Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6661 | Broj poruka: 26489

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


varfarin i dojenje


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Gudlica

08.04.2009. 21:15

Poštovani dr. Richter,

Molim Vas Vaše mišljenje oko varfarina i dojenja. Pijem Martefarin već mjesec ipo dana, tj odkad sam rodila. Na lijeku piše da ga mogu uzimati i dojilje pošto se ne izlučuje u majčinom mlijeku. Tražeći po Internetu otkrila sam ipak da nije baš sasvim točno da se varfarin ne izlučuje kroz majčino mlijeko...tj. manjim dijelom i da kod nekih lijekova koji su također antikoagulanti (COUMADIN, WARAN, JANTOVEN, MAREVAN) ne piše da su 100 % sigurni kod dojenja.
Moja doktorica opće prakse mi je rekla da nebi bilo dobro da dojim, a to isto mi je rekao i djetetov pedijatar, iako mi je priznao da i ne zna nešto puno o toj vrsti lijeka.
Više nisam pametna jer želim dojiti svoje dijete, ali isto tako ne želim ga stavljati u ikakav rizik.
Mišljenja oko varfarina i dojenja su podjeljena pa bi Vas molila i Vaše mišljenje.

I možda da spomenem da dijete ima žuticu i nakon mjesec ipo dana. Bilirubin - ukupni u serumu je 140 umol/L. Da li je moguće da je to povezano s mojim uzimanjem varfarina jer sam negdje pročitala da također povećan bilirubin u dojenčeta može uzrokovati i neki sastojak u majčinom mlijeku?

Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

08.04.2009. 23:40

Warfarin ne prelazi u majčino mlijeko ako ga majka uzima tijekom dojenja. I zato se samtra sigurnim vis a vis dojenog djeteta. tu mišljenja nisu podijeljena, jer, ne radi se o mišljenjima, već o faktima.
U medicini ništa nije 100%, pa se za dojeno dijete majke na warfarinu savjetuje dati vitamin K, ako ga nije dobio u rodilištu (obično 1 mg i.m.), i/ili kontrolirati koagulogram (protrombinsko vrijeme) i po potrebi dodati vitamin K.
Produžena ili laktacijska žutica ne nastaje od warfarina koji uzima majka.


Gudlica

09.04.2009. 09:00

Puno Vam hvala na odgovoru. Pozdrav

Gudlica

09.04.2009. 19:05

Poštovani dr.
Evo mene opet. Danas sam bila s djetetom kod pedijatra zbog bilirubina.Nalazi pokazuju da je u opadanju i da je s tim sve u redu. Ali nalaz je pokazao da su eritrociti 2,3 što je dosta ispod niže referentne vrijednosti.Hemoglobin je također nizak, al nisam točno upamtila koliki jer su nalazi kod dr. Doktor je dijete htio čak ostaviti i u bolnici.Upitao me dal dijete možda krvari kroz urin ili stolicu. Pošto su moji odgovori bili negativni, doktor je rekao da više ne dojim dijete jer smatra da je možda warfarin uzrokovao toliko snižavanje željeza u krvi i čak je bio i ljut na mene što sam dojila dijete iako mi je rekao da ga ne dojim, te propisao kapi željeza i vitamin C. Za tjedan dana opet vađenje krvi i ukoliko ne bude krvni nalaz bolji dijete će uputiti na bolničko liječenje.
Molim Vas da li je moguće da je djetetovo željezo loše zbog warfarina (dijete je primilo injekciju vitamina K u rodilištu) ili što bi mogao biti uzrok tomu ako nije warfarin?
Dijete inače dobro napreduje i dobrog je općeg stanja. Rođeno je s 2,650 kg u 38. tjednu trudnoće a nakon mjesec ipo dana ima 4,400 kg.
Unaprijed hvala,
Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

10.04.2009. 00:05

Ako ima E 2,3, onda je teško anemičan, i treba odmah ostati u bolnici. To može biti zbog nekog okultnog krvarenja, zbog hemolize, tj. raspadanja eritrocita (a zbog čega bi istodobno imao i povišeni bilirubin, a ne zbog faktora iz majčinog mlijeka, što je inače najčešće), ili, jednostavno, smanjenih rezervi i unosa željeza (što može biti posljedica anemije majke u trudnoći, anemije majke tijekom dojenja, i male porođajen težine odnosno nedonošenosti (a 2850 je više niža, nego viša porođajna težina).
Ukratko, dijete s nalazom eritrocita od 2,3 spada u bolnicu.