Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


pyelonephritis acuta


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Svjetlana

27.02.2005. 23:03

Postovani doktore,
nadam se da cete mi moci pomoci i uputiti sta dalje na osnovu dole navedenog.
Prije 15 dana, moj sin (tada star 9 mjeseci i 10 dana) je nakon presvlacenja poceo da drhti (kao odrastao covjek kada ima groznicu), pogled mu je bio tuzan, usne bljedje. S obzirom da je on kada se proudi obicno veseo, uplasena sam odjurila u Sluzbu hitne pomoci. Tamo nije imao povisenu temperaturu, pogledali su grlo, poslusali pluca i na osnovu onog sto sam im rekla uputili me na Kliniku. Kada smo stigli temperatura je porasla 39,1 (rektalno). Smjestili su nas na odjel neurologije smatrajuci, prema mom opisu da je imao febrilne konvulzije. Zatim su uradjeni labaratorijski nalazi na osnovu kojih je zakljucena Dijagnoza: Pyelonephritis acuta.
Uvodi se terapija Garamycin i Longaceph
Zelim da napomenem da vec nakon prve Pracetamol supp temperatura pada, nakon cega se ne ponavlja tako visoka (samo isto vece 37.9 i ona prestaje nakon obloga). Narednih dana je bez temperature.
Nakon 5. dana dobija ponovo temperaturu i ljekari zakljucuju da se radi o virozi. Ne ukljucuju nikakvu terapiju dodatno. Temperaura i proliv traju 2 dana (uz tusiranje, obloge i brufen sirup - 2 puta).
NALAZI:
Labaratorijski nalaz na prijemu:
SE: 41/82, CRP: 13,4, KKS I: Er 4.58; Hgb 116; Le 15.10; Htc 0.33; Tr 335, DKS: neseg. 0,02;segm 0,45; lymfo 0,53
KKS II: Er 4.00; Hgb 114; Le 8.60; Htc 0.36; Tr 187, DKS: neseg. 0,16;segm 0,47; lymfo 0,28, mon 0,07; eoz 0.02
glikemija: 6.8 AP: 254.4, jonogram: K 5.04, Ca 2.65 phos 1.89; Na 145.2, Cl 104.0
Urin I: bjelancevine opalescentne, mnogo leukocita i bakterija, dosta anorganskog i pl. epitela
Urin II: glukoza neg (-), aceton (-), bjelancevine sl. poz. (+/-), dosta leukocita, malo bakterija i pl. epitela
Urin III:bjelancevine neg. (-), dosta anorganskog epitela
Urinokultura I i II: ostale sterilne
Labaratorijski nalaz na otpustu:
SE: 10/27, KKS: Er 4.53; Hgb 130; Le 6.91; Htc 0.37; Tr 325, DKS: neseg. 0,03;segm 0,28; lymfo 0,65, mono 0,04
Urin: bjelancevine sl. opalescentne, masa kristala amorfnog fosfata

UZ abdomena:
jetra, z.mjehur, z. vodovi, pankreas, slezina, veliki krvni sudovi: bo
Oba bubrega polozena na normalnom mjestu, urednog oblika i velicine, uredne debljine parenhima, lijevo uredan CEK, dok se desno vidi sasvim diskretno siri parenhim, m. mjehur bo.

Po otpustu TERAPIJA: Trimosul 250mg/5ml: 2,5 ml sirupa navece, prije spavanja, nakon mokrenja (oko 30 dana);
KONTROLA - sa nalazom urina, 2 urinokulture Nefroloska ambulanta radi kontrolne mikcione cistouretrografije, MCUG

Postovani,
da li se i Vi na osnovu navedenih nalaza mozete sloziti sa dijagnozom-a, da li mislite da je terapija dobra, da li je zakazana kontrola i pregledi potrebni i dovoljni, ...

Unaprijed zahvalna,
majka

Dr. Darko Richter

27.02.2005. 23:51

Dijagnoza je akutnipijelonefritis. Nažalost, nisu izilirali klicu iz mokraće, jer je antibiotik, vjerojatno, dat prije dobivanja uzorka. Usput, Garamycin+Longaceph su "masivna" antibiotska terapija, i vjerojatno se moglo izići samo s Longacephom, ili samo s Garamycinom, no nije propust ako su data oba lijeka. U redu je da uzima porfilaksu, tj. zaštitu Trimnosul. KOntrola bi trebala uslijediti nakon oko 2 tjedna od otpusta. Svakako valja učiniti MCUG, a ako je ona slučajno uredna, i IVU (intravenskuurografiju). Valja napomenuti da kod izvođenja MCUG treba u mikcijskoj fazi potpuno izvući kateter iz mokraćne cijevi kako bi se ona slobodno prikazala, jer postoje tzv. valvule stražnje uretre kao jedan od češćih uzroka opstrukciju mokraćnih puteva i nastanaka pijelonefritisa u muške djece. Muško dijete koje dobije uroinfekt u najvećem broju slučajeva ima neku malformativnu predispoziciju, te je MCUG na opisani način nužno učiniti. Dakle, MCUG u fazi dok ne mokri, ima kateter vidljiv u mokraćnoj cijevi, ali kada počne mokriti (stisnuti mjehur, kontrast u mokraćnoj cijevi i na peleni), katater se više ne smije vidjeti u mokraćnoj cijevi - to vam napominjem da, ako to uspijete shvatiti, sami na određeni način imate orijentaciju da li je MCUG učinjena korektno. Ako to nije slučaj, i ako je ostali nalaz uredan, treba inzistirati da se ciljano gledaju eventualne valvule stražnje uretre.

Svjetlana

28.02.2005. 20:07

Postovani,
hvala mnogo na Vasoj azurnosti. Mnogo ste mi pomogli Vasom potvrdom i detaljnim uputama.

Beskrajno zahvalna!
Pozdrav!