Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prehrana dojenčeta

mammery

Poštovani doktore,
Moj dječak ima 9 i pol mjeseci. Dojila sam ga do devetog mjeseca, ali sam nažalost zbog zdravstvenih razloga morala prestati.
Tijekom dana jede kuhano, ali noću se budi 2 puta i traži mliječni obrok. Zanima me smijem li mu davati kravlje mlijeko
jer imam baš domaće, ili je bolje industrijsko?
Ako smijem kravlje, koliko ga moram razrijediti?
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Sve ovisi što još dijete jede, i pije.
Obično se daje formula ili 2/3-sko kravlje mlijeko.

mammery

Jede voće, kuhano povrće, meso (piletinu, teletinu), blitvicu, žumanjak, žitarice, maslinovo ulje, ribu.
Od pića samo voda. Mlijeko s čokolinom. Sve mu još miksam, jer je nedavno dobio dva zuba.
Domaće mlijeko je dosta masnije od ovog iz tetrapaka (preko 3,6 mm) je li to ima veze?

Darko Richter, dr. med.

Ako jede sve, jede sve, i to se odnosi i na mlijeko. Zbog čega me ne pitate za žumanjak, da li njega treba razblažiti, nego baš za mlijeko?
Dok je par milijuna djece u Somaliji na rubu izgladnjelosti, kako vama zvuče vaša vlastita pitanja?

mammery

Hvala, i želim vam puno strpljenja u poslu koji ste s a m i odabrali.
Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Problem je da se u taj posao trpaju stvari koje su majke znale zadnjih oko milijun godina, a odjednom se zadnjih par desetljeća to jednostavno izgubilo. Nije medicina nekome savjetovati da mu dijete svira klavir, pije vodu, ili se kreće.

karloipaula

postovani doktore...
Imam bebu staru 5 mj. Nažalost, prestala sam je dojiti sa mj ipo dana i od tad smo na AD formuli... Prvo smo pili nan ali smo ga promijenili radi teške i neredovite stolice, pa smo pili pre hipp combiotic a sad hipp1 combiotic radin stolice. Stolica se super regulirala ali ona vec 2 mj i više odbija piti mlijeko... sad kako smo počeli sa nadohranom, mlijeko više neće ni da stavi u usta.... Ja joj radim 180 mlijeka ona mi ostavi preko 100ml... u ostatak joj smješam proso kojeg voli ali meni se nekako čini da je ona pre mala da bi joj svaki obrok bio kruta hrana... Nasa pedijatrica kaže da je to ok jer da ona nekako mora dobiti mlijeko... Da li ste vi za to da njen svaki obrok bude kruta hrana ili da pokusam opet promijeniti formulu... iako smo zadovoljni sa stolicom, napokon.... Ali isto tako smatram da je za njen razvoj i rast još uvijek najvažnije mlijeko.... Ona što u tekučem obliku, što promješano sa prosom ili rižinim pahuljicama maksimalno pojede oko 400ml mlijeka.... Koji je vas savjet? Pozdrav...

Darko Richter, dr. med.

Kada doktori počnu hraniti tuđu djecu, to je kraj, ne medicine, već, uistinu, kraj svijeta.
Ako dijete nije bolesno, koja je moja funkcija? Da je ja nahranim?

karloipaula

Hvala Bogu doktore, beba nije bolesna.... Mene samo zanima vaše mišljenje o tolikoj kolicini krute hrane i nista drugo....

Darko Richter, dr. med.

Moj savjet jest da jede i dalje ono što joj se sviđa, a da vi o tome što manje stvarate neko svoje mišljenje, koje, je, usput, krivo, a pod utjecajem je ljudi koji, da bi sebi dali važnosti, pune glave roditeljima preko raznih medija, knjižica ili časopisa, s mlijekom. Jer im nije jasno da je mlijeko hrana za astronaute, dok se nakon plutanja u plodnjoj vodi posve ne priviknu na vanjski svijet i nauče sjediti za stolom. A usput im narastu zubi, pa mogu s drugima i jesti. Sve traje točno 6 mjeseci nakon napuštanja svemira maternice.