Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


provokacijsko testiranje


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

đurđica

16.05.2006. 22:25

Poštovani dr. Richteru,
molim za Vaše mišljenje.
Mom danas dvoipolgodišnjem sinu je prick testom utvrđena alergija na kravlje mlijeko kad je imao devet mjeseci (3x4). Otada je na eliminacijskoj dijeti, a pije Pregomin. Alergiju na kravlje mlijeko potvrdio je RAST kad je dijete bilo staro godinu i pol (kr. mlijeko 3 4.56).
Danas smo ponovno radili prick i rezultat za kravlje mlijeko bio je 3x3.
Doktorica je rekla da je vrijeme da djetetu polako uvodimo kravlje mlijeko, te nas ponovno uputila na RAST nakon čega želi dijete 3 dana zadržati na Srebrnjaku i izložiti ga provokacijskom testu na kravlje mlijeko.
Interesira me čemu provokacijski test ako i RAST potvrdi rezultate pricka tj. pokaže da je alergija na mlijeko još prisutna?
Nesklona sam ideji da dijete tri dana ostavim u bolnici ako se ne radi o nuždi.
Hvala Vam.
Pozdrav.

Dr. Darko Richter

16.05.2006. 23:45

Nalaz je nalaz, a život je stvarnost. Zato se rade provokacijski testovi, jer nalazi upućuju, ali ne potvrđuju, i još manje, ne isključuju, alergije. Ako se u međuvremenu dva testiranja nije mogao nikako dobiti podatak da je dijete bilo u dodiru s kravljim mlijekom, i kakav je bio ishod, liječnik može biti sklon da to ispita provokacijskom pokusom. No,ipak, sve počinje negdje puno prije nego je prvi puta utvrđena alergija na kravlje mlijeko. Ako je prije toga imao neke reakcije na mlijeko, i testiranjem se našla alergija na nj, onda bi trebalo samo pratiti nalaz i ispratiti ga do kraja, do negativizacije, pa onda pokušatiuvesti mlijeko. Ali, ako kliničke smetnje, ako su ikakv ei postojale, nisu bile sigurno vezane uz ingestiju kravljeg mlijeka, tada je provokacijski pokus na mjestu, a vjerojatno je bio na mjestu još i prigodom prvog testiranja.

đurđica

17.05.2006. 02:41

Poštovani,
nažalost, i te kako smo se uvjerili da je dijete alergično na kravlje mlijeko jer je jedanput liznulo čep plastične boce od mlijeka, a jedanput žlicu od vrhnja, i oba puta se osuo oko usta, očiju i po vratu. Osip je trajao 20-ak minuta i jako ga je svrbilo. Napominjem da je samo liznuo. To se dogodilo nekoliko mjeseci poslije prvog prick testiranja koje je pokazalo alergiju na mlijeko. Mogu dakle reći da je djetetova radoznalost zapravo bila uzrokom neželjenog "kućnog provokacijskog testa".
Liječnici sam to ispričala te je ona to i upisala u povijest bolesti, tako da podatak o dodiru djeteta s mlijekom i o ishodu tog kontakta ona ima.
I meni se čini posve logičnim čekati da prick odnosno RAST pokažu negativan nalaz pa tek onda to eventualno potvrđivati provokacijskim testom, zato sam Vam se i obratila.
Hvala.

Dr. Darko Richter

17.05.2006. 13:27

Mislim da je logika jasna i vama, i meni, a i toj kolegici, i da je upravo uradila te nalaze kako bi se uvidom u njih mogla odlučiti što da vam preporuči. Dakle, ona ne želi ništa prije nego stekne uvid u nalaz RAST-a. To vam je samo ocrtavala daljnji tijek, ako RAST bude negativan. Ali, ako bude pozitivan, normalno da nakon onakve anamneze i potvrde alergološkim testiranjem, niti slučajno se neće upuštati u provokacijski pokus.

