Dolje navedeni znakovi koji se mogu pronaći tijekom samopregleda dojke mogu ukazivati na rak dojke, no ne znače nužno da žena koja ih ima, boluje od raka dojke.
Kvržica ili zgušnjavanje tkiva u dojci ili ispod pazuha;
Promjena veličine ili oblika dojke;
Otok tkiva koji ne prolazi;
Nabiranje ili uvlačenje kože dojke;
Iscjedak iz bradavice, posebno ukoliko je krvav;
Crvenilo i osjetljivost kože dojke ili bradavice;
Orožnjavanje, zadebljavanje kože oko bradavice;
Uvlačenje bradavice i druge promjene na njoj.
Bol u dojci bez kvržice obično nije znak raka dojke, naime samo 2,7 posto žena koje imaju bol u dojci imaju i rak dojke.
Inače, u velikom broju slučajeva raka dojke, žene same otkrivaju kvržicu u dojci ili pazuhu. U početnoj fazi bolesti, kvržica se slobodno pomiče ispod kože kad ju se pogurne prstima dok je u uznapredovaloj fazi ona prirasla za stijenku prsnog koša ili kožu iznad nje te se ne može pomicati.
U oko 50 posto slučajeva raka dojke, rak dojke je lokaliziran u gornjem vanjskom kvadrantu dojke.
Samopregled dojke potrebno je provoditi redovito, svaki mjesec u isto vrijeme (3 do 5 dana nakon završetka menstruacije).
Ako žena više ne dobiva mjesečnicu, pregled dojki bi trebalo i dalje nastaviti isti dan svaki mjesec.
Nova studija pokazala je da varijacije u mikrobioti ljudskog crijeva utječu na farmakokinetiku tamoksifena, a time i na učinkovitost lijeka u liječenju raka dojke. Inače, tamoksifen je najčešće propisivani lijek koji se koristi za sprječavanje recidiva raka dojke, ali pacijentice pokazuju različite odgovore na tamoksifen.
07.11.2024. 14:1206.11.2024. 12:43
| University of Georgia | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Omega-3 i omega-6 masne kiseline u dodacima ribljeg ulja mogle bi pomoći u zaštiti ljudi od raka, tvrdi nova studija. Naime, sudionici studije s višim razinama omega-3 masnih kiselina imali su niže stope raka debelog crijeva, raka želuca, raka pluća i drugih karcinoma probavnog trakta.