Ograničenje unosa tekućine ne poboljšava zdravlje pacijenata sa zatajenjem srca


Ograničenje unosa tekućine ne poboljšava zdravlje pacijenata sa zatajenjem srca

Ljudima sa zatajenjem srca dugo se savjetovalo da ograniče količinu tekućine koju konzumiraju svaki dan kako bi se smanjila kongestija ili nakupljanje tekućine u plućima i ekstremitetima, no taj savjet ne donosi nikakvu korist, ukazuje nova studija.

Do zatajenja srca dolazi kada srce postane preslabo da učinkovito pumpa krv po tijelu. Kongestija je čest simptom koji može uzrokovati oticanje i otežano disanje. Kako bi se to smanjilo, medicinske smjernice preporučuju ograničavanje dnevnog unosa tekućine na oko šest šalica (1.500 mililitara). Međutim, nedostaju dokazi za ovu preporuku i stručnjaci raspravljaju je li potrebno ograničiti unos tekućine.

Ova je studija prvo veliko randomizirano kontrolirano ispitivanje koje procjenjuje kako slobodan unos tekućine u odnosu na ograničeni unos tekućine utječe na zdravstveni status pacijenata sa zatajenjem srca. Rezultati su pokazali trend prema poboljšanom zdravstvenom statusu za one s neograničenim unosom tekućine, ali razlika između ispitivanih skupina nije bila statistički značajna za primarnu krajnju točku studije. 

Smatra se, da u bolesnika sa stabilnim zatajenjem srca nema potrebe za restrikcijom tekućine. Ovo je važna poruka pacijentima sa zatajenjem srca diljem svijeta i može se odmah primijeniti, ističu stručnjaci.

Izvor:
Nature Medicine