Klinička farmakologija s toksikologijom

itrac 3 i betakaroten

ena

Poštovani,

zbog gljivičnog oboljenja nokta na nožnom palcu, po preporuci liječnika uzimam pulsnu terapiju itrakonazolom (Itrac-3) 2 x 100 mg kroz tjedan dana, zatim tri tjedna pauze. Preporučeno mi je uzimati ovaj lijek kroz tri pulsa. U uputama piše da žene kod kojih postoji mogućnost začeća, tijekom terapije itrakonazolom moraju primijeniti neku metodu kontracepcije. S obzirom da planiram trudnoću, zanima me da li mogu uzimati lijek na način da uzimanje lijeka prilagodim ciklusu, tj. da lijek uzimam u tjednu u kojem imam menstruaciju, tj. kada još ne postoji mogućnost začeća. Zanima me i koliko se itrakonazol kumulira u organizmu, tj. koliko nakon prestanka uzimanja ostaje u organizmu.

Isto tako zanima me da li betakaroten kojeg uzimam zbog sunčanja može imati štetnih utjecaja kod eventualne trudnoće (ako ga uzimam a da još ne znam za trudnoću). Kolika je preporučena dnevna doza betakarotena?

Unaprijed zahvaljujem

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

Itrakonazol je lijek protiv gljivica koji ima posebnu farmakokinetiku tj. jako dugo se još zadržava u koži - i do 4 tjedna nakon završene terapije, tako da predloženi način uzimanja lijeka nije pogodan. Zapravo, nađeno je toksično djelovanje ovog lijeka na fetus, tako da bi uz ovu terapiju i moguća trudnoća završila pobačajem.
Preporučam da planirate trudnoću najmanje 2 mjeseca nakon završene terapije.
Što se tiče beta karotena, niti on nije preporučljiv u trudnoći jer može dovesti do malformacija, a zapravo kao antioksidans se nije pokazao kao nešto što bi trebalo uzimati, jer čak u ljudi koji puše povisuje rizik za rak pluća.

Znači, u planiranu trudnoću bez itrakonazola i bez betakarotena!

Lijep pozdrav
dr Viola Macolić ŠArinić

Maja

Postovana,

zanima me da li promjene na koži (Pityriasis versicolor) nakon uzimanja terapije (Itrac 3)nestaju u potpunosti ili svijetla područja ostaju svijetla do slijedećeg osunčavanja kože?

Zahvaljujem

Maja