Cjepiva


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 471 | Broj poruka: 2720

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12


ugriz krpelja


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

ivkica32

14.07.2010. 18:51

Poštovani
Danas sam nakon boravka u prirodi na bedru pronašla krpelja. Od vremena odlaska na teren do kad na bedru za tuširanja uočila krpelja prošlo je otprilike četiri sata. Otišla sam na hitnu gdje su mi odmah odstranili krpelja koji je većim dijelom tijela bio na površini. Zanima me što mi je sada činiti?! Isplati li se cijepiti u Zavodu za javno zdravstvo i nakon ugriza krpelja budući da mi je sestra na hitnoj rekla da ako želim mogu se cijepiti tri doze cjepiva i da to vrijedi i sada nakon ugriza?

Darko Richter, dr. med.

15.07.2010. 11:30

Službeno, ne postoji postekspozicijsko aktivno cijepljenje protiv krpeljnog meningoencefalitisa, kao što, npr., postoji za bjesnoću.
To je činjenica: dakle, nema kliničkih istraživanja na tu temu, nema prave sheme eventualne postekspozicijske primjene cjepiva. Vi ste sada u postekpzicijskoj fazi.
Nekada se, unutar 48 h od definitivnog datiranog ugriza krpelja, davao hiperimuni imunoglobulin (FSME-Bulin, Encegam), no, kako nije niti tu bilo formalnih kliničkih pokusa, a bilo je određenih sumnji u pojačanje boelsti, osobito u djece <15 g., ako bi ona ipak nastala, danas se ne daje niti u jednoj zemlji EU, osim u Latviji.
Postoje ubrzane sheme cijepljenja, s 3 doze u dane 0,7 i 21. Katkada se desi da se netko danas cijepi prvom dozom, i popodne ga ugrzie krpelj. Tada se službeno kaže da ta 1 doza nije dostatna za zaštitu, ako je virus iz sline krpelja prešao na čovjeka. No, ne kaže se što dalje.
Tako da vam ne mogu sa sigurnošću savjetovati kako sada postupiti. Možete otići danas u Kliniku za infektivne bolesti, ili ih nazvati, i pitati da li oni imaju neko rješenje.
Teoretski, mogli biste dati krv za analizu protutijela (možda ih slučajno imate, a da i ne znate, uslijed nekog neopaženog susreta s krpeljima prije), i tada ste zaštićeni. Ako ih nemate,ponovite za 2-4 tjedna, i ako se pojave, u infekciji ste, iako ne morate razviti kliničke znakove bolesti. U oba se slučaje ne morate kasnije cijepiti jeer je imunost od prirodne infekciej dugotrajna. Ako sve nije jedno niti drugo ne bude slučaj, preporučujem vam da se uredno cijepite.