Shizofrenija se podjednako često javlja u svim dijelovima svijeta i u svim kulturama. U prosjeku će jedna osoba od 100 živorođenih oboljeti od shizofrenije. Ovisno o terapiji, razvoju zdravstvene službe i brizi o bolesnicima, različite su stope prevalencije shizofrenije u različitim sredinama. Shizofreni bolesnici umiru ranije od prosjeka određene populacije. Razlog tome je u relativno velikom broju suicida u shizofrenoj populaciji, ali i čestom poboljevanju od drugih bolesti i lošijem liječenju komorbiditetnih stanja. Poznato je da 10-20% shizofrenih bolesnika život završe samoubojstvom.
U Hrvatskoj živi oko 18.000 shizofrenih bolesnika, što znači da je stopa na 1.000 stanovnika oko 3,94. U bolnici ih se zatekne oko 2.900, a godišnje ih se hospitalizira oko 6.500. Svake godine se po prvi puta hospitalizira oko 950 bolesnika (0,21 na 1.000 stanovnika). Oko 2.000 ih je smješteno u socijalne ustanove.
Tekst priredila: Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.
Nova studija je analizirala i usporedila masne kiseline u krvi pojedinaca sa shizofrenijom, onih s poremećajem upotrebe kanabisa i onih s obje dijagnoze, s ciljem rasvjetljavanja novih biomarkera i poboljšanja razumijevanja biološke veze između ta dva poremećaja.
11.12.2024. 15:3111.12.2024. 15:24
| Aplauz | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Danas je započela 5. hrvatska konferencija o shizofreniji s međunarodnim sudjelovanjem - Shizofrenija 360 - koja okuplja brojne domaće i inozemne stručnjake s ciljem razmjene znanja i edukacije. Glavna tema ovogodišnje konferencije je interdisciplinarnost, cilj je u liječenje pacijenata uz psihijatre, kao prvu kariku u lancu, uključiti i psihologe, psihoterapeute, fizijatre, socijalne radnike, socijalne pedagoge, radne terapeute te medicinske sestre.