Marko Net
|
30.03.2010. 08:55
Postovani,
mojoj majci (1936 godište), je dijagnoziran rak lijeve dojke, 2008 god - Na spoju spoljasnjih kvadranata lijeve dojke tvorevina velicine 2 cm. Dg . Tu mammae sin. Obs neo T2N0.
13.11.2008, uradjen je histopatoloski nalaz, (biopsija tankom iglom) : C4
(Mikroskopski: Dosta malobrojne pojedinacne epitelne celije, blago do umjereno nuklearnopleomorfne, viseg n/c odnosa, cesto zgnjecene, uz malo znakova nerkoze).
Zbog lošeg opšteg zdravstvenog stanja, (teži srcani bolesnik, visokog rizika), ona je odbijala operciju (kardiolog je bio izričit da opsta anestezija ne dolazi u obzir, a savjetovao je da tada nije kardioloski spremna za operativni zahvat). Ona je tada odustala od predlozene operacije (u medjuvremenu je bila 2 puta na bolnickom lijecenju na kardiologiji - oba puta teske aritmije koje su na kraju administrirane elektro-šokovima).
Proslog mjeseca je bila na detaljnim pregledima kod svog onkologa koji je uputio na dalje pretrage (nalaze krvi, urina, radioloske nalaze -UZ abdomena i dojki, RTG glave, kicme, karlice, kukova, , tumor markere, kardioloski pregled, nalaz anestiziologa, edokrinologa). Na osnovu tih nalaza nijesu primjećene nove patoloske promjene u smislu meta, sem prethodno indetifikovanih u oblasti lijeve dojke.
Zbog kardioloske anamneze 3 infarkta i smanjene EF, hirurg i onkolog su preporucili konsultaciju kardiologa i anestiziologa u elaboriranju terapijskih opcija.
Oni su sada misljenja da je operacija visoko rizična i ne preporučuju je.
Na konzilijumu: Indikovana je biopsija promjena u lijevoj dojci ( tru cut) radi odluke o daljoj terapiji.
Dg.: Neo mamae l.sin. St. post FNĆAC (c4) 2008
Dg: CMP CH Ishemica EF 33%
St.Post Im pars diaphragmalis cum pars anteroseptalis cicatrix
Hyotireosis jatrogene -Ad endokrinolog-
05.02. 2010, Kardiolog: " U sadasnjim okolnostima sa malom EF i aneurizmatskim prosirenjem u apikalnom dijelu septuma, kao i epizodama VT -prije 6 mjeseci, NE preporucije se IV anestezija."
Tumor markeri (04.02.2010), CA 15-3 iznose 16.4 (u granicama normale).
Ehotomografija dojki, 04.02.2010 :
U DLK lijeve dojke uocava se nepravilna hipohogena TU formacija, nejasno konturisana od okoline, velicine 28mm x 17 mm sa posteriornim fenomenom (malignom).
U desnoj dojci se ne diferenciraju patoloske promjene.
U aksilarnim regijama se ne uocavaju patoloski limfatici.
RTG nalaz , 4.2.2010:
RTG kraniogram, kičme i karlice sa kukovima - ne dokazuju se znaci strukturne promjene tipa meta.
PA snimak pluca: Ne dokazuju se formirane promjene u plucima tipa meta.
Ehotomografija addomena, 04.02.2010 - nalaz uredan
U medjuvremenu, zadnjih mjesec dama, doslo je do pojave crvenila na koži ( na mjestu gdje je prije godinu dana radjena biopsija iglom, iznad tvorevine). To crvenilo je u obliku kruga koji je tokom zadnjih 20 dana narastao od veličine 1cm u prečniku na veličinu 4 cm. Pacijent se žali na bol i svrab u tom predjelu. Takođe ima osjećaj istanjenosti koze na tom dijelu.
Pitanja:
Da li pojava crvenila na koži znači da je došlo do širenja raka na kožu i da li to indicira na promjenu stadijuma u bolesti (sa T2 na T4 ???)?
Obzirom da je konzilijum savjetovao tru cut biopsiju, koliko je to rizican zahvat za njeno zdravstveno stanje, obzirom na bolesti srca?
Da li savjetujete da se uradi i da li je moguć taj zahvat bez lokalne anestezije (ili savjetujete anesteziju)?
Da li se sa tom vrstom biopsije povecava sansa za raznosenje kancer ćelija kroz organizam, odnosno eventualno metastaziranje?
Ukoliko bi nalaz bio hormonski pozitivan, koju vrstu ljekova bi savjetovali obzirom na kardiolosko stanje, a sta u slucaju da nije?
Kakav je vaš savjet i kakva je vaša prognoza u mogućnosti zaustavljanja, usporenja ili eventualnog izlječenja?
Kakve opcije u liječenju, obzirom na komleksnosti drugih bolesti, vi savjetujete?
Unaprijed iskreno zahvalan na vasem odgovuru i savjetu,
|
Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.
|
03.05.2010. 22:20
Preporučio bih da se napravi biopsija širokom iglom kojom se dobije nekoliko cilindara tkiva i može se postaviti pouzdana patohistološka dijagnoza i odrediti hormonske receptore. Tim se postupkom ne pospješuje metastaziranje tumora. Budući se radi o starijoj osobi, najvjerojatniće se raditi i hormonoovisnom tumoru. Tada bih predložio liječenje aromataza inhibitorom, recimo anastazolom. Crvenilo iznad tumora najčešće znači proširenje tumora u kožu dakle i povećanje u T4 tumor, ali to je nemoguće pouzdano reći bez pregleda bolesnice.
|