đurđica

19.05.2006. 23:22

Poštovani dr. Richteru,
evo mene s novim pitanjem.
Mom sinu je prick testom osim alergije na kravlje mlijeko, o čemu sam Vam pisala prije 3 dana, otkrivena i alergija na brezu (2x2) te ambroziju (6x6), što je samo potvrdilo naše sumnje jer je prošle godine u kolovozu i rujnu jako kihao i suzio pri svakom izlasku na otvoreno. Slična, ali blaža reakcija, ponovila se i ovog svibnja. Međutim, on je počeo noću kašljati, to su jedan ili dva noćna napada kašlja, koji traju po par minuta i obično ga probude. Sve sam to rekla našoj liječnici na Srebrnjaku, te ga je ona kratko poslušala i rekla mi da dijete "grubo diše". Napominjem da osim slušanja stetoskopom i pricka, drugih pretraga nije bilo.
Na povijesti bolesti je u vezi s terapijom liječnica napisala sljedeće:
"Th. Flixotide spray 50 ug 2x1 preko baby halera, Ventolin pp. U kolovozu ponovno uvesti Flixotide, te Claritine 1 žl. ili Flonidan 1 žl. dnevno. S nalazima RAST-a dogovor za provokaciju kravljim mlijekom. Do tada nastaviti Pregomin."
Pišem Vam opet iz dva razloga.
Prvo, ova predzadnja rečenica je dvoznačna, te ne kaže da će se provokacijski test raditi u ovisnosti o rezultatitma RAST-a, nego nakon njih. Otud moja zbunjenost i zato sam Vam isprva i pisala.
Drugo, što me sad više zanima, jest ova terapija Flixotideom. Naime, išli smo jučer našoj pedijatrici po recept za Flixotide te joj predočili nalaz sa Srebrnjaka, ali nam je rekla da će nam recept dati u kolovozu. Meni se pak čini da je liječnica sa Srebrnjaka htjela da dijete s terapijom započne sad.

Inače, ta naša pedijatrica-alergologinja sa Srebrnjaka je draga, a vjerujem i stručna osoba, kod nje vodim sina već nepune 2 godine. Ono što me muči je činjenica da na pregled čekamo po 2 mjeseca, zatim određenog dana kad smo naručeni još najmanje 3 sata, da bismo konačno u ordinaciji proveli cca 3-4 minute, te iz nje izašli tako da ni naša pedijatrica, a ja pogotovo, ne razumijemo kad i kako započeti s terapijom, koliko dugo davati Flixotide, kad prestati, itd.
Pomagajte!
Srdačan pozdrav,
Đurđica

Dr. Darko Richter

20.05.2006. 09:10

Prvo, nema dvoznačnosti, jer kada bismo mi pisali sve u detalje, pisanju i čekanju u čekaonicama da se ispiše svaki detalj, ne bi bilo kraja. Nakon nalaza RAST-a znači nakon uvida, a taj uvid određuje daljni postupak. Inače, da se radi samo nakon RAST-a, bezobzira na rezultat, onda bi ga se moglo i preskočiti.
Drugo, vaša liječnica na Srebrnjaku očito misli da dijete ima blagu astmu. Tako je propisala Flixotide. Na temelju vaše priče o noćnom kašlju, slično bih postupio i ja. S obzirom da su smetnje aktualne, terapiju TREBA ZAPOČETI ODMAH. Moguće su neke varijante, npr. odmah, pa nastaviti provoditi do konca lipnja, na moru može pauza (nema breza, nema ambrozije), i ponovno uključiiti oko 10. kolovoza i tako držati do 1. 11. No vi imate jasnu uputu - Flixotide 50, 2×1 - i tako do kontrole. Ako se terapija propisuje, onda se misli odmah, osim ako nije izričito drugačije naznačeno. nema mogućnosti drugačije interpretacije. Taman da se ispiše zadnji detalj, opet biste išli čitati i pročitali, u suradnji s drugim ljudima, od kojih niti jedan ne bi bio alergolog, nešto treće.