Autor
|
Poruka
|
lucija
|
06.03.2006. 09:45
Postovani,
dijete ce mi za 10 dana napuniti 2. godine. jos nije docijepljena sa di+te+per + polio. Htjela bi znati, ako ju ne cijepim do 2. godine zivota dali onda primarna imunizacija vise ne vrijedi i moram li sve ponovno cijepiti. i do kada najkasnije mogu izvrsiti docjpljivanje sa navedenim cijepivom?
unaprijed hvala
|
Dr. Darko Richter
|
06.03.2006. 13:24
Vrijedić će i ako je docijepite kasnije, u principu, ono što ste do sada primili, vrijedi do kraja života. Međutim, docjepljivanje ima tu funkciju da se dijete što prije osposobi za snažnu imunost protiv bolesti za koje prima cjepivo, te iz tog razloga nije uputno odgađati docjepljivanje, a to se u nas često i prečesto radi. Onda se ponvalja cijeli ciklus, bez potrebe, te se dijete na kraju hiperimunizira, a niti to nije dobro, jer su tada nuspojave znatno češće a mogu biti i dosta teške, npr. Guillain-CBarre-ov sindrom, serumska boelst, jake lokalne reakcije, itd.
|
lucija
|
06.03.2006. 13:50
Puno hvala na brzom odgovoru. Medjutim nije mi bas jasno, do kada ja moram nju docijepiti da se nebi trebala ponavljati primarna imunizacija? dali za to uopce postoji neka egzaktna granica ili se to na neki drugi nacin saznaje?
svako malo joj curi nosic i kasljuca i strah me neke vece reakcije nakon cijepljenja , pa zato pitam.
|
Dr. Darko Richter
|
06.03.2006. 14:26
Primarna se imunizacija ne mora ponavljati, a dijete treba što prije docijepiti. To je jedini točni odgovor. Nos, kašalj i cijepljenje nemaju međusobnih inhibitornih relacija. Docijepite je.
|
Tinna
|
12.01.2007. 22:48
zašto ovo? kako je dobro za malene, a nije za velike?
Starija djeca i odrasli
* DiTePer cjepivo ne smije se davati odraslima i djeci starijoj od 7 godina zbog komponente protiv pertusisa. No, starija djeca, adolescenti i odrasli trebaju se docijepiti s DT cjepivom protiv difterije i tetanusa u dobi od 7, 14 i 19 godina te potom svakih deset godina.
zahvaljujem
|
Darko Richter, dr. med.
|
13.01.2007. 13:10
Kod nas je odgovor uvijek bitno kompleksniji, nego da ga, npr. postavite u Americi.
Tamo je već ušlo u službene preporuke da se djeca dobi od 11-12 godina, a koja su do predškolske dobi uredno cijepljena DTaP (tamo se isključivo preporučuje acelularni pertusis, aP), docijepe ne samo protiv tetanusa i difterije, već i protiv pertusisa - cjepivo se označava Tdap čime se, kroz variranje velikih i malih slova, naznačuju doze pojedinih komponenti: T znači puna doza cjepiva protiv tetanusa, dok "d" i "ap" znače smanjene doze cjepiva protiv difterije i cjepiva acelularnog pertusisa. Naime, i u našim se cjepivima, od dobi 7 godina, inkorporiraju manje doze difterijskog cjepiva, te se označuju kao Td ili dT (svejedno), dok se u dobi ispod 7 godina, daju cjepiva s većom dozom difterijske komponente (DT ili TD). Naime, dijete u predškolskoj dobi, bez prethodne imunosti, treba nešto veće doze pojedinih cjepiva kako bi razvio odgovarajući imuni odgovor, a potom je potrebno doze smanjiti, kako bi se imunost održala, a izbjegle nuspojave. To vrijedi osobito za cjepiva protiv difterije i pertusisa, a ne vrijedi npr. za cjepivo protiv hepatitisa B (kod kojega su u dječjoj dobi, osobito neonatalnoj, dostatne doze upala manje od onih za odrasle, ali ne samo zbog razlike u veličini organizma, već zbog puno boljeg imunog odgovora na cjepivo u djeteta, osobito dojenčeta).
Sada slijedi pitanje: zašto su u Americi preporučili docjepljivanje "ap" u dobi od 11-12 godina? Zato što imunost protiv pertusisa postignuta cijepljenjem u predškolskoj dobi izblijedi oko dobi od 10-13 godina, te se ta djeca često ponovno zaražavaju klicom hripavca (Bordetella pertussis). Sama ta činjenica ne bi bila indikacijom za njihovu zaštitu, jer klinička slika obično zastaje na slici jače prehlade, a rjeđe i produženog kašlja od 3-6 tjedana, a nikada nema komplikacija kakve se mogu vidjeti u dojenačkoj dobi (apneje, encefalopatske slike). Važno je da su ta djeca/adolescenti značajni rasadnik klica za manju djecu, a osobito su opasni za malu dojenčad koja još nisu dospjela biti do kraja ili uopće cijepljena. Više farmaceutskih tvrtki počelo je proizvoditi Tdap cjepiva za revakcinaciju u dobi od 11-12 g., sada mi pada na pamet Boostrix (tvrtka GSK), mislim da ih ima još, vidite sami na internetu (Tdap ili druga ključna riječ).
