Medularni (solidni) rak štitne žlijezde može se javiti sporadično (obično unilateralno) ili kao familijarni (često bilateralno) naslijeđen po autosomno dominantnom tipu. Čini 5 do 10 % malignih neoplazmi štitne žlijezde. Patohistološki radi se o proliferaciji parafolikularnih stanica (C stanica) koje stvaraju prekomjernu količinu kalcitonina, hormona koji može sniziti serumski Ca i fosfate (PO 4).
Medularni rak štitne žlijezde se obično otkriva kao asimptomatski čvor štitnjače. Ovaj tumor je sastavni dio Sippleova sindroma koji se sastoji od medularnog raka štitne žlijezde, feokromocitoma i hiperparatireoze. Sve tri bolesti se ne nalaze uvijek u istog bolesnika. Feokromocitom je prisutan u 50 do 75%, a hiperparatireoza u 50% bolesnika.
Metastaze se šire limfnim sustavom u cervikalne i medijastinalne limfne čvorove, ali ponekad i u jetru, pluća i kosti. Dugogodišnje preživljenje je često u bolesnika s medularnim rakom štitnjače.
U liječenju je indicirana totalna tireoidektomija čak i u slučaju kad bilateralna bolest sigurno nije utvrđena. Također se radi i disekcija limfnih čvorova. Kod hiperparatireoze mogu se ukloniti hiperplastične ili adenomatozno promijenjene doštitne žlijezde.
Znanstvenici iz Južne Koreje otkrili su "prekidač" koji preokreće stanice raka, što je opisano kao veliki napredak. Naime, aktiviranjem ove molekularne razine, znanstvenici su uspjeli vratiti stanice raka u zdraviju fazu.
31.01.2025. 15:5931.01.2025. 15:36
| Regional Anesthesia & Pain Medicine | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Širom svijeta, kemoterapija raka povezana je s dugotrajnom teškom boli perifernih živaca (neuropatija) za oko 4 od svakih 10 pacijenata liječenih ovim lijekovima, sugerira analiza 77 studija.