Autor
|
Poruka
|
NiN
|
20.02.2011. 19:20
Koji NEpenicilinski antibiotik za uroinfekt, devojčica 13 godina ?
|
Darko Richter, dr. med.
|
21.02.2011. 02:40
Kombinacija sulfametoxaxole-trimetoprim (co-trimoxazole, Bactrim, Sinersul, Cotrim), ciprofloxacine, ili bilo koji od aminoglycosides, no ovi potonji isključivo su injekcijski.
|
Twinolina
|
21.02.2011. 02:45
Znam da nisam upitana, ali Nin, ne zamjerite - kako, koji? Pa prema antibiogamu - onaj koji ima "tri križa". Ali, iz prakse znam da se uglavnom daju cefalosporini druge generacije, najčešće cefuroksim (Novocef). Ili urosntiseptici tipa nitrofurantoina (Ninur) ili kinolona (Nolicin).
Ali mene najviše zanima ono što doktor nikako ne voli - prirodne "lijekove". Prema najnovijim istraživanjima svakako MOŽE pomoće (ne tvrdim da je namijenjeno liječenju, jer nije!) je sok brusnice. Zakiseljava urin i sprečava da se bakterije "grupiraju" pa pomaže.
|
Darko Richter, dr. med.
|
21.02.2011. 10:55
Ptianje NiN-a j ebilo jasno i glasno, i vrlo jednoznačno. UTrebali biste znati da u antibiogramu stoji čitav niz, uglavnom beta-laktamskih (a takav je i penicilin) antibiotika, a koji to jesu, i koji to nisu, ne treba znati pacijent. To, što si pacijenti umišljaju da sve znaju, samo ako im piše antibiogram, ili normalni raspon uz nalaze krvne slike, postala je epidemija (raširena bolest), jer, niti jedna se po tome ne liječi sam, već tupi doktore od ambulante do web-a i nadmudruje se oko stvari o kojima NEMA POJMA, i, još tome, uvrijedi se kada ga dr s pravom otpili. Nažalost, ovo sve je uzelo maha jer mnogi doktori ne otpile nepozvane, pa oni, u razgovoru s drugim drom stvarno umišljaju da su ravnopravni sudionik.
Za vašu informaciju: brusnicom se ne može izliječiti uroinfekt.
No, umjesto da mudrujete o kiselosti urina, trebali biste, a i mogli biste, i u tome vas nitko ne bi ograničavao niti "stavljao na svoje mjesto", razmisliti o široj slici. Npr, da ta brusnica ima takve neviđene lječidbene učinke, mislite li da se ne bi našao neki gigant u farma-industiriji da prijavi patent, i da trguje po svijetu? Kako vam to ne padne na pamet? Ne, nego se vi radije razumijete kiselost urina. Urin je i normalno kiseo, pa su uroinfekcije ipak najčešće infekcije, nakon dišnih, u djece.
|
Twinolina
|
21.02.2011. 16:15
Zašto Vi mislite da ja pokušavam parirati liječniku ili, ne daj Bože, nadmudrivati se?! Pa, nisam li napisala da znam da nisam upitana, ali ipak, pišem jer, eto, našla sam se na forumu u to doba i vidjela temu, poželjela odgovoriti jer mislim da znam. Umjesto penicilinskih vrlo uspješno se daju cefalosporini, koliko znam, a uglavnom se ispituje osjetljivost i na jedne i na druge. Plus kemoterapeutici. Naravno da nisam liječnik i da je ovo bila samo moja opaska. Smijem imati mišljenje, zar ne? Ali nisam dr.med. i nisam se lažno predstavila pa je to ok, ako je onako, u konverzaciji. Samo sam htjela pomoći. A, koliko znam NiN je dovoljno pametan da ionako ne sluša savjete anonimaca, već zadnju riječ cijenjenog dr. med. (ovo je bez sarkazma).
A zašto se vi na tu brusnicu ljutite? Gdje sam ja napisala da ona liječi, molim vas, citirajte me? To je samo zdrava logika. Niti pravilna i uravnotežena istraga ne liječi, a opet može pomoći u liječenju! Mrzite li vi onda nutricioniste? Odnosno, prezirete li njihov rad?
Evo Vam link na sok od brusnice http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/2192/
I, nadalje, ne zamjerite, svega ima na ovom forumu, čitam i križam se lijevom rukom, ali da malo bolje pročitate što pišem ne biste me a priori napadali kao što sada jeste. Uz dužno poštovanje, najsrdačnije Vas pozdravljam.
|
Darko Richter, dr. med.
|
21.02.2011. 22:30
Ma, zaista, što vi znate o izboru antiobiotika?
