Nikoleta
|
18.01.2002. 09:53
Poštovani!
Imam djevojčicu od 2 godine i 12 kila. Do 1,5 godine sam je dojila i nije bilo problema sa stolicom. Od kada sam je prestala dojiti, postalo je grozno, dok je zadnja 3 mjeseca kulminiralo. Nema što nisam probala, od prehrane, kamilice, biljnog sirupa od smokava i šljiva, vježbanja i sl.
Ona ima stolicu svaka 3-4 dana, ali s time da je već drugi dan počinje tjerati, počinje se žaliti da je boli trbušćić, diže nogice - "pleše", cendra, dok su treći i četvrti dan PAKAO. Kad je više ne mogu gledati kako se muči, dam joj glicerinski čepić, ali ni to se više ne usuđujem jer su količine postale prevelike, a to nije rješenje. Takva stolica ima tvrdi čep, dok je ostatak stolice normalne konzistencije.
Pedijatar je rekao da nema druge nego Portalak sirup. Rekao je da počnem sa jednom velikom žlicom dnevno, i da povećavam količinu ako bude potrebno, sve dok stolice ne budu redovite i kašaste - i tako i do 3 mjeseca ako treba.
Međutim, dogodilo se da ona na jednu žlicu nije reagirala, a kad sam joj nakon tri dana povećala na dvije - dobila je proljev koji je trajao sljedeća 2 dana, a onda opet po starom. Uz to, čini mi se da od Portalaka ima i jače grčeve.
Vjerujem našem pedijatru, i izuzetno ga cijenim, ali bih željela čuti i Vaše mišljenje.
S poštovanjem,
Nika
P.S. - danas nam je opet treći dan, od jučer ujutro se presavija, ima vjetrove, po noći se svaki čas budila - da je boli "bušica". Kako je moguće da je danim tjera, a da ne kaka? Što da radim?
|
prof dr sc Ana Votava-Raić
|
18.01.2002. 21:28
Cijenjena gospođo Nikoleta, neću Vas obradovati, ali mislim da je Vašem djetetu potrebna gastroenterološka (i druga) kliničko-laboratorijska "obrada" na nekom specijaliziranom pedijatrijskom odjelu (hospitalizacija je moguća i kod nas, na Klinici za pedijatriju Medicinskog fakulteta i KBC-a Zagreb, Rebro ili Šalata). Naime, simptome, koje opisujete bez detaljnijeg uvida u nalaze nekih pretraga, nije moguće sa sigurnošću ragraničiti između onih "banalnih" i onih koji označavaju bolest. Vaš je pedijatar pravilno postupio, ali kako ambulantni tretman nije doveo do povoljnog rješenja, vjerujem da će se i on složiti s mojim mišljenjem. Srdačno Vas pozdravljam i želim da problem riješite što prije.
|
kezy
|
27.09.2013. 21:15
Poštovani,
Sin star tri god. ima problem sa namjernim zadržavanjem stolice. Mokri već više od pola godine sam u WC. Stolica bila do prije mjesec i pol dana redovna svaki dan u pelenu. Sam je tražio da mu se stavi pelena kada je imao potrebu. Od prije mjesec i pol ne želi pelenu. Zadržava stolicu po 3-4 dana. Plače i viče da ne želi kakati kada osjeti da mora. Na savjet pedijatrice pokušali smo mu povećati količinu vlaknaste hrane, voće i povrće jede i više od ostale djece,pa sirup od smokava i šljiva. Ništa nije pomoglo. Pedijatrica je nakon toga preložila Portalac sirup,prvo 2 male žlice pa 10 žlica i na kraju čepiće. Od sirupa nema neke koristi. Poslije čepića svaki puta ima stolicu,ali sada više ne dopušta da mu se stavljaju čepići jer zna što ga čeka poslije.
Stolica uz sve navedeno bude na početku tvrda, kao čep, poslije normalne konzistencije, ali široka. Na papiru poslije brisanja pojavljuje se krv. Pedijatrica smatra da je to normalno. Meni se krvarenje poslije stolice baš i ne čini normalnim. Zbog svega toga izbjegava i hranu jer je povezao da jelo uzrokuje stolicu. Pedijatrica izbjegava dati uputnicu za specijalistu. Vidno je omršavio od početka problema. Da li se i dalje ovako boriti s njime ili inzistirati na pregledu specijaliste?
|
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
|
29.09.2013. 18:50
Potrebno je dodatno povećati unos Portalak sirupa dok stolica ne postane rijetka kašasta i bez tvrdog čepa. Slobodno povećavajte dozu po 5 ml pa pričekajte par stolica i ako rezultat nije zadovoljavajući povećajte dozu. Možete povećavati do 30 ml Portalaka bez straha. Uvedite probiotik WAYA IT a mlijeko i mliječni proizvodi neka budu sa najmanjim postotkom masnoće. Odnosno, možete mu umjesto konzumnog mlijeka davati dojenačku formulu Novalac IT. Normalno je da se pojavljuje svježa krv jer dolazi do pucanja sluznice prilikom izgona tvrdog čepa. Treba imati na umu da u podlozi mogu biti i male dječje glistice koje izazivaju upalu sluznice čmara i okolne kože zbog čega je pražnjenje crijeva bolno i lako dolazi do krvarenja. Dakle ako postoji crvenilo oko čmara preporučujem terapiju protiv glista, bez pretraživanja stolice (negativan nalaz ne znači da parazita nema a terapija je potpuno neškodljiva).
|