Tjelovježba sprječava hipertenziju izazvanu stresom


Tjelovježba sprječava hipertenziju izazvanu stresom

Poznato je da kronični stres povisuje krvni tlak. No, nova studija otkriva da tjelovježba sprječava hipertenziju (visoki krvni tlak) obnavljanjem razine STAT3 u amigdali. Koristeći model štakora, studija je otkrila da je stres smanjio ekspresiju Stat3, što je dovelo do povišenog krvnog tlaka, dok je tjelovježba poništila ovaj učinak.

Smatra se, da ovo otkriće otvara vrata za potencijalne nove terapije usmjerene na hipertenziju izazvanu stresom.

Hipertenzija (visoki krvni tlak) je iscrpljujuće stanje i glavni uzrok prerane smrti diljem svijeta. Kronični stres igra značajnu ulogu, ali temeljni mehanizam koji uključuje biokemijske putove kojima stres dovodi do hipertenzije nije dobro shvaćen. Razumijevanje ovih putova moglo bi dovesti do razvoja terapijskih sredstava za borbu protiv hipertenzije.

Amigdala je ključni igrač u kardiovaskularnom odgovoru tijela. Kada je izloženo dugotrajnom stresu, ovo područje izaziva povećanje krvnog tlaka, povećavajući rizik od srčanih bolesti.

Studija je pokazala da je kronični stres doveo do značajnog povećanja krvnog tlaka. Štoviše, analiza ekspresije gena otkrila je smanjenu ekspresiju gena Stat3 u amigdali. Međutim, kada su štakori pod stresom bili podvrgnuti svakodnevnoj tjelovježbi, njihov krvni tlak bio je normalan, a razine STAT3 su se vratile.

Naknadni eksperimenti pokazali su da blokada ekspresije Stat3 u amigdali, u odsutnosti stresa, dovodi do porasta krvnog tlaka, naglašavajući njegovu važnu funkciju u kardiovaskularnoj kontroli.

Poboljšanje kardiovaskularne dinamike nakon vježbanja pripisuje se spašavanju ekspresije Stat3, vjerojatno zbog mehanizama kao što su neuroprotekcija i protuupalno djelovanje.

Izvor:
Acta Physiologica