Klinička farmakologija s toksikologijom

Ana

Pitanje

Molim vas na koji način mogu liječiti povećane masnoće u krvi,LDL,pošto mi je reakcija na statine8lipex,sortis),takva da mi se jako povećava CK.Da li postoji kakav lijek iz druge skupine s obzirom da mi se samom dijetom i tjelovježbom ne smanjuju masnoče.Puno Vam hvala

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Za snižavaje triglicerida mogu se koristit lijekovi iz skupine fibrata kao što je gemfibrozil (Gevilon, Elmogan) ali se oni ne smiju kombinirati sa statinima koje vi ionako ne podnosite.
Za snižavanje kolesterola može se uzeti jedan preprat koji u crijevima veže žučne kiseline i tako ih izbacuje stolicom, tj. ima drugačiji mehanizam djelovanja od statina. Moguće su nuspojave u obliku probavnih smetnji.
I dalje na prvom mjestu dijeta!

Lijep pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić