Klinička farmakologija s toksikologijom

Lorsilan

Krešo

Štovani!

Mojoj baki su 83 g., te već 8 godina troši (uz ostale lijekove standardne za tu životnu dob - npr. cilazil, andol 100, kardalept,...) i po jednu tabletu lorsilana. Međutim, sada joj ta jedna tableta više ne zadovoljava dnevne potrebe (ne osjeća se dobro ako popije samo jedan komad), te je zatražila svoju doktoricu da joj poveća dozu na 2 tablete dnevno-za ujutro i navečer (nakon te doze stanje joj je puno bolje), ali doktorica to odbija, jer se boji da baka ne postane ovisna o lijeku.

Zanimaju me dvije stvari:
1. Da li je doza od dvije tablete lorsilana na dan prevelika (ujutro i navečer), ako znamo da su joj tegobe puno manje po toj dozi?
2. Može li se lorsilan kupiti i bez liječničkog recepta?

Unaprijed hvala na odgovorima.

Srdačan pozdrav!

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Lorsilan je lorazepam lijek iz skupine benzodiazepina. Karakteristika svih lijekova iz ove skupine jest da se razvija tolerancija na njih nakon dužeg uzimanja, tj. ovisnost o njima. To znači prvo da se mora nakon nekog vremena povisivati dozu da se dobije učinak kao što je ranije imala niža doza, a to se evo sada dogodilo Vašoj baki. Što na to reći? Lorsilan je lijek koji ima nešto više opisanih slučajeva ovisnosti zato jer on kratko djeluje i brzo nestaje iz organizma za razliku od npr. diazepama (Apaurina, Normabela). Kod starijih je to opet dvosjekli mač: visoke godine kada se čini nevažnim da je pacijent postao ovisan o lijeku jer je lijek uvijek dostupan, ali s druge strane stariji ljudi su vrlo osjetljivi na ove preparate - zbog njih su mamurni, zaboravljivi više nego što bi to trebali biti, nesigurni u hodu - ovi lijekovi često dovode do padova starijih ljudi i lomova kostiju zbog kojih bolesnik postane nepokretan... Treba individualno ocijeniti koja je korist sada veća u Vaše bake: ako lijek dovodi do poboljšanja simptoma koje bolesnica ima ima smisla povećati dozu, u suprotnom treba razmišljati o polaganom ukidanju što također nije jednostavno jer se simptomi tada naglo pogoršavaju. U dogovoru s Vašom liječnicom trebalo bi naći odgovrajaće rješenje. Ovi lijekovi se izdaju samo na recept i ne mogu se slobodno kupiti u ljekarni.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić