Nije poznato što uzrokuje rak žučnog mjehura. Liječnici znaju da se rak žučnog mjehura stvara kad se u zdravim stanicama žučnog mjehura DNK počne mijenjati (mutirati). Mutacija uzrokuje nekontrolirani rast stanica koje nastavljaju živjeti umjesto da normalno umru. Nagomilane stanice stvaraju tumor koji može narasti i izvan žučnog mjehura te se proširiti u druge dijelove tijela. Većina tumora žučnog mjehura počinje u stanicama koje oblažu unutarnju površinu žučnog mjehura. Rak žučnog mjehura koji nastaje u toj vrsti stanica zove se adenokarcinom.
Inače više od 90 posto karcinoma žučnog mjehura čine adenokarcinomi.
Čimbenici koji mogu povećati rizik od raka žučnog mjehura su:
Spol - Rak žučnog mjehura učestaliji je kod žena nego kod muškaraca (4:1).
Dob - Kako starite, povećava se i rizik od raka žučnog mjehura.
Žučni kamenci - Rak žučnog mjehura najčešće se javlja u osoba koje su u prošlosti imale žučne kamence. Međutim, i kod njih je rak žučnog mjehura vrlo rijedak.
Ostale bolesti i stanja žučnog mjehura - Druga stanja koja mogu povećati rizik od raka žučnog mjehura su porculanski žučni mjehur, cista choledochusa (zajedničkog žučnog voda) i kronična upala žučnog mjehura.
Znanstvenici su otkrili mehanizam pomoću kojeg acetilsalicilatna kiselina može smanjiti metastaze nekih vrsta raka stimulirajući imunološki sustav. Smatra se, da bi ovo otkriće moglo dovesti do ciljane upotrebe acetilsalicilatne kiseline za sprječavanje širenja osjetljivih tipova raka te do razvoja učinkovitijih lijekova za sprječavanje metastaza raka.
04.03.2025. 09:1604.03.2025. 09:03
| JHEP Reports | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Švedski znanstvenici s Instituta Karolinska i Sveučilišne bolnice Karolinska identificirali su biomarkere u krvi koji se mogu koristiti za razlikovanje raka žučnog mjehura od upale žučnog mjehura. Spomenuto otkriće moglo dovesti do manje nepotrebnih operacija i boljih odluka o liječenju pacijenata sa sumnjom na rak žučnog mjehura.