Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6667 | Broj poruka: 26508

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


unakrsna alergija na antibiotike - za dr. Richtera


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Maja

25.05.2005. 19:14

Poštovani,
budući da ste Vi stručnjak za alergije molim bih Vaše mišljenje o slijedećem: alergična sam na penicilin, pa su me upozorili da je 10% ljudi koji su alergični na penicilin alergični i na još jedan antibiotik, mislim, cefalosporin (ili možda neki drugi, ne mogu se točno sjetiti). Molim Vas možete mi nešto reći o unakrsnoj alergiji na antibiotike, budući se spremam na operativni zahvat (ne znam da li se uvijek daje kakav antibiotik kao preventiva infekciji).

Unaprijed hvala na odgovoru i lijep pozdrav.

Maja

Dr. Darko Richter

26.05.2005. 09:27

Ne znam što mislite pod alergijom na penicilin. Postoji benzilpenicilin, prokain-penicilin, penicilin G, penicilin V, itd. Osim toga, postoje aminopenicilini, na koje su najčešće alergije: amoksicilin i ampicilin. Zatim su tu drugi beta-laktami, npr. cefalosporini koje spominjete. Čim mi netko kaže da je "alergičan na penicilin", moje je pitanje: a kako to znate? Ovdje o tim alergijama većina pozvanih i beziznimno svi nepozvani nemaju nikakvog pojma. Ne možete biti "alergični na penicilin", a da vam nisu točno rekli na što reagirate, na što ne, od spomenutih spojeva. Možete mi doći u ambulantu da vas malo posavjetujem, i da se eventualno učine neke pretrage u tom pravcu, inače vam savjet mora dati onaj tko vam je prišio etiketu "alergičan na penicilin". To je kod nas problem što svatko besplatno napravi štetu, a onda se druge pita kako tu štetu ograničiti, bez da se od onog prvoga traži odšteta. Ako me pitate da li postoji unarksna alergija između beta-laktamskih antibiotika, postoji, a točno u kojem postotku, to ovisi na što je netko doista alergičan: npr., izolirana alergija na amoksicilin postoji, iako je rijetka, a puno je češće da istodobno postoji alergija na amoksicilin i benzilpenicilin (u više od 50% slučajeva alergije na amoksicilin postoji unakrsna alergija i na benzilpenicilin). Za cefalosporine je taj postotak manji, ali i on nije zanemariv, možda je oko 10% ili više, ne znam napamet. Svakako je signifikantan.

Dr. Darko Richter

26.05.2005. 12:42

Dodatak: upravo sam vidio neke svježe podatke o unakrsnoj alergiji (Allergy and Asthma Proceedings 2005; vol 26(Mar-Apr), pp 135-142). Ako se radi o pravoj alergiji na benzilpenicilin, tada je rizik reakcije na cefalosporinski antibiotik oko 28%, a ako je reakcija samo sumnjiva, rizik je oko 2%. To je ono što vam pričam: ako ste stvarno alergični, rizik vam je velik, ali ako se to nekom učinilo, onda vam je rizik kao i da te alergije nemate, jer 2% pacijenata i onako dobiva neke alergijske nuspojave na cefalosporine.

Maja

27.05.2005. 11:48

Poštovani i dragi doktore,

prije svega Vam želim zahvaliti na vremenu i trudu koji ste utrošili na ovako iscrpan odgovor.
Ukratko ću opisati epizode s alegijom.
1. Prije otprilike 3 godine zbog upale grla pijem Ceporex i andole. Nakon dva dana od prestanka terapije dobijam gadnu urikariju s izraženim otokom usana i kapaka. Na hitnoj dermatologiji me uvjeravaju da je to od andola. Od tada nisam taknula bilo kakve salicilate.
2. Otprilike godinu dana nakon navedenog incidenta, zbog streptokokne infekcije pijem Silapen i nakon 2. tablete dobivam urtikariju s jako izraženim urtikama po cijelom tijelu i očnim kapcima. Tada definitivno zaključuju da je to alegija na penicilinske antibiotike i upozoravaju me da moram uvijek u svojoj anamnezi to naglasiti.

Moja nedoumica glasi: kada navedem da sam sigurno alergična na penicilin, da li da odmah navedem i cefalosporine ili da tu procjenu ostavim nadležnom liječniku koji bi trebao biti svjestan rizika unakrsne alergije. Još jedna stvar, ja sam trudnica koja će najvjerojatnije morati na carski, a nakon carskog daju 1 g Ancefa kao profilaksu.

Još jednom veliko hvala.
M

Dr. Darko Richter

27.05.2005. 18:48

Čim ste trudni, dijagnostički se postupak mora odložiti za vrijeme nakon poroda. Naime, mogu se odrediti sepcifičan antitijela na penicilinske i maoksicilinske determinante, ali i ako ona ispadnu negativnima, mora se poduzeti provokacijski pokus da se 100% utvrdi da podnosite penicilin, amoksicilin, cefalosporin. Ako ste u prvoj prigodi dobili alergijsku reakciju 48 h nakon uzimanja Ceporexa i Andola, gotovo sigurno to nije bila reakcija na te lijekove, što znači da uzimanje tih lijekova danas ili sutra za vas nosi isti rizik nuspojave kao i za svakog drugoga (tj. oko 1-2%). Ono sa Silapenom je malo sumnjivije, a kako postoje unakrsne alergije, osobito na između amoksicilina, penicilina i cefalosporina, alergija na jedan od ovih lijekova u relativno visokom postotku može se unakrsno odraziti kod uzimanja druga dva. Prema tome, za sada moraj smisliti neku drugu profilaksu nakon carskog reza, a varijanti ima nekoliko: klindamicin, azitromicin, ciprofloksacin, itd.

Maja

28.05.2005. 19:34

Da me je bar tako moj liječnik savjetovao prije trudnoće, sve bi bilo puno jednostavnije. Hvala Vam.
Nakon poroda ću sigurno ići na alerg. testiranje na navedne lijekove da se utvrdi stvarno stanje.

Želim Vam svako dobro.
Maja