Članci


25.08.2019. 15:17 22.05.2013. 10:40 | Prof. dr. sc. Jasna Lipozenčić, dr. med. | Akademija medicinskih znanosti Hrvatske

Što treba znati o korneoterapiji?

Korneoterapija je važna terapijska metoda za prevenciju epidermalnih poremećaja kože koji mogu nastati zbog štetnih utjecaja okoliša. Temelji se na nanotehnologiji i primjeni biomembranskih baznih krema – ovlaživača kože, koji povećavaju vlažnost i omogućuju oporavak kože u površinskom, rožnatom sloju (engl. stratum corneum – SC).


25.08.2019. 15:20 14.05.2013. 21:57 | Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, prof. psih. | Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba

Roditelji se razvode, a djeca?

Razvod je jedan od najvećih izazova s kojima se bilo koji roditelj može suočiti. Kad se roditelji pokušavaju prilagoditi na šok i bol zbog nestanka jednog od najvažnijih dijelova njihovog života, važno je u mnogim trenucima zatomiti vlastite osjećaje da bi smanjili štetu svojoj djeci. Iako je razdvajanje roditelja vrlo stresno za djecu te iako djeca i roditelji smatraju razdvajanje glavnim gubitkom, važno je znati da se razvod obično događa nakon kronično nesretnog braka. Upravo kronični sukobi u obitelji dovode do emocionalnih problema djeteta, više nego razvod sam po sebi. Istraživanja pokazuju da nesretne cjelovite obitelji uzrokuju veće poteškoće kod djece nego razvedene obitelji, ako se tijekom razvoda vodilo računa o emocionalnim potrebama djece.


25.08.2019. 15:22 14.05.2013. 09:54 | Adrian Lukenda, dr. med. | Očna poliklinika OPTO CENTAR

Lasersko skidanje dioptrije - najčešća pitanja, rizici i savjeti

Otkada je njemački oftalmolog Theo Seiler prije gotovo tri desetljeća izveo prvu lasersku korekciju dioptrije na ljudskom oku, mnogo toga se promijenilo za osobe s problemom kratkovidnosti, dalekovidnosti i astigmatizma. Lasersko skidanje dioptrije, poznato i kao laserska korekcija vida, u međuvremenu je preraslo među najčešće izvođene operativne zahvate u medicini i u ispravljanju dioptrije postalo potpuno ravnopravno naočalama i kontaktnim lećama.


25.08.2019. 19:57 26.03.2013. 10:41 | Marinko Bilušić, dr. med. | Poliklinika Bonifarm

Tumorski biljezi (tumorski markeri)

Tumorski biljezi ili kako se još nazivaju tumorski markeri su različiti proteini, hormoni, enzimi, receptori i drugi stanični produkti koji se pojačano stvaraju u malignim stanicama. Tumorski biljezi su najčešće normalni sastojci stanica koji se u krvi zdravih osoba nalaze u fiziološkim ili vrlo malim koncentracijama. Međutim kako su maligne stanice često vrlo nezrele tako ponekad sintetiziraju tvari kojih u zrelim stanicama zdravog organizma praktički nema. Brzim i progresivnim rastom malignih stanica značajno se povisuje količina tumorskih biljega, kako lokalno u samom tkivu tumora tako i u cirkulaciji. Logično je dakle, da veća masa tumora znači i višu koncentraciju tumorskog biljega u krvi.


25.08.2019. 19:59 26.02.2013. 13:11 | Ljubica Vazdar, dr. med. | KBC "Sestre milosrdnice" - Klinika za tumore

Toksični učinci antitumorskih lijekova na srce

Nakon dijagnoze tumora, prvi važan korak je da zajedno sa svojim liječnikom odlučite koja vrsta liječenja je najbolja za vas. Ovisno o vrsti tumora i vašem stanju, bit ćete podvrgnuti operaciji, zračenju, kemoterapiji, hormonskoj terapiji, primjeni bioloških lijekova ili kombinaciji dviju ili više metoda liječenja.


