Autor
|
Poruka
|
belasaric
|
13.09.2008. 23:25
Poštovani doktore Tomek, molim Vas savjet vezan za bolest meni bliske osobe.
Dijagnoza: Ca mammae I.sin
Meta axillae I sin et lymphonodorum abdominalis (porta hepatis,paracavalis) et ossibus multiplices-
Core biopsija:ca,Er=0 PR=0 HER2:+3
Ca 15-3:33,6
Do sada je primila dvije terapije Taxol+Herceptin.
Molim Vas pojašnjenje :po prvoj biopsiji koja je rađena su ER=0 PR=0,a po drugoj biopsiji koju smo radili tumorsko tkivo pokazuje ekspresiju ER na pojedinačnim tumorskim stanicama(manje od 10%), a PR je negativan.Da li su ti rezultati istovjetni za ER,ili ipak postoji neka razlika zbog koje bi terapija uključivala i neke dodatne metode liječenja?
Dalje, liječnički konzilij je osobu uputio na zračenje nakon 2. ciklusa, međutim tamo je rečeno da od toga više štete nego koristi budući da se radi o multiplim meta promjenama na kostima zdjelice i trupovima svih kralježaka od c6 naniže(bez promjena u spinalnom kanalu), a osobu ništa još ne boli. Zbunjeni smo, jer je drugi doktor, istina ne radiolog, već onkolog-kirurg, rekao da će se zračiti dvije-tri najveće metastaze,a sada proizlazi da se zrače tek kada postanu bolne, odnosno prijete frakturom kosti.Molim Vaše mišljenje u svezi toga.
Isto tako preporučeno je da pije Bonafos 1600mg. Dali je taj lijek isti kao i Aredija i što je po Vašem mišljenju bolje?
Još Vas molim da mi pojasnite sljedeće: čitala sam da je kod ovog IV stadija preživljenje cca 2 godine,nakon što se pojave metastaze na kostima.Međutim mi smo ih sada utvrdili, a ne znamo kada su se pojavile.Možda pitam glupo,ali da li se može nekako pretpostaviti, po broju ili veličini tih metastaza,ili promjenama na kostima koliko dugo su tu.Napominjem da osobu ništa ne boli, i nalaz MR pokazuje da još nije došlo do erozije kosti.
I za kraj, možete li mi reći da li ste u svojoj praksi imali ikada slučaj da je došlo do povlačenja metastaza na kostima i da je osoba preživjela recimo desetak godina.
Puno hvala na odgovorima.
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
07.10.2008. 08:20
Radi se o raku dojke stadija IV, dakle matastatskoj bolesti. Ono što može pomoći to jest dovesto do povlaćenja bolesti i eventualno do produljenja života je kemoimunoterapia što dotična oosba prima i to treba nastaviti do pojave ponovnoog pogoršanja bolesti ili pojave nepodnošljivih toksičnih nuspojava. Ono što također može pomoći i usporiti napredovanje koštanih metastaza je uzimanje Bonefos-a. To je potpuno jednako kao i Areidia. Što se tiće zračenja koštanih metastaza ono je palijativno, dakle svrha mu je samo olakšanje tegoba bolesniku(smanjenje bola), ali zračenje ne može produžiti život. Prema tome, uobičajeno je da se koštane metastaze zrače onda kad su bolne ili kada bi moglo doći do težih koplikacija. O tome morate porazgovarati sa specijalistom radioterapijskim onkologom koji je za sada otklonio zračenje, a čini mi se, ispravno.
|
belasaric
|
15.10.2008. 23:50
Poštovani,
molim Vas za Vaše mišljenje vezano za terapiju matičnim stanicama, koja se, kako sam čula, može provesti u Beču. Da li bi to ikako moglo pomoći osobi sa tumorom dojke IV. stupnja i metastazama na kostima?
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
09.11.2008. 22:55
Liječenje matičnim stanicama je u fazi istraživanja i još se ne primjenjuje za liječenje ljudi.
|
belasaric
|
26.12.2008. 12:35
Poštovani,
u slučaju da Herceptin kod metastatskog tumora dojke prestane biti djelotvoran, kakve su mogućnosti primjene kod nas lijeka Tykerb, odnosno bi li ga naši liječnici na klinici za tumore primjenili zajedno sa Herceptinom ako bismo ga mi nabavili u inozemstvu.
