katarina73
|
02.06.2008. 18:45
Postovani,
moja majka (65 god) operirala je 16.5. tumor na debelom crijevu. Oporavak je dobro tekao (osim cestih i mekih stolica u pocetku) i osmi dan od operacije pustena je kuci. Sada se oporavlja, uz prilagodjenu prehranu i dodatke za jacanje imuniteta. Osjeca se dobro.
Ph nalaz dobila sam 30.5. U njemu stoji slijedece:
"MAKROSKOPSKI OPIS:
Materijal je isjecak duljine oko 80cm sa 3cm ileuma. Na 12 cm od distalnog resekcijskog ruba je tumorska egzulcerirana tvorba promjera 5 cm. Iz okolnog masnog tkiva izolirano je 9 limfnih cvorova promjera do 1.2 cm.
MIKROSKOPSKI OPIS:
Tumorska tvorba gradjena je od atipicnih zlijezdanih formacija i solidnih nakupina atipicnog zlijezdanog epitela. Tumorsko tkivo prozima sve slojeve stijenke i zadire duboko u masno tkivo. Ponegdje se vidi nekroza i krvarenje te kalcifikati. U 5 limfnih cvorova nadjeni su maligni infiltrati. Resekcijski rubovi su bez malignih infiltrata.
C 18.5
ICD 8140/3
ADENOCARCINOMA COLONIS (Dukes C - umjereno diferencirani)"
Nakon operacije nije radjena analiza krvi.
Napomena kirurga nakon operacije bila je da nije vidljivo sirenje bolesti na okolne organe. Vidljiva je cista na jetri - da li nas to treba dodatno zabrinuti?
Upoznata sam sa klasifikacijom bolesti i statistikama.
Zanima me da li nesto od navedenog u opisu bolesti moze posebno zabrinjavati tj. ukazivati na vjerojatnost sirenja (zabrinjava me npr. dio o dubokom zadiranju u masno tkivo kao i "umjerena diferencijacija" ili pak nesto sto moze dati vecu nadu u izlijecenje (npr. to da su resekcijski rubovi bez malignih infiltrata)?
Da li na osnovu ovoga mozete dati predvidjanja o nacinu terapije, trajanju i kada s njom treba zapoceti? Da li biste predlozili neke pratece (pametne) lijekove?
Da li je praksa obavijestiti pacjenta o njegovim sansama (postocima) za prezivljavanje? U slucaju moje majke sigurna sam da bi je to dodatno obeshrabrilo.
Najljepse zahvaljujem!
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
03.06.2008. 22:35
Kod vaše majke se prema TNM sustavu radi o pT3 N2 Mx, dakle o kliničkom stadiju III, odnosno stadiju C po
Duke-u, odnosno o stadiju C2 prema Astler-Colleru.Prosječno 5-godišnje preživljenje u tom stadiju je od 40%. Kod vaše je majke nužno provesti dodatnu, adjuvantnu kemoterapiju u trajanju od 6 mjeseci. Kemoterapija se obično započinje nakon potpunog posoperacijskog oporavka, a to najčešće bude oko 4-6 tjedana nakon operacije. Bude li postoperacijski oporavak produžen i kemoterapija se započinje kasnije. Kod vaše majke se adjuvantna kemoterapija može provesti ili intravenskim davanjem 5-Fluorouracila i Leukovorina ili peroralnom kemoterapijom kapecitabin-om("Xeloda-om". Uz takvu kemoterapiju, izgledi vaše majke za dugotrajno preživljenje(možda izliječenje) se povećavaju za oko 20%. Citostatik oksali platin se također pokazao korisnim u adjuvantnom liječenju karcinoma debelog crijeva, ali on u R. Hrvatskoj nije registriran za tu indikacuiju niti se nalazi na listi lijekova HZZO za tu indikaciju. Monoklonska antitijela(bevacizumab) se za sada ne primijenjuju u adjuvantnom liječenju. Cista na jetri vas ne treba zabrinjavati. Također, u adjuvantom liječenju karcinoma kolona lijenalne fleksure ne primijenjuje se zračenje.
Prema mojem mišljenju, bolesniku treba reći punu istinu o njegovoj bolesti, načinima liječenja i izgledima za izliječenje, odnosno dugotrajno preživljenje.
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
29.06.2008. 15:50
Mislim da od uzimanja IP6 ili Inozitola nema nikakve dodatne niti koristi nitii štete. IP6 ili inozitolheksafosfat ili fitinska kiselina je spoj šećera inozitola i fosfata i to je glavni oblik pohranjivanja fosfata u biljkama. Nalazi se, u izobolju, u svim namirnicama bogatim vlaknima kao što su žitarice(kukururz, pšenica, raž, ječam, riža) i u mahunarkama(grah, bob, soja, leća, grašak) i u sjemenkama(kikiriki, suncokret, sezam). Uglavnom je vezan uz netopljiva vlakna i oslobađa se kuhanjema, ali pretjerano kuhanje može reducirati manju količinu IP6. Prema tome zdravom prehranom unosimo u organizam više nego dovoljne količine IP6. Po svojim kemijskim svojstvima IP6 je antioksidans, ali i kelator. Ispitivana je njegova korisnost za sprječavanju nastanka raka debelog crijeva, ali za sada bez konačnog zaključka. Dobro je poznato da je rak debelog crijeva značajno rijeđi u ljudi koji jedu dovoljne količine namirnica bogatih biljnim vlaknima. S druge strane zbog toga što je i kelator, može smanjti apsorpciju nekih, za organizam vrlo važnih, mikrolelemenata kao što su kalcij, magnezij, željezo i cink. Također može smanjiti i apsorpciju niacina(jedan od vitamina iz B-skupine). Prema tome savjetujem vam da ne uzimate IP6, buduči ga normalnom zdravom prehanom u organizam unosimo u dovoljnim količinama.
|