Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

24-satna pHmetrija

Manuela

Mozete li mi, molim vas, opisati ovu pretragu i u kojim slucajevima je ona indicirana?
Unaprijed hvala.

Dr. Darko Richter

Tanka plastična sonda na čijem vrhu se nalazi senzor za kiselost, uvuče se kroz nosnicu u ždrijelo, odakle je ispitanik proguta u jednjak, a liječnik odredi dubinu na kojoj se sonda zaustav - obično između srednje i donje trećine jednjaka. dio sonde koji viri iz nosa spoji se na monitor koji je malen poput nekog mobitela i nosi se uz pas. Kroz 24 h registrira se pH, tj. stupanj kiselosti donjeg dijela jednjaka, koji, osim u 4-5% vremena, tj. dok se otvara sfinkter prema želucu, ne bi trebao biti kiseo. Ako vrijeme kiselosti prelazi taj kriterij, radi se o kiselom želučanom refluksu. Pretraga je indicirana kada god mislite da bi to mogao biti slučaj, a to su najčešće gastroenterološke, pulmonalne, neurološke i otolaringološke diferencijalne dijagnoze.