|
nevera
|
16.09.2011. 19:55
Poštovani dr. Richter, zanima me je li u RH dopušteno cijepljenje djeteta Boostrixom (GSK)? U privatnoj pedijatrijskoj poliklinici u kojoj inače cijepim dijete tvrde da nije, budući da cjepivo nije registriano u RH, no s druge strane doznajem da druga pedijatrijska poliklinika provodi takvo cijepljenje, s tim da roditelji moraju naručiti cjepivo iz inozemstva. Hvala.
|
Darko Richter, dr. med.
|
16.09.2011. 21:45
Boostrix nije registriran u Hrvatskoj, ali, kod pojedinog pacijenta on se može dati ako je indiciran, na privatni recept. Nelegalno jest jedino ako potom, a št našo ljudi neprestano rade, roditelji odu u HZZO i traže povrat novca.
|
nevera
|
17.09.2011. 18:40
Pretpostavljam da moja nevoljkost da dijete cijepim cjepivom kompromitiranog monopolista i moja sumnja u njegovu kvalitetu ne pripadaju u indikacije o kojima govorite, nego se to odnosi na eventualnu preosjetljivost djeteta, alergiju ili slično? Je li moguće roditeljskim potpisom preuzeti odgovornost za primjenu neregistriranog, a kvalitetnog cjepiva? Naslućujem da nije, ali ipak moram pitati. A traženje povrata novca nije mi ni na kraj pameti.
|
Darko Richter, dr. med.
|
17.09.2011. 19:45
Tko je kompromitirani monopolist?
Vaš mišljenje niti u kojem slučaju, dakle, niti u slučaju kompromitiranog monopolista, niti u slučaju svetog i poštenog dobavljača kojemu se gadi trgovina, ne pripada u indikacije i kontraindikacije. Vi možete samo odbiti medicinsku intervenciju, ništa više, niti manje, Čak, ne možete je svojevoljno zahtijevati. Možete pitati, doktor će odlučiti, a vi možete samo i jedino odbiti. O vašem pisanom pristanku vi morate dogovoriti sa liječnikom koji će cijepiti dijete. Da vam odmah kažem: meni za Boostrix ne treba nikakav informirani pristanak, jer, ako je roditelj sam nabavio cjjepivo, već je pristao. Ali, i da nije,u konkretnom primjeru mi doista ne treba.
Alergija može biti kontraindikacija, ali ja sam govorio samo o indikacijama.
Povrat novca nikome nije na kraj pameti, a ipak se događa. Ja bih jedino za to tražio izričitu pismenu izjavu roditelja.
|
nevera
|
26.09.2011. 18:10
Kompromitirani monopolist je Imunološki zavod, što je vidljivo iz Kalendara cijepljenja koji propisuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Kako mi piše jedan Vaš kolega pedijatar, djecu rođenu i već cijepljenu u Hrvatskoj on može cijepiti isključivo cjepivima koja su navedena u domaćem Kalendaru cijepljenja. Da ne bih završila na sudu, povlačim epitet "kompromitirani". A od dobavljača ne očekujem da bude svetac kojemu se gadi trgovina jer je trgovac po definiciji, ali pošten bi baš i mogao biti.
O „indikacijama“ sam u prvom slučaju, naravno, govorila ironično, a u drugom sam alergiju djeteta na cjepivo A (koje je onda, kao što objašnjavate, kontraindicirano) nazvala indikacijom za korištenje cjepiva B, onoga na koje dijete nije alergično. Vjerujem da ste me razumjeli unatoč laiku svojstvenoj nepreciznosti.
Još samo jedno pitanje jer nisam do kraja shvatila Vaš odgovor. Znači li to da se ja mogu - jasno, uz narudžbu - pojaviti kod Vas na poliklinici Alergovita i zamoliti Vas za recept za Boostrix, naručiti ga na Dolcu, potpisati da ne kanim tražiti naknadu troškova od HZZO-a i doći k Vama s djetetom i s cjepivom, a Vi biste ga pristali cijepiti? Kako god bilo, zahvaljujem Vam na odgovorima.
|
Darko Richter, dr. med.
|
26.09.2011. 20:20
Izgubio sam nit prethodne rasprave/polemike, pa vam odgovarm samo na konkretno medicinsko-trgovačko pitanje.
Prvo, ne radim već 2 g. u Alergoviti, jer sam slijedio prijeteće upozorenje ministra Milinovića, dao tamo otkaz, dok su drugi u drugim poliklinikama išli dalje. No, nema veze. Vi se možete javiti drici Voskreseksky u Alergovitu, Tomislavov trg 1, ili meni na Rebro, u Dječju Polikliniku, zelena zgrada, razina P, soba 173.
Dat ću vam privatni recept, vi možete nabaviti Boostrix preko nekog marketinga za lijekove i ja vam mogu cijepiti dijete, uz uobičajenu uputnicu za pregled i (u voom slučaju) cijepljenje.
Jedino ograničenje jest da dijete mora biti najmanje 10 godina staro.
|
nevera
|
29.09.2011. 14:30
Sjajno! Puno Vam hvala! Učinit ću jedno od dvojega. Najradije bih, naravno, došla k Vama, ali se bojim da bi moglo biti problema s uputnicom, jer dijete cijeli život ide na privatnu polikliniku, a svoju službenu pedijatricu vidjela je samo jednom. U slučaju problema, obratit ću se dr. Voskresensky. Lijep pozdrav!
|