Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


pleuralni izljev


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

20.10.2006. 19:15

dijete,13 godina;bio zdrav, slučajno otkrivena IgA imunodeficijencija, bez smetnji; prije skoro dvije operiran zbog ASD II; vjerojatno došlo do manje rekanalizacije šanta; nakon operacije se učestalo događaju epizode visoke temperature, s visokim vrijednostima CRP(do 200),bolom u lijevoj strani prsa i leđa te ramenu , ultrazvukom se vidi manji pleuralni izljev samo s lijeve strane; svaki put nakon intravenoznog davanja ceftriaksona simptomi i izljev nestanu, a krvni nalazi dođu u normalu;nađena su pozitivna antitijela SS-A 177 U/ml te ANA tockasti titar 1:20
mozete li dati neki savjet, unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

20.10.2006. 21:30

Netko tu pomišljna na određene autoimune bolesti, ne bih znao interpretirati nalaze autoantitijela bze podatka o referentnim vrijednostima. No, ako se stanje smiruje na ceftriakson, tada to nije autoimunost. Mislim da najprije treba dobiti regularnu RTG sliku pluća u fazi pogoršanja, te UZ srca - da nije kakva infekcija na rekanaliziranomušću, tzv. endokarditis? Raditi UZ toraksa, a bez UZ srca i RTG pluća u ovakvoj je siutaciji čisti promašaj.

21.10.2006. 00:00

Ispričavam se što Vam zbog želje da budem što sažetija nisam dala dovoljno informacija.
UZV prsišta je rađen baš zbog toga što se na rtg snimci pluća nije vidjela upala, a i UZV srca je bio u redu,bez vidljivih promjena u smislu endokarditisa.Više puta su rađene hemokulture i nikad nije ništa izolirano.
Postoji li još koji način kojim bi se moglo bolje vidjeti ima li neko žarište na srcu ?
Imam punu fasciklu njegovih nalaza i ne znam što bih još navela, osim ref.vrijednosti:
SSA-negativno do 100 ; ANA-negativno

Hvala na brzom odgovoru

Darko Richter, dr. med.

22.10.2006. 04:00

Osim dobrog UZ, za srce nema bolje neinvazivne metode za prikaz eventualnih vegetacija endokarditisa. Međutim, UZ toraksa, koji otkriva izljev u pleuri, a koji se ne vidi na RTG nimalo nije uvjerljiv. Nalazi autoantitijela su pozitivni. Kolika je sedimentacija i koliki je CRP?

22.10.2006. 13:30

Sad je ponovo bolestan, treći put u šest mjeseci.Scenarij je skoro potpuno isti.
U fazi kad je zdrav CRP.SE i KKS su skroz normalni,broj Lkc oko 4.0, izljeva nema.
Najprije počne bol u ramenu,zatim u prsima i leđima-lijeva strana,poraste temperatura-puštamo do 38.5 onda skidamo Lupocetom,opća slabost i loše stanje.Zavisno od toga koji dan bolesti se prvi put izvadi krv,nalazi su različiti.
Prošli put smo izvadili odmah,CRP je bio 9, SE normalna pa je dobio Sumamed,ali nakon dva dana je bio još gore,pa smo vadili ponovo:CRP 178, SE 44, Lkc 11.3 (nes 2,seg 73,ly 15,mo 10); pl.izljev lijevo maks.promjera do 1.7 cm
Nakon ceftriaksona: CRP 15,21 zatim CRP 2.38, SE 15,nema izljeva
Sad smo vadili krv treći dan kako su počeli simptomi:CRP 94, SE 28, Lkc 12.2(granulociti 80 %),isti izljev,sve isto,samo subjektivno, rekla bih ,malo blaži oblik
Nakon još dva dana bez terapije CRP100 ,SE 40, izljev se ne povećava
Dobio ceftriakson i osjeća se puno bolje,temperatura pala

Darko Richter, dr. med.

22.10.2006. 22:15

Reklo bi se: "sit gladnu ne vjeruje". Tj., ja si nikako ne mogu predočiti o čemu se tu radi, iako bih si mogao predočiti što treba dijagnostički poduzeti. A to je: postaviti dijagnozu, ništa više i ništa manje. Spreman sma pregledati vaše dijete, ako ga možete dovesti na Srebrnjak, sa svim nalazima i dosada učinjenim RTG snimkama. Vidim da ima neku leukopeniju, a to može ići s autoimunosti. Neka dijagnostička varijanta mogla bi biti i familijarna mediteranska groznica (familial mediterranean fever), ne znam odavde ... .

23.10.2006. 09:00

Prava dijagnoza-bez obzira kakva bila- je ono što mi očajnički tražimo već nekoliko mjeseci,međutim,očito je teško doći do nje.Hvala vam na volji da ga primite i pregledate i mislim da ćemo to iskoristiti,ali kad?
Sad je u bolnici i ne znamo točno kakvi su planovi naših liječnika.
Mogli bi ga dovesti nakon što primi tu dozu antibiotika(barem 15 dana),ili čekati idući put i doći u akutnoj fazi zato što nakon davanja antibiotika svi simptomi vrlo brzo nestanu??

Darko Richter, dr. med.

23.10.2006. 14:30

Ne čekati, nego doći.