Sljedeće mjere predostrožnosti preporučuju se kako bi se izbjeglo izlaganje virusu koji uzrokuje COVID-19:
Izbjegavajte bliski kontakt (unutar otprilike 2 metra) sa bilo kim tko je bolestan ili ima simptome COVID-19.
Držite udaljenost između sebe i drugih (oko 2 metra). To je osobito važno ako imate veći rizik od ozbiljnih bolesti. Imajte na umu da neki ljudi mogu imati COVID-19 i prenijeti ga na druge, čak i ako nemaju simptome ili ne znaju da imaju COVID-19.
Izbjegavajte gužvu i zatvorena mjesta s lošom ventilacijom.
Često perite ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi ili koristite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola koje sadrži najmanje 60% alkohola.
Pokrijte lice zaštitnom maskom za lice u javnim prostorima, poput trgovine, gdje je teško izbjeći bliski kontakt s drugima.
Pokrijte usta i nos maramicom kad kašljate ili kišete. Bacite iskorištenu maramicu i odmah operite ruke.
Izbjegavajte dodirivati oči, nos i usta.
Izbjegavajte dijeljenje posuđa, čaša, ručnika, posteljine i ostalih kućanskih predmeta ako ste bolesni.
Svakodnevno čistite i dezinficirajte površine osjetljive na dodir, poput kvaka, prekidača za svjetlo, elektronike i brojača.
Ukoliko ste bolesni ostanite kod kuće. Izbjegavajte javni prijevoz, taksi i dijeljenje vožnje ako ste bolesni.
Ako imate kronični zdravstveni problem i možda imate veći rizik od ozbiljnih bolesti, obratite se svom liječniku o drugim načinima kako se zaštititi.
Nova studija otkrila je da je SARS-CoV-2 infekcija povezana s brzim rastom aterosklerotskog plaka u koronarnim arterijama i povećanim rizikom od kardiovaskularnih događaja. COVID-19, uzrokovan SARS-CoV-2, u početku je karakteriziran akutnom ozljedom pluća i respiratornim zatajenjem. Međutim, novi dokazi pokazuju da COVID-19 također uključuje ekstremnu upalnu reakciju koja može utjecati na kardiovaskularni sustav.
03.02.2025. 12:0803.02.2025. 11:47
| Nature Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Rezultati nove studije pokazali su da COVID-19 može ubrzati promjene mozga povezane s Alzheimerovom bolešću, čak i kod osoba s blagim infekcijama. Uočene promjene u biomarkerima plazme ukazuju na potencijalni dugoročni učinak na zdravlje mozga.