25.08.2019. 20:01 05.02.2013. 12:46 | Dr. sc. Viola Macolić Šarinić, dr. med., Katarina Vučić, dr. med., Jasminka Tadin, dipl. novinar | Agencija za lijekove i medicinske proizvode RH

Sažetak opisa svojstava lijeka kao izvor informacija za liječnike

Sažetak opisa svojstava lijeka, čiji se naziv najčešće navodi kraticom SPC ili SmPC (od engleskog Summary of Product Characteristics) jest službeni dokument koji sadrži stručne informacije o pojedinom lijeku i namijenjen je zdravstvenim djelatnicima: doktorima medicine, doktorima stomatologije i ljekarnicima, koji sudjeluju u primjeni i propisivanju lijeka.


25.08.2019. 20:07 05.12.2012. 19:46 | Dr. sc. Andrija Krivić, dr. med. | Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Akutni apendicitis (akutna upala crvuljka)

U narodu uvriježen izraz "upala slijepog crijeva" podrazumijeva upalu privjeska početnog dijela debelog crijeva koji se zove slijepo crijevo (cekum). Crvuljak je prstasta slijepa tvorba na dnu slijepog crijeva.  Dugi niz godina crvuljak (apendiks) je pogrešno shvaćan kao rudimentaran organ bez jasne funkcije. Potvrđeno je da crvuljak pripada crijevu pridruženom limfoidnom tkivu (engl. gut associated lymphoid tissue), aktivno luči imunoglobulin A (IgA) čime sudjeluje u nespecifičnoj imunološkoj odbrani organizma. Unatoč tome njegova uloga nije esencijalna pa odstranjenjem crvuljka (apendektomijom) nema predispozicije za infekcije, sepsu ili druge manifestacije imunološke nedostatnosti.   


28.08.2019. 11:05 20.11.2012. 23:12 | Prim. dr. sc. Dinko Čović, dr. med. | KBC "Sestre milosrdnice" - Klinika za tumore

Trudnoća nakon liječenja raka dojke

Nekad se smatralo da trudnoća predstavlja rizik za žene koje su liječene od raka dojke zbog nepovoljnog utjecaja na tijek bolesti pa su trudnoće kod žena s dijagnozom raka dojke namjerno prekidane. Danas je stav stručnjaka potpuno drugačiji jer je utvrđeno da trudnoća nema nepovoljan utjecaj na prognozu bolesti.


25.08.2019. 20:16 17.10.2012. 12:02 | Dr. sc. Anita Filipović Sučić, mr. pharm., Darko Krnić, dr. med., Jelena Biruš, mr. pharm.¹, Mr. sc. Velimir Šimičević, dr. med., Maja Gačić, dr. med., Dubravka Nikšić, dr. med.² | HALMED¹, CARPC²

Novi horizonti u regulativi lijekova

Prvi zapis o sastavu nekog lijeka datira iz vremena 120 godina prije Krista, prvi zapisi o kvaliteti i sastavu lijeka potječu iz 1240. godine u Italiji, a prvi zakon i prva kontrola sastava lijeka napravljeni su 1540. godine u Engleskoj. Imajući u vidu te činjenice jasno je da se proizvodnji lijekova i njihovoj sigurnosti pažnja pridavala još daleko u prošlosti.


25.08.2019. 20:18 09.10.2012. 15:23 | Prof. dr. sc. Igor Francetić, dr. med. | KBC Zagreb

Generički lijekovi: Može li bolje?

Generički lijek po sadržaju aktivne supstance (kvalitativno i kvantitativno) odgovaraju originalnom proizvodu, istog je famaceutskog oblika primjenjuje se na isti način u istim indikacijama prema istoj uputi. Kako podliježe istim proizvodnim standardima i bioekvivalentan je originalnom lijeku, pri zahtjevu za registraciju, u dokumentaciji podnositelja zahtjeva, traži se od kliničkih ispitivanja tek rezultati ispitivanja bioekvivalencije kojima se mora potvrditi da generički lijek postiže maksimalnu koncentraciju (cmaks) u serumu, da je ukupna količina resorbirana nakon peroralne primjene (AUC) jednaka kao i originalnog lijeka.

Nazad
1 ... 6 7 8 9 10 11 ... 28
Naprijed