Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Opstruktivni bronhitis


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Marija

29.11.2005. 13:44

Postovani dr Richter,
moja kcerka ima 2 godine i 4 meseca. Kao beba je dobila ekcem koji je potpuno prestao u uzrastu od godinu dana. Dojila sam je do druge godine. Pre 6 meseci Prick testom utvrdjena je blaga alergija na kucnu prasinu (jedan +). U to vreme doktor je prepisao sirup Galitifen (Ketotifen) 2x5 ml dnevno, koji pije do danas. Do sada je sve bilo pod kontrolom. Pre nekoliko dana posle temperature koja je trajala dva dana, pocelo je "sviranje" u bronhijama pri disanju. Dijagnoza je bronhoopstrukcija, terapija sirup Spalmotil 5 dana 3x2,5 ml dnevno, kao i kapi za nos Adrianol T. Doktor je rekao da je kod devojcice rotavirus izazvao spazam. Pretpostavljam da spazam vrlo lako moze da se ponovi. Da li to znaci da dete moze da dobije astmu ili je vec ima (nakon samo jedne opstrukcije)? Kako nastaviti lecenje / prevenciju? Doktor kaze da je odlicno to sto pije Galitifen i sto u kuci nemamo tepihe, zavese, kucne ljubimce, inace bi opstrukcija bila cesca i teza (!?). Zivimo u Beogradu (pretpostavljam da se nazivi lekova razlikuju: Ketotifen Spalmotil...).
Unapred Vam se zahvaljujem,
Marija

Dr. Darko Richter

29.11.2005. 19:02

Ja bih bio sklon ovo stanje do daljnjega smatrati astmom, e da bih ga tako i liječio. U tom bi pravcu trebalo propisati inhalacijski kortikosteroid, npr.
Flixotide 50, 2×2 potiska preko 'babyhaler'-a prvih 3 tjedna,u nastavku samo 2×2 ili 1×1 potisak, trajno više mjeseci, mažda i koju godinu. Ovakvom terapijom bi se potpuno prevenirali novi napadi bronhoopstrukcije, ako je doista astmatske prirode. Ketotifen-Galitifen više nema efekta, a inače bih ga i ja bio davao u fazi dok je alergija jasna (ekcem, pozitivni prick na grinju), kao pokušaj prevencije nastanka astme. Sada mislim da te prevencije više nema, jer smo u scenariju već prisutne astme (efikasnost takve prevencije smanjuje rizik za astmu sa 60% na 30%, tako da je, nažalost, u slučaju vaše kćeri statistika na strani onih 30%). No, jopš uvijek ne bih 100% tvrdio da je to astma. Naime, puno je manji problem ako se neko vrijeme dobiva inhalacijski kortikosteroid, a da na kraju nemamo astmu, nego da je ima, i da ona napreduje.