Da li ste čuli za novi lijek pertuzumab i da li se očekuje njegovo puštanje u upotrebu u neko dogledno vrijeme?
Da li znate kakve su mogućnosti uključivanja hrvatskih pacijenata u neka klinička ispitivanja novih lijekova vani, odnosno kod nas ako se takva ispitivanja provode i koja je procedura?
Hvala na Vašem trudu i odgovorima, te puno zdravlja, sreće, uspjeha u Novoj 2009. godini!
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
29.12.2008. 23:25
Lijek lapatinib, odnosno Tykerb još nema odobreneje za primjenu u R. Hrvatskoj. Inače, os se u liječenju uznapredovalog raka dojke, daje nakon što trastuzumab prestane biti djelotvoran u kombinaciji s kapecitabin-om("Xeloda". Pod određenim uvijetima, ako bolesnik sam snosi troškove te na njegov izričit zahtjev ipreuzimanje odgovornosti za eventualne nuspojave, moguće je primijeniti i lapatinib.
Pertuzumab bi uskoro trebao dobiti odobrenje za široku kliničku upotrebu.
|
belasaric
|
11.01.2011. 13:35
Poštovani doktore,
molim Vaše mišljenje o sljedećem:
pacijentica (47) sa rakom dojke i multiplim sekundarizmima u kostima, dobivala Herceptin 1 god, nakon segmentektomije dojke i evakuacije aksile te progresije osealnih promjena, primila 6 ciklusa CAP. Šest mjeseci nakon toga, u prosincu 2010.g bolest se počinje širiti, javlja se početna fraktura THIX i XI, provedeno palijativno antidolorozno zračenje, te se UZV vrata pronalaze citološki potvrđena dva čvora 15 mm desno i 17 mm lijevo. Da li je ispravno postupio liječnik koji je osobu krajem prosinca, naručio tek na pregled i određivanje terapije krajem veljače, dakle ostavio je bez ikakve terapije? Što pacijent treba napraviti kada su tri stručnjaka izvan bolnice i grada u kojoj se liječi rekla, pregledavši papire, da je potrebno provesti liječenje lapatinibom+xelodom, a dotični liječnik pacijentice kaže da nema indikacije za tu vrstu liječenja. Zašto se u nekim klinikama vrši selekcija pacijenata i što napraviti da bi pacijent ostvario pravo koje mu pripada? Napominjem da su dobivena druga mišljenja neformalna, i nitko ih neće potpisati, a čak i pokušaji da se premjesti u drugu bolnicu ne mogu uroditi plodom, jer svi imaju svoje limite i štede na lijekovima koji su na listi HZZOa , što je slučaj sa lapatinibom. Da se pacijentica liječi u Vašoj Klinici biste li joj vi dali spomenutu kombinaciju lijekova ? Da li se početna fraktura kralježaka može spriječiti kirurškom intervencijom i da li se to radi kod bolesnika sa multiplim sekundarizmima u kostima, koji je inače dobrog stanja, ali ga je njegov onkolog već otpisao?
Unaprijed hvala na odgovoru
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
17.01.2011. 22:30
Kako bih konkretnu bolesnicu liječeio u našoj ustanovi, mogao bih vam odgovoriti teka nakon pregleda bolesnice i uvida u svu medicinsku dokumentaciju. Što se tiče drugog mišljenja, svaki liječnik koji daje drugo mišljenje koje se razlikuje od mišljenja prvog liječnika, obavezan je bolesniku i omogućiti provođenej tog liječenja za koje je dao mišljenje. Naravno u skladu s pravilima HZZO-a ili nejkog drugog osiguravatelja, a u krajnjoj liniji i ako to bolesnik želi sam platiti. Od nedavno, lijek lapatinib se nalazi na listi HZZO za liječenje bolesnica s HER-r-pozitivnim tumorima koje su predhodno prošle liječenje trastuzumabo-om("Herceptin-om", taksanima i antraciklinom. LIječenje lapatinibom se provodi u kombinaciji s kapecitabin-om(Xeloda-om) an račun HZOO-a, a odobrava ga bolničko povjerenstvo za lijekove na prijedlog ordinirajućeg onkologa.
|