Profili crijevnog mikrobioma tijekom akutne infekcije mogu predvidjeti rizik od dugotrajnog COVID-19


Profili crijevnog mikrobioma tijekom akutne infekcije mogu predvidjeti rizik od dugotrajnog COVID-19

Nova studija otkriva da različiti profili crijevnog mikrobioma tijekom akutne SARS-CoV-2 infekcije mogu predvidjeti rizik od dugotrajnog COVID-19, nudeći uvid u skupine simptoma i potencijalne biomarkere.

Inače, dugotrajni COVID-19 pogađa 10–30% nehospitaliziranih osoba zaraženih SARS-CoV-2, što dovodi do značajnog morbiditeta, gubitka radne snage i ekonomskog utjecaja.

Simptomi obuhvaćaju kardiovaskularne, gastrointestinalne, kognitivne i neurološke probleme, nalik mijalgičkom encefalomijelitisu i drugim postinfektivnim sindromima. Predloženi mehanizmi uključuju imunološku disregulaciju, neuroupalu, postojanost virusa i abnormalnosti koagulacije, s novim dokazima koji upućuju na mikrobiom crijeva u patogenezi dugotrajnog COVID-19.

Ova je studija pokazala da su osobe pozitivne na SARS-CoV-2 koje su kasnije razvile dugotrajni COVID-19, pokazale različite profile crijevnog mikrobioma tijekom akutne infekcije. Dok su prethodna istraživanja povezivala crijevni mikrobiom s ishodima COVID-19, malo je studija istraživalo njegov prediktivni potencijal za dugotrajni COVID-19 osobito u izvanbolničkim skupinama.

Koristeći modele strojnog učenja, uključujući umjetne neuronske mreže i logističku regresiju, ova je studija otkrila da sami podaci o mikrobiomu predviđaju dugotrajni COVID-19 točnije od kliničkih varijabli, kao što su težina bolesti, spol i status cijepljenja. Ključni mikrobni doprinosi uključivali su vrste iz obitelji Lachnospiraceae, kao što su Eubacterium i Agathobacter te Prevotella spp.

Smatra se, da ovi rezultati naglašavaju potencijal crijevnog mikrobioma kao dijagnostičkog alata za prepoznavanje rizika od dugotrajnog COVID-19, omogućujući personalizirane intervencije.

Izvor:
bioRxiv