Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Noćno mokrenje


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

dubravko

20.02.2008. 17:20

Cijenjeni doktore,
Imamo djevojčicu koja je u siječnju napunila 4 godine, ali još uvijek ima problema s uspostavom kontrole mokrenja po noći. Možda smo negdje u najboljoj namjeri i pogriješili u samom procesu odvikavanja, pa Vas molim da nam na to i ukažete, kako s drugim djetetom (11 mjeseci) ne bi ponovili grešku. Zato se ispričavam se što ću opširnije opisati problem, koji to možda u usporedbi s "pravim bolestima" i nije.
Sa skidanjem pelena po danu krenuli smo na ljeto s dvije godine, kada smo procijenili prema znakovima da curica zna kada ima potrebu za mokrenjem i sama traži. To je, uz više-manje uobičajene početne probleme dosta dobro funkcioniralo, uz ostavljanje noćne pelene, koja je znala i po nekoliko dana zaredom ostajati suha. S 2 godine i 8 mjeseci curica je krenula u vrtić, iznimno ga dobro prihvatila i već treći dan boravka tražila da ostane spavati "s prijateljima". Otprilike 3 mjeseca nakon polaska u vrtić, počelo se događati da se popiški za vrijeme spavanja u vrtiću, rijetko kad vikendom kod kuće u isto vrijeme, ali češće i po noći. Problem je u tome što se curica ne probudi niti kada se popiški, te je u stanju prespavati cijelu noć u mokrome, ako mi to ne primijetimo. Tu sam na nagovor teta i psihologa iz vrtića odlučila skinuti noćnu pelene, koje navodno, zbunjuju dijete jer ne zna kad mora paziti, a kad ne. Preko dana se dijete ne natače s previše tekućine, posebno pazimo da navečer ne pije previše tekućine. Oko 20.30 ide na kupanje, piški prije kupanja, još jednom prije samog odlaska u krevet, mi ju dižemo oko 23.00, pa u 2 i 5.30 i znalo se dogoditi da ju u neko od tih vremena nađemo mokru. Nakon rođenja drugog djeteta, ta noćna buđenja su se prorijedila, dakle stanje se popravilo, zadržali smo 23 sata i 5.30, ali i dalje se ne probudi ako se popiški.
Primijetila sam da ako preko dana postoji kakvo veće uzbuđenje, ako je prehlađena ili ako nešto "zgriješi" pa se malo podvikne na nju, gotovo sam sigurna da će se popiškiti po noći. Mislim da je sigurno prisutna i ljubomora na mlađu sestricu, koju obožava, ali kako je ona veća i traži više pažnje i igranja i starija zahtijeva isto. Pokušavamo objema pružiti kvalitetno zajedničko vrijeme, ali sam svjesna da puno ljubavi ne znači uvijek dopuštati djetetu da radi što želi, pa makar se bunilo.
Pedijatrica smatra da je do 5 godina sve to dozvoljeno, obavili smo nekoliko analiza urina (test traka i sediment), nekoliko urinokultura i svaki put je sve u redu. Obavili smo i UZV bubrega i mokraćnog mjehura, što je također u redu. Curica je zdrava, velika (110 cm, 18 kg), iznimno napredna, ali nam svima ovo predstavlja priličan problem i koliko smo sretni što dobro (čvrsto) spava po noći, toliko nas to izluđuje jer ne vidimo rješenje problema. Uspijemo uhvatiti recimo tjedan suhih noći, pa zareda nekoliko mokrih ili čak po danu, ali samo za vrijeme spavanja. Ne želimo joj vraćati pelene i toga se ona strašno boji, ali je nesretna jer se ne uspijeva probuditi. Priznajem da me sve to i ljuti, ali se trudim da sve to prihvaćam mirno, makar u sebi kipim. Priznajem...
Eto, ispričavam se zbog ovako dugog opisa, ali Vas molim za pomoć- kako postuptiti i što poduzeti. Zahvaljujem kao i dosada.

Darko Richter, dr. med.

20.02.2008. 18:35

Izgleda da je tvrdi spavač, i to može biti problem u dječjoj dobi, jer se onda ne probudi kada mora piškiti. Međutim, problem je što uopće mora noću piškiti. Dakle, ne bi bilo normalno niti to da se jednom ili čak dvput noću i sama budi kako bi išla piškiti.
Sada možemo pričati o raznim stvarima, no prvo i osnovno jest da ne pije nikakve tekućine iza 18 h, možda srkaj vode na slamku tek toliko da se ne muči ako je baš žedna.
Ako i dalje ne bude rezultata, moguće su 2 stvari: ili stvara prerijetku mokraću, tj. ne zgušnjava je. Zgušnjavanje je normalno noću, te je prva jutarnja mokraća, od cijelog dana,najintenzivnije žute boje. Dakle, stvara prerijetku mokraću koje onda ima toliko volumski više, da je u međuvremenu mora ispiškiti. Ili, uredno koncentrira mokraću, ali ima manji volumen mjehura ili problem s popustljivošću mjehura, tj. sposobnosti da primi određeni volumen, a da se odmah ne podraži na kontrakciju. Jedan od najčešćih uzroka noćnog mokrenja jest uroinfekcija, koja može smanjivati sposobnost bubrega da koncentrira mokraću, kao i mijenjati svojstva stijenke mjehura da postane prepodražljiv. To treba prvo isključiti, i to pregledom urina, urinokulture i pregledom bubrega ultrazvukom. Ako je ovo sve uredno, i ako je jutarnji urin dobro koncentriran (vidi se po specifičnoj težini od >1025), i, ako nije upalila uskrata pića nakon 18 h, treba otići nekome tko će moći procijeniti volumen i kontraktilnost mjehura, i, ako je slučajno u tome problem, ujedno vam i pomoći. Preporučujem urodinamsko ispitivanje: u Zagrebu Klinika za dječje bolesti Šalata i Poliklinika Helena, u Splitu Klinika za dječje bolesti u Spinčićevoj ulici. Druge ne poznam, ali ne znači da također nisu dobri. Koliko mi je poznato, u Poliklinici Helena pružaju i terapijski trening, tzv. biofeedback i druge metode kontrole mjehura.