Rak debelog crijeva


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 276 | Broj poruka: 918

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


Polypus Hyperplasticus


Autor Poruka

Goldy

16.02.2007. 10:30

Poštovani,

Nakon kolonoskopije utvrđen mi je flat "adenoma", pataloški nalaz;
Sitan komadić polipozno izbočene sluznice debelog crijeva u kojoj su kripta umnožena i izvijugana obložena hiperplastičnim, ali urednim epitelom.Lamina proprija edematozna, prožeta umjereno gustim miješanim upalnim infiltratom.
Molim Vas za pojašnjenje navedenog patološkog nalaza.

Unaprijed zahvaljujem,
Nataša

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

21.02.2007. 00:05

Polipi su izrasline tkiva koje strše u šupljinu crijeva. Dijele se u tri patološke skupine.: 1. sluzničke neoplastičke izrasline (adenomatozni polipi; adenomi); 2. sluzmičke neneoplatičke izrasline (hiperplastični, juvenilni, upalni polipi i hamartomi); i 3. submukozne/podsluzničke lezije (lipomi, limfomi, karcinoidi, pneumatozno-cistoidni polipi). Oko 70% svih polipa debelog crijeva su adenomatozni polipi. Njihova važnost leži u činjenici što 95% adenokarcinoma debelog crijeva nastaje iz adenomatoznih polipa. Postoji neprekinuti slijed od normalne sluznice debelog crijeva do adenomatoznog polipa (adenoma) i dalje do adenokarcinoma (raka debelog crijeva). Iz longitudinalnih studija praćenja razvoja tumora debelog crijeva, ustanovljeno je da protekne prosječno 5 godina do nastanka adenoma (adenomatoznog popipa) veličine do 1 cm iz normalne sluznice i sljedećih 5 godina do nastaka karcinaoma (raka) debelog crijeva. Prema tome, polipi debelog crijeva moraju se smatrati prekanceroznim lezijama i tako tretirati. U trenutku otkrivanja većina polipa su veličine <1 cm i svega 4% se tijekom vremena poveća. Međutim, 15% polipa u trenutku otkrivanja su veći od 1 cm i vjerojatnost je veća od 10% da u njima već postoji karcinom, odnosno displazija viokog stupnja ili teška displazija što je sinonim za karcinom in situ. Kod velike većine osoba polipi na sluznici debelog ceijeva nastaju slučajno (sporadično), a samo kod oko 1% osoba postoji porodična sklonost nastanu polipa, Familijarna Anednomatozna Polipoza (FAP). Kod tih je osoba i karcinom debelog crijeva znatno učestaliji. Velika većina osoba s polipima debelog crijeva nemju nikavih tegoba niti simptoma. Neprimjetan gubitak krvi stolicom kod osoba s polipima debelog crijeva može dovesti do manjka željeza u krvi. Samo kod vrlo malog broja osoba dolazi do očitog krvarenja iz debelog crijeva.
Kolonoskopija je metoda da se polipi otkriju dok su još manji od 1 cm i tada njihovo odstranjenje, za vrijeme kolonoskopije, znači i izliječenje.
U pogledu prevencije i primjene lijekova za spriječavanje nastanka polipa i posljedično raka debelog crijeva, randomizirani klinički pokusi su pokazali da nesteroidni protuupalni lijekovi (sulindak i acdetilsalicilna kiselina, mogu smanjiti učestalost ponovne pojave polipa kod osoba kod kojih je već dijagnosticiran polip debeleog crijeva. Od presudne važnosti je i ispravna prehrana koja sadrži malo životinjskih masti i visoki postotak vlakana biljnog porijekla (maslinovo ulje, integralne žitaricei povrće).

Milica MJ

07.03.2011. 15:15

Postovani, imam jedno pitanje za vas

Ako bi ste mogli da mi protumacite ovaj nalaz? Bila bih vam jako zahvalna..

MIKROSKOPSKI OPIS: Primljeni materijal cine 4 biopsijska uzorka smedjkaste boje, promjera od 0,2 do 0,3 cm i uz njih nekoliko sasvim sitnih prasinastih sivkastih uzoraka tkiva.

MIKROSKOPSKI OPIS: Mikroskopski, jedan biopsijski uzorak predstavlja djelic sluznice debelog crijeva uredne sluznicne arhitektonike i njenog epitela sa izrazitim edemom lamine proprije koja je prozeta eritrocitima i obilnim akutnim i hronicnim upalnim infiltratom.
Preostali uzorci predstavljaju vilozne proekcije i djelice povrsine sluznice ciji epitel pokazuje stratifikaciju,pleomorfiju i hiperhromaziju jezgra, narusenog N/C odnosa i bez goblet celija ( gubitak mucinoze diferencijacije).

ZAKLJUCAK: Najvjerovatnije se radi o adenomtoznom polipu sa znacima teske displazije epitela...


Hvala!