Nije poznato što uzrokuje rak žučnog mjehura. Liječnici znaju da se rak žučnog mjehura stvara kad se u zdravim stanicama žučnog mjehura DNK počne mijenjati (mutirati). Mutacija uzrokuje nekontrolirani rast stanica koje nastavljaju živjeti umjesto da normalno umru. Nagomilane stanice stvaraju tumor koji može narasti i izvan žučnog mjehura te se proširiti u druge dijelove tijela. Većina tumora žučnog mjehura počinje u stanicama koje oblažu unutarnju površinu žučnog mjehura. Rak žučnog mjehura koji nastaje u toj vrsti stanica zove se adenokarcinom.
Inače više od 90 posto karcinoma žučnog mjehura čine adenokarcinomi.
Čimbenici koji mogu povećati rizik od raka žučnog mjehura su:
Spol - Rak žučnog mjehura učestaliji je kod žena nego kod muškaraca (4:1).
Dob - Kako starite, povećava se i rizik od raka žučnog mjehura.
Žučni kamenci - Rak žučnog mjehura najčešće se javlja u osoba koje su u prošlosti imale žučne kamence. Međutim, i kod njih je rak žučnog mjehura vrlo rijedak.
Ostale bolesti i stanja žučnog mjehura - Druga stanja koja mogu povećati rizik od raka žučnog mjehura su porculanski žučni mjehur, cista choledochusa (zajedničkog žučnog voda) i kronična upala žučnog mjehura.
Omega-3 i omega-6 masne kiseline u dodacima ribljeg ulja mogle bi pomoći u zaštiti ljudi od raka, tvrdi nova studija. Naime, sudionici studije s višim razinama omega-3 masnih kiselina imali su niže stope raka debelog crijeva, raka želuca, raka pluća i drugih karcinoma probavnog trakta.
01.11.2024. 12:2301.11.2024. 12:14
| JAMA Oncology | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Pušači kojima je dijagnosticiran rak često sliježu ramenima i nastavljaju pušiti, misleći da još nekoliko cigareta neće učiniti veliku razliku. No, u velikoj su zabludi. Naime, pušači imaju 22 do 26 posto manju vjerojatnost da će umrijeti ako prestanu pušiti nakon dijagnoze raka, pokazuje nova studija.