Otorinolaringologija

mišljenje/savjet

ILIJA

Molio bi Vas za obradu i mišljenje patohistološkog nalaza koji glasi:

1.Materijal su sivkasto-bjelkasti sitni komadići tkiva kao DESNA glasnica .
Histološkim pregledom na površini fragmenata vidi se zadebljanpločasti epitel koji pokazuje umjereni nuklearnipolimorfizam s prominentnim nukleolima uz stvaranje vrtloga.U bazalnim slojevimaepitela nađe se i pokoja mitoza.Fokalno se vidi početna invazija podležeće strome.U podležećoj stromi je vrlo gusti upalni infiltrirat mononukleara uz proliferaciju veziva i sitnih krvnih žila obloženih prominentnim endotelom.Limfociti obilno ifiltriraju nadležeći epitel koji žarišno pokazuje i degenerativne promjene.Vide se i djelići sluznice prekrivene pravilnim višeslojnim pločastim epitelom.
2.Materijal su sitni djelići tkiva označeni kao LIJEVA glasnica.
Histološki, na površini je akantotičan, parakeratotičan višeslojan pločasti epitel s hiperplazijom bazalnog sloja bez citoloških atipija.

1. CARCINOMA PLANOCELLULARE.

prof. dr. Željko Bumber

Materijali uzeti za analizu pokazali su da imate početni rak na desnoj glasnici. Lijevo je samo upala. Najbolje se javite operateru koji će
još jednom izvršiti pregled i odlučiti o načinu liječenja.