Liječenje raka jajnika obično podrazumijeva kombinaciju kirurškog zahvata i kemoterapije.
Kirurški zahvat
Liječenje raka jajnika obično uključuje opsežni kirurški zahvat u kojem se uklanjaju oba jajnika, jajovodi, maternica, susjedni limfni čvorovi kao i nabori masnog trbušnog tkiva zvanog omentum na koje se rak jajnika često širi. Kirurg će ukloniti što je moguće više kancerogenog tkiva iz trbušne šupljine.
Ako je rak otkriven u vrlo ranom stadiju, kirurški zahvat neće biti tako opsežan. Kod žena s I. stadijem raka uklonit će se samo jajnik i pripadajući jajovod. Ovaj postupak može sačuvati sposobnost žene da u budućnosti ima djecu.
Kemoterapija
Nakon kirurškog zahvata obično slijedi liječenje kemoterapijom – lijekovima koji uništavaju sve preostale stanice raka. Kemoterapija se može primijeniti kao početno liječenje u žena s uznapredovalim rakom jajnika. Kemoterapijski lijekovi se mogu primijeniti u venu (intravenozno) ili se mogu izravno ubrizgati u trbušnu šupljinu, a mogu se kombinirati obje metode primjene lijeka. Kemoterapijski lijekovi se mogu davati svaki za sebe ili u kombinaciji.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da su osobe koje su svakodnevno prakticirale tjelesnu aktivnost laganog i umjerenog do jakog intenziteta, imale manji rizik od raka nego pojedinci koji su više sjedili.
20.03.2025. 23:0420.03.2025. 22:43
| American College of Cardiology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Žene u reproduktivnoj dobi kojima su uklonjena oba jajnika, u postupku zvanom bilateralna ooforektomija, imaju veću vjerojatnost da će kasnije u životu razviti zatajenje srca, pokazuju rezultati nove studije.