00

Poštovani doktore,
nisam Vam se odmah javila jer sam jednostavno morala "odraditi" šok zvan pervazivni poremećaj kojeg ste mi spomenuli kao deferencijalnu dijagnozu. prvo sam pročitala na preporučenom portalu sve o tom poremećaju, a i surfala po internetu i sve dublje padala u komu s gropom u želucu čitajući o tome. nakon toga sam otišla u crkvu i rekla Bože ti sigirno ne postojiš, jer da postojiš ne bi to dozvolio...i plakala i plakala. No, to Vas teško da zanima jer ljudske patnje ima svugdje pa i i kod djece s takvim boleštinama. no, da Vas ne opterećujem svojom tugom, od onog sve što sam pročitala kod našeg Mateja sam našla samo nedostatak govora, makrokranija, opseg glave 54 cm koji stoji već osam mjeseci, ne raste glava) i ne druženje s vršnjacima u vrtiću. Ali to može biti i odraz dobi u kojoj se nalazi (2 godine i tri mjeseca). Osim što ima izgled plavookog i plavokosog anđela (sigurno tako izgledaju anđeli ako postoje) emocionalno i afektivno izuzetno dobro reagira, zaigra se s igračkama, ima neverbalnu komunikaciju kada mu paše a to ječesto u toku dana, malo je nespretniji u hodu, još savladava hod niz stepenice, bori se sa žlicom kod jela, povremeno nemirno spava...). Moje pitanje glasi: da li bi se trebala još nekome obraćati obzirom na činjenicu da ste rekli da opisana anamneza-(s eksternim hidrocefalusom kojeg više nema, umjerenom redukcijom frontalnih i temporalnih režnjeva, EEG om koji je uredan sluihom koji je također uredan, opsegom glave od 54 cm koja više ne raste jer nema i hidrocefalusa) ne znači u neurološkom smislu ništa, a da u diferencijalnoj dijagnozi dolazi u obzir taj vražji pervazivni poremećaj? srdačan pozdrav

marijana1

11.02.2008. 11:00

P.S. zaboravila sam Vam napisati odgovor na Vaše pitanje. mateja su do sada gledali pedijatar dr Jovančević, neuropedijatar dr Sabol, prof Bošnjak iz Klaićeve i fizijatrica dr Polovina

Darko Richter, dr. med.

11.02.2008. 16:50

Gledajte, sada konačno imamo dva podatka: dob i opseg glave, iz čega (2, g. 2 mj. - 54 cm) proizlazi da je glava opsegom za barem 2-3 cm iznad 95. centila. Dakle, stoji ona dijagnoza hidrocefalusa, nadam se neprogresivnog. Ali, koji je tome razlog, ne mogu dokučiti. Sada vam mogu reći barem to da, dakle. postoji određeni neurološki supstrat, i da se vjerojatno NE radi o pervazivnom poremećaju. Mislim da od primarne pedijatrije do specijalistike nemate neke bitno bolje alternative u nas, no možete ići po drugo mišljenje kod neuropedijatara na Rebru i eventualno neuropedijatara i otorinaca na SUVAG-u.

marijana1

11.02.2008. 21:25

Zahvaljujem na brzom odgovoru i poslušati ću Vaš savjet, te se obratiti nekome od neuropedijatara na Rebru (bila bih Vam zahvalna kada biste mi nekoga imenom i prezimenom preporučili kako bi se mogla naručiti). ustrajte i na dalje na ovom portalu jer vjerujte mi -zaista pomažete ljudima što je i svrha ovog portala, i ne obazirite se na kojekave osvrte (na koji sam uostalom i poslala svoj osvrt).
Svako Vam dobro
marijana 1

Darko Richter, dr. med.

12.02.2008. 00:15

Možda će vam zazvučati apsurdno, ali, najbolje je najaviti se u neuropedijatrijsku ambulantu bez posebnog zahtjeva, i to u dogovoru sa svojim primarnim liječnikom (pretpostavljam da je to dr. Jovančević), koji će vam i izdati uputjnicu za to drugo mišljenje. I meni dolaze mnhogi po to "drugo" mišljenje, i najviše me zasmeta ako mi to prešute, preskoče da su već negdje bili i da zapravo nemaju pitanja, već se samo raspituju o prvom doktoru. To se vrlo brzo osjeti u razgovoru, makar roditelji bili uvjereni da sve dobro prikrivaju. Drugo mišljenje ne znači nužno i drugačije. A kada idete po drugo mišljenje, morate formulirati to pitanje koje vas muči, a što mi se čini da ste već učinili. Ako je ovaj portal tome doprinio, da si razbistrite u glavi svoje dileme, tako da možete postaviti pitanje koje vas istinski muči, onda je to za mene neka sastsfakcija, a vama će bitirazmjerno lako dobiti drugo mišljenje. Objektivno, ne očekujem ogromne razlike, ali vama će možda stvari biti jasnije i biti ćete malo mirnije.