Ako netko pita, koji bi to bili NEpenicilinski antibiotici, onda, očito, ima probolem s nekakvom alergijom ili nazovi alergijom na peniclin. Kako god, ne želi da mu se to nešto desi dok liječi uroinfekt. Ali, očito nije mislio samo na penicilin, jer taj se, već preko 50 godina ne daje u uroinfekcijama, već na šire, tj. na razne lijekove koji mogu križno reagirati i dati alergijske reakcije, iako nisu striktno penicilini. Ali su beta-laktami. A cefalosporini su beta-laktami. I sada vi meni recite, ili NiN-u, koji da on uzme beta-laktam, i bude 100% siguran da neće doći do križne reakcije? Imate li dovoljno hrabrosti da izreknete taj neki konkretni cefalosporin?
Ono što mogu podijeliti s vama jest moje iskustvo s preko 200 provokacijskih pokusa na razne antibiotike, koji da su u djece zabrinutih roditelja izazvali alergijske reakcije. U samo dva slučaja pamtim ukupno nekoliko urtika koje su se javile nakon provokacije dotičnim antibiotikom. ZTo vam govori o pojmu što je to alergijska reakcija, kako u našem pučanstvu, tako i u široj stručnoj javnosti. Još uvijek je sve alergija. Eno na forum uza alergije mene upravo netko upita za svoje akne. Što tu treba dlje pričati? Tako da mislim da niti u onom slučaju od NiN-a najvjerojatnije nema ničega. Ali, to bi trebalo ispitati lege artis, jer, jednom će istina biti suprotna, a ne valja tada pogriješiti. No, to niti nije bilo pitanje. Pitanje je bilo kako treba, i odgovor je bio kako treba, a vaša intervencija nepotrebno kompliciranje i hitac mimo mete.
Tako da ja vrlo dobro znam što pričam, barem u ovom slučaju, a o brusnicama nitko nije niti pitao. Je li to antibiotik?
|
Twinolina
|
21.02.2011. 22:30
auuuuuuuu kakva istraga - ishrana! lapsus scribere
|
Darko Richter, dr. med.
|
22.02.2011. 11:00
Ne postoji "lapsus scribere".
Postoji: 1. lapsus linguae = kada izleti neželjena riječ; 2. lapsus calami = kada se potkrade pravopisna greška ili greška u nekom dijelu napisane riječi, ili poretka napisanih riječi.Sve bez namjere da se mijenja smisao na gore od onoga što je doista mišljeno kod usmenog ili pismenog izražavanja.
Što je to istraga - ishrana? Iako su to hrvatske riječi, jednu kraj druge, s povlakom, ne razumijem.
Tako da se ovaj puta nismo razumjeli, niti latinski, niti hrvatski.
|
NiN
|
22.02.2011. 11:10
Devojcica zivi u "pasivnim" krajevima, nema uslova za antibiogram. Postoji samo doktor opste prakse. Imala kao mala nekakvu reakciju na penicilin, obzirom na mesto stanovanja nema "prostora" za eksperimentisanje. Pocela Bactrim. Hvala na pravoj informaciji.
|
Twinolina
|
22.02.2011. 15:20
Uh... dakle, umjesto riječi "istraga" trebalo je pisati "ishrana". To bi bio lapsus calami, u redu, nije lapsus scribere, koji, evidentno, ne postoji. Najbitnije je da je djevojčica započela s pravom terapijom. Oko toga se, valjda, Vi i ja možemo usuglasiti. Najljepši pozdrav i Vama i NiN-u.
P.S. Jeste li, makar, pročitali članak na koji sam Vam dala link? Ne trebate mi iznositi mišljenje o istom, ali, eto, budite toliko ljubazni pa samo napišite jeste li ga pročitali?
|
Darko Richter, dr. med.
|
22.02.2011. 16:05
Tek sada, na drugu vašu molbu.
No, što tamo piše: ni desno, ni lijevo. Mene takve stvari ne zanimaju. Zanima me provjereni lijek, a jednog će dana to možda biti brusnica, ako neka farmaceutska kuće odluči investirati 1 milijardu USD (cca) u razvoj uroantiseptika iz brusnice. Do tada imam jako puno posla s praćenjem lijekova s legalnim statusom lijeka.
No, možda bi bilo jednostavnije preporučito limunadu. Isto tako je kisela.
|